گروه تبلیغی معراج

گروه تبلیغی معراج

یکشنبه, 21 دی 1399 15:24

کلیددار! (داستانک)

فریادهای چکش بر سر میخ، درهیاهوی صدای بلند رادیو گم شده بود. انگار مسعود هم ازین همه کوبیدن خسته شده بود. چکش را روی میزی که با تکه های کوچک و بزرگ چوب، فرش شده بود گذاشت و به سراغ سماور رفت. عطر چای دارچین پیچیده درفضای کارگاه، او را به یک عصرانه ساده دعوت می کرد.
قوری گل قرمزی را برداشت تا چای خوش عطر را در استکان لب پریده بریزد که «دینگ، دینگ» گوشی صدایش زد. خستگی اجازه نداد بی خیال چای شود. استکان را برداشت و رفت تا دعوت موبایل را هم بی پاسخ نگذاشته باشد!
چای هنوز اینقدر داغ بود که می شد کمی به او فرصت هم صحبتی با هوای سرد کارگاه را هم داد. تا هم دلی بین چای و هوای سرد به سرانجام برسد، گوشی را برداشت. قفل صفحه که باز شد و پیامک را دید، انگار 10 سال جوان تر شد! در چندثانیه، فیلم تمام خاطرات سربازی، در سینمای ذهنش اکران شد.

آتلان از بچه های خوب گنبدکاووس بود که هراَزگاهی احوالی از مسعود می پرسید. در آسایشگاه پادگان، اگر خستگی تمرین های فرمانده جانی در تنشان می گذاشت، گاهی که روی تخت دراز می کشیدند و باهم گپ وگفتی داشتند.
«یه سر به ایتا بزن». این پیامی بود که آتلان برایش ارسال کرده بود. مسعود، داده گوشی را فعال کرد. دینگ، دینگ، دینگ، ... صدای پیام هایی که در این چند ساعت خاموشیِ داده، روی هم انبار شده بود درآمد. مسعود مستقیم سراغ آتلان رفت. یک کلیپ بود.

«... این رافضی ها با تهمت زدن به خلفای راشدین فقط به دنبال عوام فریبی هستند. وگرنه هیچ کس به اندازه اهل سنت دختررسول الله را احترام نمی کند. خودتان قضاوت کنید برفرض هم بپذیریم برای بیعت گرفتن از علی، به درب خانه اش رفته اند. اما اصلا آن زمان خانه ها درب چوبی نداشته اند که کسی بتواند آن را آتش بزند. نهایت حصیری از لیف خرما بر ورودی خانه ها آویزان بود. پس افسانه فرورفتن میخ در و شکستن پهلوی دختر پیامبر بافته ذهن علمای شیعه است که می خواهند احساسات مردم را تحریک کنند...»

تا همینجا بیشتر نتوانست تحمل کند. این شبکه های ماهواره ای عجیب ذهن مردم را شستشو می دهند. داده را خاموش کرد و در مخاطبین آتلان را جستجو کرد...
الو... سلام بچه گنبدی! ... صحبتهایشان حسابی گل انداخت. مرور خاطرات که تمام شد، مسعود به آتلان قول داد پاسخ این شبهه را از امام جماعت مسجد بپرسد...

...الو سلام پسرخوب. الوعده وفا. حاج آقا گفت یه سر به قرآن بزن. سوره نور آیه 61 [1] خداوند اجازه داده خونه هایی که کلیدش دستمونه، یه نگاهی هم به یخچالش بندازیم!!
... صدای خنده مسعود در کارگاه پیچید... حالا تو نمیخواد کلید خونت رو به من بدی بابا! این نشون می ده که اون موقع دَرا قفل داشتند که کلید می خواستن.

راستی حاجی گفت تو کتابهایی مثل صحیح مسلم یا مسند احمد درباره جنس درِ خونه عایشه که مثلا از چوب عرعر یا ساج بوده و یا توصیه های پیامبر برای بستن در خونه وقت شبهم روایات تاریخی زیادی هست. یه نگاه بنداز.
من که خیلی عقلم به این چیزا قد نمی ده. ولی از من بشنو. این ماهواره رو از تو خونت بنداز بیرون...

