تبعات پیروی و اطاعت از کفار

نوشته‌شده توسط

اطاعت در اصطلاح دین به معنای فرمان‌برداری بنده از مولا در تمامی اوامر و نواهی است به‌گونه‌ای که رفتار انسان، موافق بااراده مولا باشد.

مرحوم آیت‌الله علی فیض مشکینی در کتاب تحریر المعالم فی اصول الفقه می‌نویسد: بدان که اگر انسان به وجوب و یا حرمت کاری قطع پیدا کند و قطع وی نیز موافق با واقع باشد، در این صورت اگر بر وفق قطع خود عمل نمود، عمل او را طاعت حقیقی می‌نامند همانند کسی که به وجوب نماز جمعه قطع پیدا کند و آن را اقامه نماید و درواقع نیز واجب بوده باشد. (1)

شیخ طوسی (رحمه‌الله) نیز در تفسیر التبیان، در تعریف طاعت می‌فرماید: طاعت عبارت است از عمل بر طبق اراده‌ای که انسان را به انجام فعل تشویق می‌کند؛ و تفاوت آن با اجابت این است که در اجابت اراده مشوق وجود ندارد هرچند که عمل بر طبق اراده صورت گرفته باشد. (2)

اطاعت و فرمان‌برداری فقط حق خداوند است و به‌تبع آن از کسانی که خداوند اطاعت از آنان را بر ما واجب کرده است؛ اما در طول تاریخ اسلام، اطاعت از کفار، توسط برخی مسلمانان صورت گرفته است و همیشه مورد نهی و نکوهش خداوند متعال بوده است؛ در این مقاله به بررسی نهی از اطاعت کفار درآیات قرآن کریم و روایات و همچنین علل اطاعت از کفار و بیان پیامدهای اطاعت از کفار، راهکار مقابله با این منکر پرداخته‌ایم.

اطاعت و فرمان‌برداری از خداوند متعالی که خالق انسان و عالم به سعادت و شقاوت او است، می‌تواند انسان را تا اعلی‌علیین بالا ببرد و در مقابل اطاعت و فرمان‌برداری از غیر خداوند متعال و پیمودن هر راهی غیر از راه خداوند، می‌تواند انسان را تا اسفل سافلین بکشاند. خواه آن راه، راه کفار باشد، خواه راه شیطان و خواه راه هواهای نفسانی.

خداوند متعال درآیات قرآن کریم،‌ ما را به اطاعت‌های مشروع دعوت کرده است اطاعت از الله و اطاعت از پیامبر و اهل‌بیت عصمت و طهارت ایشان علیهم‌السلام؛ و ما را از پیمودن راه‌های باطل و اطاعت‌های نامشروع بازداشته است.


پی‌نوشت:
1) اعلم انه اذا قطع الانسان بوجوب فعل او حرمته و كان قطعه مصيبا فان عمل على وفق قطعه سمى عمله طاعة حقيقية كمن قطع بوجوب صلاة الجمعة فاتى بها و كانت واجبة فى الواقع؛ علی مشکینی، تحریر المعالم فی اصول الفقه، صفحه 145
2) الطاعة موافقة الارادة المرغبة في الفعل و بالترغيب ينفصل من الاجابة و إن كان موافقة الارادة حاصلة؛ شیخ طوسی، التبيان فى تفسير القرآن، جلد ‏3، صفحه 14

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید