چاپ این صفحه

پدرسالاری، هميشگی نيست

نوشته‌شده توسط
به این مطلب رای دهید
(1 رای)

قرآن كريم نسبت به احترام و حفظ جايگاه والدين، نگاه ویژه‌ای دارد و دستور می‌دهد در تمام شرايط به آن‌ها بايد احترام گذاشت، حتی زمانی که آن‌ها كافر باشند فرزندان حق بی‌احترامی به آنان را ندارند؛ اما در مسئله اطاعت امر والدين می‌فرماید: وَ وَصَّيْنَا الْإِنْسانَ بِوالِدَيْهِ حُسْناً وَ إِنْ جاهَداكَ لِتُشْرِكَ بي‏ ما لَيْسَ لَكَ بِهِ عِلْمٌ فَلا تُطِعْهُما (1): ما به انسان توصيه كرديم كه به پدر و مادرش نيكى كند و اگر آن دو مشرك باشند و تلاش كنند كه براى من همتايى قائل شوى كه به آن علم ندارى، از آن‌ها پيروى مكن.

يعنی اطاعت از دستورات پدر و مادر واجب است و اين قانون تنها در يك مورد استثناء دارد، وقتی‌که آن‌ها سعي داشته باشند فرزندشان را مشرك سازند و دستورشان خلاف دستورات الهي باشد، تنها در اين صورت فرزندان اجازه دارند از والدين خود اطاعت نكنند.

آیت‌الله مكارم می‌فرماید: مخصوصاً تعبير به انسان در اينجا جلب‌توجه مى ‏كند؛ چرا که اين قانون مخصوص به مؤمنان نيست؛ بلكه هر كس شايسته نام انسان است بايد در برابر پدر و مادر حق‏شناس باشد و احترام و تكريم و نيكى به آن‌ها را در تمام عمر فراموش نكند، هرچند با اين اعمال هرگز نمى‏تواند دين خود را به آن‌ها ادا كند. (2)


پی‌نوشت:

1) عنكبوت، آیه 8

2) تفسير نمونه، جلد ‏16، صفحه 216