مرسلون

نشانه‌ی عقب ماندگی جامعه

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

a3193da9f744508278b55342b9cabd86_S_Copy نشانه‌ی عقب ماندگی جامعه

هم‌سن‌های دهه شصتی من حتماً یادشان است که سال‌ها پیش که وقت انتخاب رشته بود نمره بالاهای مدرسه رشته‌های ریاضی و تجربی می‌رفتند و نمره پایین‌ها انسانی! اگرچه بعدها رشته حقوق و پس از اشباع آن روانشناسی به خاطر شغلشان مطرح شدند و اشباع؛ ‌اما همچنان مهندس و دکتر شدن آرزوی بچه‌های ماست!

آیا تاکنون بچه‌ای در پاسخ سؤال تکراری «می‌خواهی در آینده چه‌کاره شوی؟» به شما پاسخ داده؟ اندیشمند، فرهیخته، متفکر، فیلسوف، جامعه‌شناس، مدیر، طلبه، حقوقدان، ادیب و...؟! بله در اینکه یکی از مهم‌ترین عوامل این مسئله بحث نیاز مالی و گاهی حرص به مال بیشتر و عدم وجود عدالت شغلی و خلاصه پول بوده حرفی نیست؛ اما قطعاً این‌همه مسئله نیست؛ همان‌طور که همه زندگی پول نیست؛ حتی اگر به زندگی صرفاً نگاه مادی هم داشته باشیم علوم انسانی بسیار مهم‌اند که اگر همان سال‌های دور به رشته‌ها نگاهی متعادل بود امروز مدیریت اجرایی کشور تا این حد معیوب نمی‌بود. رشته‌های فنی و پزشکی درواقع ابزاری‌اند در دست‌رشته‌های انسانی.

این ایدئولوژی است که می‌گوید با این علم بمب بساز یا دارو. رشته‌های فنی و پزشکی ماهیتاً همان کارگری هستند؛ اما باپرستیژ و حقوق بیشتر و آنکه متفکر و اندیشمند پرورش می‌دهد رشته‌های انسانی است؛ قطعاً این مسئله بدین معنا نیست که هر کس رشته انسانی خواند انسان‌تر از فردی است که رشته فنی خوانده است! بحث در مقایسه دو علم است نه اشخاصی که به آن علوم مجهز می‌شوند؛ چه‌بسا طلبه‌ای که تقوای کمتری از فرد عادی داشته باشد؛ اما به‌هرحال آنچه هدف و موضوع بحثش انسان است، رشته‌های انسانی‌اند.

حال اگر جهان فرا مادی را نیز در بحث راه دهیم بر آنچه گذشت تأکید بیشتر خواهد شد؛ اگرچه ساخت جاده و پل و تربیت پزشک و مهندس برای زندگی لازم است اما آنچه هدف اصلی باید باشد خصوصاً در حکومتی دینی، پرورش انسان است؛ اگر به فکر پرورش انسان بودیم امروز شاهد مدیران نجومی نبودیم که حقوق نجومی‌شان را سهم خود از انقلاب می‌دانند و به این سؤال پاسخ نمی‌دهند که اگر چنین است پس سهم مادر شهیدی که چهار فرزندش را به انقلاب بخشیده چه می‌شود؟! البته این مشکل ریشه در الگوهای جامعه دارد. تا زمانی که مسئولین ما حقوق آن‌چنانی داشته باشند دیگران هم صرفاً همان پول مدنظرشان خواهد بود تا زمانی که الگوی جامعه ما هنرمند و ورزشکار غیر متعهد باشد سایرین هم می‌خواهند آن‌گونه زندگی کنند به هر قیمتی!

اگر مسئولین ما ساده زیستی را به‌جای اشرافی گری ترویج می نموند و انسانیت را به‌جای رفاه‌طلبی و دنیاگرایی، امروز می‌شد گفت غیر از رهبری هم چیز از انقلاب باقی‌مانده است! اما افسوس که غیر از رهبری چیزی از انقلاب باقی نمانده! بلکه فقط شعار انقلاب و انقلابی گری را سر می‌دهند که آن‌هم اگر رهبری نبود، نمی‌گفتند که هیچ؛ بلکه به اسم مقابله با مارکسیست سرکوبش می‌کردند! البته این را که گفتم «غیر از رهبری چیزی از انقلاب باقی نمانده» مقداری منفی‌بافی است و به لطف پروردگار ریشه انقلاب در بسیاری از افراد جامعه ما حتی نسل چهارمی‌ها جای گرفته و به کوری فتنه گران درخت تنومندش مستحکم‌تر از هر زمان به رشدش ادامه می‌دهد و به امید فروپاشی ایالات‌متحده، میوه‌هایش را در عراق، یمن، سوریه، نیجریه، بحرین شاهد هستیم و موفقیتشان را نیز به امید حق‌خواهیم دید.

خلاصه اینکه بحث در اهمیت رشته‌های انسانی بود و در ادامه به برخی نتایج بی‌توجهی به این علوم اشاره‌ای شد؛ اما آنچه در آخر باید متذکر شد این است که با توجه به نتایج مذکور، جامعه‌ای که ارزش مباحث فکری را نداند و چنان ظاهرگرا باشد که صرفاً پول یا نتیجه علوم را در مسائل ملموسی چون مهندسی و پزشکی مشاهده نماید؛ درواقع جامعه‌ای عقب‌مانده است؛ جهان‌سومی در حقیقت این است که ارزش یک پزشک از یک متفکر و اندیشمند بیشتر باشد.

ظاهرگرایی اگر در مباحث دینی رخ دهد، ابن تیمیه و داعش را پدید می‌آورد و اگر در مسائل اجتماعی، هجوم به رشته‌های پزشکی و مهندسی را در برابر رشته‌های انسانی چند برابر می‌کند؛ چنانچه در بالا هم اشاره شد بحث در ارزش گزاری اشخاص نیست و قطعاً نمی‌توان گفت فلان اندیشمند از فلان پزشک برتر است؛ بلکه بحث در رشته پزشکی و رشته‌های متفکر پرور است که مصادیق و میوه‌هایشان پزشک و اندیشمند می‌باشد؛ بنابراین در اینکه ارزش وجودی افراد به تقوای الهی است بحثی نیست و به امید حضرت حق که روزبه‌روز بر ارزش تک‌تک ما و سعه وجودی‌مان افزوده شود.

اطلاعات تکميلي

  • قالب تولید: متن کوتاه
  • مخاطب: عمومی
  • قالب های محتوا: تولیدی
  • محیط انتشار: وبلاگ
  • سطح قالب: سطح ب
  • قالب انتشار: مناسب جهت انتشار در «شبکه های اجتماعی», مناسب جهت«پاسخ به شبهات»
خواندن 162 دفعه
محتوای بیشتر در این بخش: « دیاثت سیاسی مشکلات کشور و کلید حل آن »

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
استفاده از مطالب این سایت در راستای ترویج دین مبین اسلام بلامانع می باشد.