مرسلون

ارزش و جایگاه معلم و پدر

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
ارزش و جایگاه معلم و پدر ارزش و جایگاه معلم و پدر

خداوند متعال نسبت به شان و مقام عالم و متعلم عنایت خاصی مبذول داشته و آنان را بر سایر طبقات ممتاز ساخته است؛ پدر و معلم ازجمله کسانی هستند که نقش مهم و اساسی در شکل‌گیری شخصیت هر فردی دارد؛ به همین جهت آموزه‌های دینی ما جایگاه ویژه‌ای را برای آن‌ها تعریف کرده است.

امام علی علیه‌السلام: قُم عَن مَجلِسِکَ لِاَبیکَ وَ مُعَلِّمِکَ وَ اِن کُنتَ اَمیراً (1): به احترام پدر و معلمت از جای برخیز هرچند فرمان روا باشی.

معلم می‌سوزد ولی نمی‌سوزاند، هدایت می‌کند و گمراه نمی‌سازد، آتش درونش سرد است و سلام و درود او همچون عود و رایحه‌اش جهانگیر؛ معلم چراغ هدایت و کشتی نجات است؛ معلم راهنمای خوبی‌ها و نیکی‌ها و هدایتگر و بیدارکننده است؛ معلمی همان‌گونه که معلم پیر انقلاب (ره) فرموده، شغل انبیاست و امت سرگردان را از وادی جهل و ضلالت به سرمنزل هدایت و سعادت و از دریای پرتلاطم فساد و انحراف به ساحل امیدبخش نجات و نیکبختی می‌رساند؛ سرنوشت جوامع بشری مرهون سعی و تلاش آموزگاران و معلمان است؛ در قدرت و توان هیچ‌کس نیست که مقام و ارزش معلم را برشمارد؛ چنان‌که هیچ‌کس را یارای آن نیست که فعل ایزد بستاید یا نقش عظیم رسولان الهی را بر کاغذ بنشاند؛ ازاین‌رو خداوند متعال نسبت به شان و مقام عالم و متعلم عنایت خاصی مبذول داشته و آنان را بر سایر طبقات ممتاز ساخته است؛ او به شخصیت آنان ارج نهاده و برای آنان امتیاز ویژه‌ای قائل شده است.

 

جایگاه و منزلت معلم در قرآن

معلمی در قرآن به‌عنوان جلوه‏ای از قدرت لایزال الهی، نخست ویژه ذات مقدس خداوند تبارک‌وتعالی دانسته شده است و در نخستین آیات قرآن که بر قلب مبارک پیغمبر اکرم صلی‌الله علیه وآله وسلم نازل شد، به این هنر خداوند اشاره‌شده است: اقرا باسم ربک الذی خلق، خلق الانسان من علق، اقرأ و ربک الاکرم، الذی علم بالقلم، علم الانسان ما لم یعلم (2): بخوان به نام پروردگارت که جهانیان را آفرید. انسان را از خون بسته سرشت بخوان! و پروردگارت کریم‌ترین است همان‌که آموخت با قلم، آموخت به انسان آنچه را که نمی‌دانست.

در این آیات خداوند، خود را «معلم» می‌خواند و جالب این‌که معلم بودن خود را بعد از آفرینش پیچیده‌ترین و بهترین شاهکار خلقت یعنی انسان آورده است؛ مقام معلم بودن را، خدا بعد از آفرینش قرارداد؛ نوعی انسانی را که هیچ نمی‌دانست، به‌وسیله قلم آموزش داد که این از اوج خلاقیت و هنر شگفت خداوند در امر آفرینش حکایت دارد؛ ازاین‌رو می‌توان گفت که هنر شگفت معلمی از آن خداوند عالم است.


پی‌نوشت:
1) تصنیف غررالحکم و درر الکلم، صفحه 435
2) علق، 1 ـ 5

اطلاعات تکميلي

  • قالب تولید: عکس نوشته
  • مخاطب: عمومی
  • قالب های محتوا: تولیدی
  • محیط انتشار: شبکه های اجتماعی
  • سطح قالب: سطح ب
  • قالب انتشار: مناسب جهت انتشار در «شبکه های اجتماعی»
خواندن 232 دفعه

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
استفاده از مطالب این سایت در راستای ترویج دین مبین اسلام بلامانع می باشد.