همسر ما همسان ماست اگر بهتر ببینیم (متن کوتاه)

نوشته‌شده توسط

همسر ایده آل همسری است که با ما همسان باشد. وقتی گوشه ای می نشینیم و عیب های همسر خود را لیست می کنیم بعد هم با قیافه ای حق به جانب به جوانی بر باده رفته خود آه سرد می کشیم، خوب است اندکی هم به خود و اخلاق و منش و کردار خود نگاه کنیم.

بسیاری از کمبودهای اخلاقی و رفتاری همسر ما در موازات با کمبودهای اخلاقی ما از همان جنس یا از جنس دیگری است و ما هم پا به پای او کمبودهای اخلاقی داریم. شاید او ایرادگیر باشد اما خوب، ما هم سخت گیر هستیم! شاید او پرتوقع باشد اما خوب، ما هم به جایش خسیس هستیم! شاید او راحت غیبت دیگران را بکند اما خوب، ما هم راحت دروغ می گوییم!

ما همه «ممکن الخطا» هستیم پس بهتر است این خلوت های آزاردهنده را ترک کنیم و به جای لیست ناملایمات همسرمان و دیدن خوبی های خود، یک بار هم شده معادله را معکوس کنیم و ملایمات اخلاقی او را کنار بدی های خود قرار دهیم. از او ظرافت و خوبی ببینیم و از خودمان کم کاری و کوتاهی؛ آنگاه خواهیم دید که ما و همسرمان همسان هم هستیم و این یکی از مهم ترین عناصر رسیدن به آرامش در زندگی مشترک است.

یبهمسان بودن اصلی است که در زندگی مشترک علی و فاطمه -سلام الله علیهما- وجود داشت؛ در كلمات پيامبر -صلی الله علیه و آله- آمده است:

«جز على كسى همانند فاطمه نبود»

(مجلسى، بحارالانوار، ج 43، ص 105)

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید