مرسلون

مدیریت مالی خانواده

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
مدیریت مالی خانواده مدیریت مالی خانواده

یکی از کارکردهای ازدواج، افزایش دارایی و اموال است. بنابر پژوهش‌ها، ازآنجاکه افراد متأهل در قیاس با مجردها، قدرت بیشتری در ذخیره دارایی‌های خوددارند، درمجموع ثروتمندترند. (1) و با ازدواج روزی بیشتری نصیب افراد متأهل می‌شود. (2) ولی برطرف کردن نیازهای مالی و مدیریت مسائل مالی خانواده، مسئولیت کدام‌یک از زن و شوهر است؟ مردان که از ویژگی حمایت‌کنندگی قوی‌تری برخوردارند و از احساسات مثبت بارآوری درنتیجه کار بهره می‌برند، در قیاس با زنان که ویژگی ذخیره کنندگی عمیق‌تری دارند، در مسائل مالی دو نقش متفاوت خواهند داشت. آموزه‌های دین، این باور را به ما گوشزد می‌کند که برطرف کردن نیازهای مالی و اقتصادی خانواده، از نقش‌هایی است که بر دوش شوهر قرار داده‌شده است. (3) او برای فراهم کردن معاش و روزی خانواده و تهیه نیازمندی‌های زندگی و لوازم منزل، باید تلاش کند. البته تصرف در اموال به‌دست‌آمده نیز باید با اجازه شوهر صورت گیرد. (1) این جایگاه برای یک مرد آن‌چنان والاست که از نگاه آموزه‌های دینی، برترین و بالاترین هزینه‌ای که او در زندگی می‌کند، آن است که برای خانواده‌اش خرج کند. (5) چراکه با هزینه کردن در زندگی احساس مثبتی به مردان دست می‌دهد. البته این احساس در سایه کار و تلاش برای رفاه خانواده به وجود می‌آید و نشاط او را به همراه خواهد داشت. ولی زنانی که از راه‌کار و جز آن درآمدی به دست می‌آورند، لزومی ندارد آن را در خانواده هزینه کنند و در این زمینه یاری کنند و مشکلات مالی را کاهش دهند.

به هر شکل، با تعیین مسئولیت در حوزه مسائل مالی، این مسأله پیش‌ روی ماست که چه کسی بهتر است آن را هزینه کند و بر آن کنترل داشته باشد؟
زوج‌هایی که مدیریت مسائل مالی تنها بر دوش یکی از آن‌هاست و کنترل برابری بر چگونگی خرج کردن ندارند، احساس رضایت کمتری را تجربه می‌کنند. بهتر است که زن و شوهر، هر دو از وضعیت مالی و چگونگی هزینه آن آگاه باشند. ازآنجاکه زنان در ذخیره و پس‌انداز کردن دقیق‌ترند، می‌توان پس‌انداز امور مالی خانواده و هزینه آن را در «اهداف کوتاه‌مدت» به خانم‌ها واگذار کرد. زنان به دلیل ویژگی ذخیره کنندگی، می‌توانند حقوق کم یا فراوانی را که شوهر برای یک ماه در اختیارشان قرار داده تا پایان ماه، به‌گونه‌ای ضابطه‌مند مدیریت کنند، ولی مردان بعید نیست که آن را تا اواسط ماه پایان بخشند! البته زنان امکان دارد مبالغ فراوان را نیز در یک ماه هزینه کنند، مگر اینکه بخواهند آن را برای اهداف کوتاه‌مدت یا بلندمدت همانند خرید خانه نگاه‌دارند. با در نظر گرفتن الگوهای تربیتی، فرهنگی و اجتماعی‌ای که زن در آن پرورش‌یافته است، بعید نیست مدیریت مالی زن به دلیل ویژگی ذخیره کنندگی او با اهداف کوتاه‌مدت مالی هماهنگ‌تر باشد تا اهداف بلندمدت. مدیریت مالی خانه، نقشی کلیدی در جهت پرورش و تربیت اعضای خانواده دارد.

رهنمودهایی درباره مدیریت مالی:
1) بهتر است چگونگی خرج کردن درآمدتان را اولویت‌بندی کنید.
2) تفاوت‌های اساسی در اولویت‌بندی و چگونگی استفاده از پول را بررسی کنید.
3) برنامه مالی خود را به‌گونه‌ای طرح‌ریزی کنید که بر همکاری زن و شوهر پایه‌ریزی شده باشد.
4) مرد بهتر است همچنان که به فکر حوادث آینده و روز مبادای خویش است، به فکر آینده همسرش که معمولاً خانم‌ها از آن بیمناک‌اند نیز باشد.
5) به وضعیت مالی شوهرتان توجه کنید و خواسته‌های مالی خود را بر پایه نیازتان نه بر مبنای رقابت و چشم‌وهم‌چشمی تنظیم کنید.
6) بدهکاری، سنگین‌ترین بار زندگی است که روان را متأثر می‌سازد و شما را محدود می‌کند. برای تغییر ظاهر زندگی و خرید کالاهای غیرضروری، زیر بار قرض نروید.
7) نخست بدهکاری ماهیانه خود را بپردازید تا از خرید کردن، بدون قسط و بدهکاری ماهیانه لذت ببرید.
8) میانه‌روی را در مسائل مالی یک اصل بشمارید و بدانید که با اعتدال، نیمی از معیشت خود را مدیریت کرده‌اید.


پی‌نوشت‌ها:
1) توانمندسازی همسران، ص 6
2) الکافی، ج 5، ص 329
3) وسائل الشیعه، ج 21، ص 517
4) الکافی، ج 5، ص 514
5) کنزالعمال، ج 6، ص 428

 

اطلاعات تکميلي

  • قالب تولید: متن کوتاه
  • مخاطب: عمومی
  • قالب های محتوا: تولیدی
  • محیط انتشار: وبلاگ
  • سطح قالب: سطح ب
  • قالب انتشار: مناسب جهت انتشار در «شبکه های اجتماعی», مناسب جهت«پاسخ به شبهات»
خواندن 509 دفعه
محتوای بیشتر در این بخش: « طلب فرزند گرایش مادی و سلب زندگی »

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
استفاده از مطالب این سایت در راستای ترویج دین مبین اسلام بلامانع می باشد.