مرسلون

فرزند آوری، مسئله‌ای خطیر

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
فرزند آوری، مسئله‌ای خطیر فرزند آوری، مسئله‌ای خطیر

خدا رحمتش کند روزی مرحوم پدربزرگم که به شغل چوپانی و کشاورزی مشغول بود بر سر آب دادن گوسفندان با یک نفر دیگر بگومگو پیدا می‌کنند، آن چوپان غریبه، تعداد فرزندانش را به رخ می‌کشد. مرحوم پدربزرگم از آن چوپان که هم‌سن‌وسالش بوده و او قبل‌تر از پدربزرگم به رحمت حق پیوست می‌پرسد، تو چند فرزند داری؟ هشت فرزند، پدربزرگم می‌گوید: من نه فرزند دارم. ازآن‌پس رابطه بین این دو کم‌کم بیشتر شده و رفیق می‌شوند. ما این داستان را بهانه‌ای برای ورود در بحث فرزند آوری قراردادیم. البته کسی طرفدار فرزند داشتن بی‌برنامه و بی‌حساب‌وکتاب نیست. والان هم مسائلی مثل شغل و ازدواج و غیره، مانند قدیم نیست و دارای پیچیدگی‌هایی شده است، ازیک‌طرف دیگر تک‌فرزندی داری معایب و مشکلات مختص به خود است، بنابراین باید حد وسط را برای فرزند داشتن در نظر گرفت، ولی درهرحال نباید از یاد برد که کمیت و کیفیت جمعیت چیزی نیست که بتوان از کنار آن رد شد. کشورهای اروپایی هم بر روی مسئله ازدیاد جمعیت متمرکزشده‌اند، زیرا همان‌طور که پیشرفت و رفاه جمعیت (کیفیت حال جمعیت) ملاک نظر هست؛ به همان اندازه کمیت جمعیت هم ملاک است. چندی است کشورهای اروپایی بر روی افزایش جمعیت متمرکزشده‌اند و ما...
اسلام همان‌طور که به تشکیل خانواده اهمیت می‌دهد، همان‌طور هم به فزونی یافتن جمعیت مسلمانان (با برنامه مناسب) اهمیت می‌دهد. پیامبر اسلام می‌فرماید:‏ تَنَاكَحُوا تَنَاسَلُوا تَكْثُرُوا فَإِنِّي أُبَاهِي بِكُمُ الْأُمَمَ يَوْمَ الْقِيَامَةِ وَ لَوْ بِالسِّقْط (1): ازدواج کنید تا نسل شما فزونی گیرد، همانا من در روز قیامت حتی به فرزندان سقط شده شما به دیگر امت‌ها می‌نازم.

سخن آخر اینکه: اسلام همان‌طور که به تشکیل خانواده اهمیت می‌دهد؛ همان‌طور هم به داشتن فرزند اهمیت می‌دهد. کشور اسلامی ما باید با برنامه‌ای مدون به سمت افزایش جمعیت حرکت کند.


پی‌نوشت‌:
1) جامع الاخبار، شعیری، ص101

اطلاعات تکميلي

  • قالب تولید: متن کوتاه
  • مخاطب: عمومی
  • قالب های محتوا: تولیدی
  • محیط انتشار: وبلاگ
  • سطح قالب: سطح ب
  • قالب انتشار: مناسب جهت انتشار در «شبکه های اجتماعی», مناسب جهت«پاسخ به شبهات»
خواندن 455 دفعه

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
استفاده از مطالب این سایت در راستای ترویج دین مبین اسلام بلامانع می باشد.