مرسلون

مجید شاکری

مجید شاکری

شنبه, 17 اسفند 1398 18:04

حتمی بودن مرگ برای همگان

امام علی علیه‌السلام: الْمَوْتُ‏ أَلْزَمُ‏ لَكُمْ‏ مِنْ‏ ظِلِّكُمْ‏ وَ أَمْلَكُ‏ بِكُمْ‏ مِنْ أَنْفُسِكُمْ (1): مرگ از سایه‌تان به شما چسبیده‌تر است و بیشتر از خودتان اختیاردار شماست.

توضیح:

در منطق دینی مرگ به معنای نیستی و نابودی نیست؛ بلکه انتقال از جهانی به جهان دیگر است؛ مرگ دریچه‌ی ورود به جهان برزخ و مقدمه‌ی پاداش و عذاب اخروی است؛ اگر چه سزای کامل اعمال در روز قیامت خواهد بود.

آیه‌ی 185 سوره آل‌عمران ضمن بیان این مطلب از همگانی بودن مرگ و حتمی بودن آن سخن می‌گوید؛ و مضمون این آیه بارها در قرآن تکرار شده است.

تعبیر چشیدن مرگ، به معنای درک کامل آن است.


پی‌نوشت:

1) غررالحکم، جلد 2، صفحه 91

جمعه, 09 شهریور 1397 16:34

عبادت در نگاه

محمد بن علی بن الحسین قال:  وَ رُوِیَ‏ أَنَّ النَّظَرَ إِلَى‏ الْكَعْبَةِ عِبَادَةٌ وَ النَّظَرَ إِلَى الْوَالِدَیْنِ عِبَادَةٌ وَ النَّظَرَ فِی الْمُصْحَفِ مِنْ غَیْرِ قِرَاءَةٍ عِبَادَةٌ وَ النَّظَرَ إِلَى وَجْهِ الْعَالِمِ عِبَادَةٌ وَ النَّظَرَ إِلَى آلِ مُحَمَّدٍ عِبَادَةٌ (1): نگاه به کعبه عبادت است، همچنین نگاه به پدر و مادر، به قرآن بدون خواندن، به‌صورت عالم و به آل محمد عبادت است. (1)

بارها شنیده‌ایم یا خوانده‌ایم که اگر کسی سواد قرآن خواندن ندارد، به قرآن نگاه کند و همان هم ثواب خاص خودش را دارد؛ نگاه به کعبه هم عبادت است؛ اما نگاه به چیزهای دیگری هم است که مانند نگاه به قرآن عبادت محسوب می‌شود و آن نگاه به‌صورت پدر و مادر و علما است.


پی‌نوشت:

1) وسایل الشیعه، کتاب العشره، باب 166، حدیث 1 

یکشنبه, 20 آبان 1397 23:56

فاطمه (س)، سرور زنان عالم

رسول‌الله صلی‌الله عليه وآله وسلم: ابنَتی فاطمةُ سيّدةُ نِساءِ العالَمينَ (1): دخترم فاطمه، سرور زنان عالم است.

عنه صلی‌الله عليه وآله وسلم: فاطِمَةُ سَيِّدَةُ نِساءِ أهلِ الجَنَّةِ (2): فاطمه، سرور زنان اهل بهشت است.

عنه صلی‌الله عليه وآله وسلم: أمّا ابنَتی فاطمةُ فإنّها سيّدةُ نِساءِ العالَمينَ مِن الأوّلِينَ والآخِرِينَ (3): اما دخترم فاطمه، او سرور زنان عالم، از پيشينيان و پسينيان است.


پی‌نوشت:
1) بحار الأنوار، جلد 43، صفحه 22، حدیث 13
2) میزان الحکمه
3) الأمالی للصدوق، 175 و 178

صفحه1 از4
استفاده از مطالب این سایت در راستای ترویج دین مبین اسلام بلامانع می باشد.