 

پی نوشت:
[1] . لَيْسَ عَلَى الْأَعْمى حَرَجٌ وَلا عَلَى الْأَعْرَجِ حَرَجٌ وَلا عَلَى الْمَريضِ حَرَجٌ وَلا عَلى أَنْفُسِكُمْ أَنْ تَأْكُلُوا مِنْ بُيُوتِكُمْ أَوْ بُيُوتِ آبائِكُمْ ... أَوْ ما مَلَكْتُمْ مَفاتِحَهُ أَوْ صَديقِكُمْ لَيْسَ عَلَيْكُمْ جُناحٌ أَنْ تَأْكُلُوا جَميعاً أَوْ أَشْتاتاً.
بر نابينا و افراد لنگ و بيمار گناهى نيست (كه با شما هم غذا شوند)، و بر شما نيز گناهى نيست كه از خانه هاى خودتان [بدون اجازه خاصّى] غذا بخوريد و همچنين خانه هاى پدرانتان ... يا خانه اى كه كليدش در اختيار شماست، يا خانه هاى دوستانتان، بر شما گناهى نيست كه به طور دسته جمعى يا جداگانه غذا بخوريد.

یکشنبه, 16 تیر 1398 11:16

دقت در انتخاب شریک دارایی

یکی از ملاک‌های ازدواج که می‌توان به آن توجه داشت این است که دقت داشته باشیم هنگام انتخاب همسر چه کسی را شریک مال و دارایی خود می‌سازیم.

شاید در نگاه اول عجیب به نظر بیاید اما بسیار مهم است که شخصی که او را شریک زندگی خودساخته‌ایم چه دیدگاهی به مال و اموال دارد.

پیامبر گرامی اسلام صلی‌الله علیه وآله وسلم با حضرت خدیجه سلام‌الله علیها ازدواج می‌کند و ایشان دارای ثروت زیادی بودند؛ ثروتی که باعث پیشرفت و یاری دین خدا بود.

در ماجرای محاصره شعب ابی‌طالب که سه یا چهار سال طول کشید ثروت این بانوی بزرگ بود که اسلام را یاری نمود.

اینجاست که این جمله به پیامبر صلی‌الله علیه وآله وسلم نسبت داده‌شده که فرمود: ما قام الاسلام الا بسیف علی و ثروه خدیجه (1): اسلام جز به شمشیر علی علیه‌السلام و ثروت خدیجه سلام‌الله علیها برپا نشد.

پس مهم است همسرمان چه دیدگاهی نسبت مال و دارایی دارد لذا جا دارد یکی از ملاک‌های مهم ازدواج قرار بگیرد.


پی‌نوشت:
1) سید کاظم قزوینی، فاطمة الزهرا من المهد إلی اللحد، صفحه 266

 

یکشنبه, 16 تیر 1398 11:12

همسر خوش‌رفتاری

پیرامون حسن خلق و متصف بودن به انسانی که اهل خیر و نیکی هست سفارش‌های زیادی شده حتی در روایتی امام صادق علیه‌السلام فرموده‌اند: إِنَّ الْخُلُقَ الْحَسَنَ يَمِيثُ الْخَطِيئَةَ كَمَا تَمِيثُ الشَّمْسُ الْجَلِيد (1): خلق نيكو گناه را آب كند، چنان‌که خورشيد يخ را آب می‌کند.

همچنین اهل خیرو نیکی باشد همچنان که حضرت فاطمه سلام‌الله علیها الگویی زیبا از متصف بودن به خیرو نیکی هستند تا آنجا که در شب عروسی لباس عروس خود را به فقیری بخشیدند.


پی‌نوشت:
1) اصول کافی، جلد 3، صفحه 157

یکشنبه, 16 تیر 1398 11:06

عامل خوش‌رفتاری

قرآن مجید در موارد مختلف و متعددی توکل بر خدا را از ویژگی‌های افراد باایمان می‌داند و می‌فرماید: وَ عَلَى اللهِ فَتَوَکَّلُوا إِنْ کُنْتُمْ مُؤْمِنینَ بر خدا توکل کنید اگر ایمان‌دارید. (1)

جبرئیل علیه‌السلام در پاسخ به سؤال پیامبر صلی‌الله علیه وآله وسلم از او درباره توکل بر خداوند متعال فرمود: دانستن این مطلب که مخلوق نه زیانى می‌زند و نه سودى می‌رساند، نه اعطا می‌کند و نه جلوگیرى می‌کند و برکندن چشم امید از خلق؛ هرگاه بنده چنین باشد، دیگر براى احدى ‏جز خداوند کار نمی‌کند و امید و بیمش از کسى جز خداوند نیست و چشم طمع به هیچ‌کس جز خدا ندارد و این است توکل.

