مرسلون

انتخاب با تدبیر

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

49c566115423921361dc6e5cf2abd265_XL_Copy انتخاب با تدبیر 

در انتخاب همسر دقت لازم است؛ انتخاب‌هایی که عجولانه یا تحت تأثیر فشارهای اطرافیان و به‌دوراز اصول، صورت می‌گیرد، ضررهای غیرقابل جبرانی را به شخص وزندگی آینده‌اش وارد می‌کند.

امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام فرمودند: التَّدْبيرُ قَبلَ العَملِ يُؤْمِنُكَ مِن النَّدَمِ (1): انديشيدن پيش از كار، تو را از پشيمانى ايمن می‌دارد.

لذا قبل از اقدام به ازدواج لازم است همه جوانب سنجیده شده و نهایتاً تصمیم گرفته شود تا از پشیمانی‌های بعدی جلوگیری به عمل آید؛ در مرحله بعدی اگر یک تصمیم اشتباهی گرفته شد وزندگی شکل گرفت، صحیح نیست در همان ابتدای کار ناامید شده و بگوییم چون اشتباه کرده‌ایم، باید تاوانش را بدهیم و همه را خراب کرده و از اول شروع کنیم؛ گاهی با یک تدبیر و حرکت به‌موقع و یا انجام دادن یک سری از دستورالعمل‌های مشاوره‌ای اوضاع مطلوب خواهد شد.

در کلام دیگری حضرت امیر علیه‌السلام می‌فرمایند: قِوامُ العَيشِ حُسنُ التَّقدِيرِ و مِلاكُهُ حُسنُ التَّدبيرِ (2) پايداري زندگي به برنامه‌ریزی درست و وسيله رسيدن به آن، مدیریت صحیح است.


پی‌نوشت:
1) عیون اخبار الرضا علیه‌السلام، شیخ صدوق، نشر صدوق، تهران 1372، جلد 2، صفحه 54
2) غررالحکم و درر الکلم، امیرالمؤمنین علیه‌السلام، گردآورنده: آمدی عبدالواحد بن محمد، دارالکتاب اسلامی، قم 1375، صفحه 349، حدیث 6807

اطلاعات تکميلي

  • قالب تولید: متن کوتاه
  • مخاطب: عمومی
  • قالب های محتوا: تولیدی
  • محیط انتشار: شبکه های پیام رسان
  • سطح قالب: سطح ب
  • قالب انتشار: مناسب جهت انتشار در «شبکه های اجتماعی»
خواندن 65 دفعه

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
استفاده از مطالب این سایت در راستای ترویج دین مبین اسلام بلامانع می باشد.