ازاین‌رو است که خداوند درآیات دو و سه سوره طلاق می‌فرماید: وَ مَنْ یَتَّقِ اللّهَ یَجْعَلْ لَهُ مَخْرَجًا وَ یَرْزُقْهُ مِنْ حَیْثُ لا یَحْتَسِبُ وَ مَنْ یَتَوَکَّلْ عَلَی اللّهِ فَهُوَ حَسْبُهُ إِنَّ اللّهَ بالِغُ أَمْرِهِ قَدْ جَعَلَ اللّهُ لِکُلِّ شَیْ‏ءٍ قَدْرًا (2): هر کس پرهیزکاری کند، خداوند راه خروجی برای رهایی وی از مشکلات‏ قرار می‌دهد و از طریقی که گمان ندارد، روزیش را می‌رساند و هر کس بر خدا اعتماد کند و کار خود به وی وا‌گذارد، خدا برای او کفایت است؛ همانا خدا فرمان خویش را به نتیجه می‌رساند و آنچه را که بخواهد تخلف ندارد؛ راستی که خدا برای هر چیزی قدر و اندازه‌ای معین کرده است.

 

از امیرالمؤمنین علیه‌السلام نقل‌شده است که فرمودند: توکل بیزاری و برکناری از حول و قوه است و منتظرشدن است به آنچه قدر می‌آورد.

شخصی از امام رضا علیه‌السلام درباره سخن خدای متعال که می‌فرماید «و من یتوکل علی الله فهو حسبه» سؤال کرد؛ حضرت فرمودند: توکل درجاتی دارد که یکی از آن‌ها این است که در هر کاری که به تو مربوط است به خداوند اعتماد کنی و ازآنچه نسبت به تو انجام می‌دهد خشنود باشی و بدانی که او جز خیر برای تو نمی‌خواهد و بدانی که حکمت در این است که کارت را به او واگذار کنی و دیگر اینکه به این امر ایمان داشته باشی که خدا چیزهایی می‌داند که تو از آن‌ها بی‌اطلاعی و باید علم آن‌ها را به خدا واگذار نمایی و به غیر اعتماد نداشته باشی.

از امیرالمؤمنین علیه‌السلام نقل‌شده فرمودند: برای ایمان چهار رکن است: توکل کردن بر خدا و واگذار کردن امر به‌سوی خدا و راضی شدن به قضای خدا و تسلیم شدن به امر خدا.


پی‌نوشت:
1) مائده، آیه 23
2) طلاق، آیه 2 و 3

یکشنبه, 16 تیر 1398 10:58

ارزش کنار خانواده بودن

قطعاً عبادت و نیایش در مسجد پیامبر اکرم صلی‌الله علیه وآله وسلم دارای ثواب عظیمی است.

و بالاتر از عبادت و نیایش اعتکاف داشتن در آن است.

حالا تصور کنید نشستن کنار همسر و فرزند محبوب‌تر از آن ثواب عظیم باشد.

اما برای روشن شدن بیشتر مطلب روایت ثواب عظیم اعتکاف را ذکر می‌کنیم؛

امام باقر علیه‌السلام فرمودند: هر کس یک روز از ماه رجب را روزه بگیرد از اول یا وسط یا آخر ماه، خدا بهشت را برای او قرار دهد و روز قیامت با ما هم‌درجه‌اش می‌سازد. هر کس دو روز از رجب را روزه بدارد به او گویند کردار خود را از سر گیر که خدا آنچه از گذشته‌ها بود همه را آمرزید. هر که سه روز از رجب روزه گیرد، به او می‌گویند گذشته و آینده‌ات آمرزیده شد. براى هرکسی از برادران گنه‌کارت و براى آشنایانت که خواهى شفاعت کن. هرکسی هفت روز از رجب را روزه دارد هفت‌در دوزخ بر او بسته گردد و هر که هشت روز از رجب را روزه دارد هشت در بهشت به رویش باز شود تا از هرکدام‏ که خواهد درآید. (1)

سبک زندگی اسلامی به خانه و خانواده اهمیت فراوانی داده است که از همین حدیث شریف نیز همین نتیجه به دست می‌آید.


پی‌نوشت:
1) شیخ صدوق، الأمالی، کتابچى‏، تهران، چاپ ششم، 1376ش، صفحه 5 و 6

یکشنبه, 16 تیر 1398 10:55

هدیه دادن

هدیه دادن باعث شادی و نشاط و ایجاد صمیمیت و محبت می‌شود.

چه زیباست این محبت نسبت به عزیزترین افراد (همسر) صورت گیرد.

رسول اللّه صلی‌الله عليه وآله وسلم: تَهادَوا تَحابُّوا تَهادُوا فإنَّها تَذهَبُ بِالضَّغائنِ (1): به يكديگر هديه دهيد تا نسبت به همديگر بامحبت شويد. به يكديگر هديه دهيد؛ زيرا هديه کینه‌ها را می‌برد.

با ملاحظه احادیث پیرامون هدیه دادن خواهیم دید در سبک زندگی اسلامی چه تأثیر مهمی هدیه دادن در ایجاد دوست داشتن و محبت دارد پس‌ازآن در حد توان باید استفاده نمود.

پيامبر خدا صلی‌الله عليه وآله وسلم می‌فرمایند: تُذهِبُ الضَّغينَةَ تَهادُوا تَحابُّوا براى يكديگر هديه ببريد تا دوستدار هم شويد. (2)

پیامبر عزیز صلی‌الله علیه وآله وسلم می‌فرمایند: هر کس به بازار رود و هدیه‌ای برای خانواده‌اش بخرد و ببرد، [پاداش او ] مانند کسی است که برای نیازمندان صدقه می‌برد.] و هنگامی‌که هدیه را به خانه می‌برد]، باید، قبل از پسران، به دختران بدهد، زیرا کسی که دخترش را شادمان کند، مانند کسی است که یک بنده از فرزندان اسماعیل را آزادکرده است؛ و هر کس [با دادن هدیه‌ای ] چشم پسری را روشن کند، گویا از ترس خدا گریسته است و هر کس از ترس خدا بگرید، خداوند او را داخل نعمت‌های بهشت کند. چه ثواب عظیمی امیدوارم همه در پی به دست آوردنش باشیم.


پی‌نوشت:
1) الكافی، 5/144/14
2) بحار الأنوار، جلد 2، صفحه 166، حدیث 77

یکشنبه, 16 تیر 1398 11:29

ازدواج و دین‌داری

اگر فرصتی داشته باشید و جستجو نمایید خواهید یافت زیبایی‌های ظاهری بسیار زودگذر و ناپایدار هستند و آنچه ماندگار و همیشگی است زیبایی باطن است به قول شاعر:

صورت زیبای ظاهر هیچ نیست

ای برادر سیرت زیبا بیار

اینکه گفته می‌شود برای زیبایی با کسی ازدواج نماییم، مراد این نیست که زیبایی ملاک قرار نگیرد بلکه مراد این است معیار زیبایی غلبه بر دیگر معیارها مثل عفت دین‌داری نداشته باشد؛ اما هیچ اشکالی ندارد که همسری انتخاب کنیم که دارای زیبایی ظاهری نیز باشد.

پيامبر خدا صلی‌الله عليه وآله وسلم: هر كه به خاطر دین‌داری و زيبايى با زنى ازدواج كند، اين كار مانع فقر و تنگدستى او خواهد بود. (1)

از اولویت دادن دین‌داری بر زیبایی نیز در این حدیث شریف همین مفهوم برداشت می‌شود.

حتی پیامبر خوبی‌ها می‌فرمایند: خیر نساء امّتی أصبحهنّ وجها و أقلّهنّ مهرا (2): بهترین زنان امت من کسانى هستند که رویشان نکوتر و مهرشان کمتر است.

لذا زیبایی ظاهر نیز امری خوب و شایسته است و آنچه مضموم شمرده‌شده اولویت دادن زیبایی بر دیگر معیارهاست.


پی‌نوشت:
1) ميزان الحكمه، جلد 5، صفحه 88 ، حدیث 8031
2) نهج الفصاحه، حدیث شماره 1533

یکشنبه, 16 تیر 1398 15:52

مؤمن و اعتدال

انسان‌های متفاوت برداشت‌های متفاوتی از دین‌ دارند آنچه مهم است سعی بر این است که برداشت صحیحی از اسلام داشته باشیم اسلامی که خداوند آن را آخرین برنامه زندگی برای بشر قرار داده قطعاً این برنامه زندگی دور از افراط‌وتفریط است.

پیامبر گرامی اسلام صلی‌الله علیه وآله وسلم در این حدیث شریف می‌فرمایند مؤمن هرگاه خداوند به او گشایش دهد گشاده‌دست باشد و هرگاه از او بازگیرد او هم‌دست نگه‌دارند.

و این همان معنای اعتدال و میانه‌روی است.

نگاه کنیم چقدر زیبا امام صادق علیه‌السلام این معنی را بیان فرموده: خداوند زيبايى و خودآرايى را دوست دارد و از فقر و تظاهر به فقر بيزار است؛ هرگاه خداوند به بنده‌ای نعمتى بدهد، دوست دارد اثر آن را در او ببيند؛ عرض شد: چگونه؟ فرمودند: لباس تميز بپوشد، خود را خوشبو كند، خانه‌اش را گچ کاری كند، جلوى در حياط خود را جارو کند حتى روشن كردن چراغ قبل از غروب خورشيد فقر را می‌برد و روزى را زياد می‌کند. (1)


پی‌نوشت:
1) ارشاد القلوب (دیلمی)، جلد 1، صفحه 195

سه شنبه, 14 خرداد 1398 09:40

ازدواج و فریاد شیطان

یکی از اصول اعتقادی عدل است یعنی بدانیم خداوند هر چیزی را در جای درست خود قرار داده است.

حضرت باری‌تعالی در قرآن کریم فرموده است: وَيَرْزُقْهُ مِنْ حَيْثُ لَا يَحْتَسِبُ ۚ وَمَن يَتَوَكَّلْ عَلَى اللَّهِ فَهُوَ حَسْبُهُ ۚ إِنَّ اللَّهَ بَالِغُ أَمْرِه (1): و او را از جایی که گمان ندارد روزی می‌دهد؛ و هر کس بر خدا توکّل کند، کفایت امرش را می‌کند؛ خداوند فرمان خود را به انجام می‌رساند.

پس چرا باید نگران روزی باشیم که خداوند با عدلش آن را برای هر فرد در نظر گرفته و فرموده آن را از جایی که گمان ندارد روزی می‌دهم؟

آیا دور از عدالت خدا نیست بندگانی را بیافریند و به حال خود رها کند؟

آیا او از نیازهای انسانی که آفریده بی‌اطلاع است؟


پی‌نوشت:
1) طلاق، آیه 3

یکشنبه, 16 تیر 1398 11:39

بهترین مردان

بهترین مرد شما از پدر و مادرهای شایسته است.

به‌راستی از پدر و مادرانی شایسته، شهید حججی‌ها متولد می‌شوند و در تاریخ ماندگار.

ان من خیر رجالکم التقی النقی السمح الکفین السلیم الطرفین البر بوالدیه و لا یلجیء عیاله الی غیره: البته از بهترین مردانتان انسان های با تقوی و پاک سرشتی هستند که از دست‌باز و سخاوت و سماحت برخوردارند و از پدر و مادر سالمی بهره‌مند (دامن‌پاک) و در خدمت به والدین و نیکی به آنان معروف‌اند و اهل‌وعیالشان برای دریافت کمک‌های مالی و غیره به غیر مراجعه نمی‌کنند. (توجه فرمایید که سلیم الطرفین پدر و مادر سالم و متعهد و تندرست است) هم از نظر جسمانی و هم از نظر روحانی و روانی.

سپس پیامبر اکرم صلی‌الله علیه وآله وسلم خطاب به یارانش فرمود: شما را به بدترین مردانتان خبر ندهم؟ راوی می‌گوید گفتیم: بلی یا رسول‌الله.

بازهم در قسمت پایانی این فرمایش زیبا می‌بینیم بانوان موردتوجه خاص قرار گرفتند و یکی از نشانه‌های مرد خوب را این شمرده‌اند که همسرش برای رفع نیازهایش به دیگران مراجعه نکند.

گاهی مشاهده میشه مردان خانه‌نشین شده‌اند و همسرانشان برای رفع نیازهای مالی خانواده مجبور به اشتغال شده‌اند درحالی‌که در اسلام زن به‌مثابه گل شمرده است.

همراه زندگی باشد یا دوست باید کسی را انتخاب کرد که بخل نداشته باشد.

امام جعفر صادق عليه‌السلام: سه خصلت است اگر در مرد باشد تو را باکی نيست درباره‌اش بگويی: جهنم جای او است! جفاکاری، زبونی و بخل و تنگ‌نظری. (1)

امام جعفر صادق عليه‌السلام: بهترين شما مردمان بخشنده و نظربلند و بدترين شما مردمان خسيس و تنگ‌نظران هستند. (2)


پی‌نوشت:
1) خصال، جلد 1، صفحه 76
2) بحارالانوار، جلد 73، صفحه 307

صفحه1 از3