مرسلون

حضرت زهرا (س) و خواستگاری خلفا

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
حضرت زهرا (س) و خواستگاری خلفا حضرت زهرا (س) و خواستگاری خلفا

عایشه ماجرای ازدواج حضرت زهرا علیهاالسلام را این‌چنین نقل می‌کند:

روزی پدرم ابوبکر، نزد من آمد و گفت: در مسیر، عُمَر را دیدم که از من پرسید: چرا با فاطمه علیهاالسلام ازدواج نمی‌کنی؟

به او پاسخ دادم: فاطمه علیهاالسلام همسر من نمی‌شود.

عمر در پاسخ من گفت: چرا همسرت نشود! درحالی‌که تو بهترین مردم و از اولین افرادی هستی که به اسلام گرویدند؟

اکنون دخترم عایشه! از تو تقاضایی دارم، هر وقت پیامبر صلی‌الله علیه وآله وسلم را خوشحال یافتی و موقعیت را مناسب دیدی، فاطمه علیهاالسلام را برای من خواستگاری کن، شاید که جواب مثبت بدهد.

عایشه می‌گوید: منتظر فرصتی بودم تا جریان را با رسول خدا صلی‌الله علیه وآله و سلم در میان بگذارم تا اینکه روزی رسول خدا صلی‌الله علیه وآله وسلم را خوشحال یافتم، از فرصت استفاده کرده و فاطمه علیهاالسلام را برای پدرم ابوبکر خواستگاری کردم؛ اما پیامبر در پاسخم فرمود: «حتی ینزل القضاء» تا ببینیم خداوند چه می‌خواهد! از پاسخ پیامبر صلی‌الله علیه وآله وسلم فهمیدم که ایشان به این ازدواج راضی نیست؛ چون پدرم ابوبکر، از ازدواج با فاطمه علیهاالسلام مأیوس شد، عمر از فرصت استفاده کرده و به منزل دخترش حفره (همسر دیگر پیامبر صلی‌الله علیه وآله وسلم) راهی شد و به دخترش گفت: هرگاه پیامبر صلی‌الله علیه وآله وسلم را خوشحال و موقعیت را مناسب یافتی فاطمه علیهاالسلام را برای من خواستگاری کن! ان‌شاءالله که خداوند این ازدواج را آسان گرداند.

حفصه می‌گوید: روزی پیامبر صلی‌الله علیه وآله وسلم را خوشحال و موقعیت را مناسب یافتم؛ از فرصت استفاده و فاطمه علیهاالسلام را برای پدرم عمر، خواستگاری کردم؛ اما پیامبر صلی‌الله علیه وآله وسلم در پاسخ من فرمود: «حتی ینزل القضاء» تا خداوند چه بخواهد؛ از پاسخ رسول خدا صلی‌الله علیه وآله وسلم فهمیدم که گویا ایشان به این ازدواج راضی نیست؛ وقتی عمر از این ازدواج مأیوس شد، به‌سوی علی بن ابی‌طالب علیه‌السلام رهسپار شد و به علی علیه‌السلام گفت: چرا به خواستگاری فاطمه علیهاالسلام نمی‌روی؟

علی علیه‌السلام فرمود: می‌ترسم جواب رد بشنوم؛ عمر گفت: «فان لم یزوّجک من یزوّج وانت اقرب خلق‌الله الیه» اگر با تو ازدواج نکند، با چه کسی ازدواج کند، درحالی‌که تو نزدیک‌ترین خلق خدا به او هستی. حضرت علی علیه‌السلام به‌سوی رسول خدا صلی‌الله علیه وآله وسلم رهسپار شد و گفت: «انی ارید ان تزوج فاطمه» من می‌خواهم با فاطمه علیهاالسلام ازدواج کنم.

رسول خدا صلی‌الله علیه وآله وسلم فرمود: «فافعل» معطل چه هستی! پس ازدواج کن؛ حضرت علی علیه‌السلام فرمود: دستم خالی است، جز این زره جنگی چیزی ندارم؛ پیامبر صلی‌الله علیه وآله وسلم فرمود: «فاجمع ما قدرت علیه وائتنی به» هر چه برایت مقدور است فراهم کن؛ علی علیه‌السلام 12 دینار فراهم نمود و به خدمت رسول خدا صلی‌الله علیه وآله وسلم آورد؛ بدین ترتیب پیامبر صلی‌الله علیه وآله وسلم دخترش فاطمه سلام‌الله علیها را به علی علیه‌السلام تزویج کرد. سپس رو به ام‌ ایمن کرد و از پول‌هایی که علی علیه‌السلام آورده بود، سه مشت برداشت و فرمود: ای‌ ام‌ایمن این‌ها را بگیر؛ با یک قسمت آن عطر خریداری و با دو قسمت باقی‌مانده جهیزیه‌ای برای فاطمه علیهاالسلام تهیه کن.

هنگامی‌که مقدمات ازدواج آماده شد، فاطمه (علیهاالسلام) به‌اتفاق علی (علیه‌السلام) به‌سوی خانه‌شان رهسپار شدند؛ پیامبر صلی‌الله علیه و آله و سلم نیز به نزد آن‌ها رفته و ظرف آبی از ام‌ایمن خواست و مقداری از آن نوشید، سپس از همان آب به فاطمه علیها السّلام نوشانید؛ و مقداری از آن آب را به پیشانی و بین دو شانه و سینه خود زد؛ بعدازآن، آب را به علی علیه‌السلام داد و فرمود: «یا علی اشرب» سپس کاسه آب را از حضرت علی علیه‌السلام گرفت و برای بار دوم پیشانی و بین دو کتف خودش را به آب زد و فرمود: اینان اهل‌بیت من هستند، پس دور کن رجس و پلیدی را از ایشان و آن‌ها را پاک گردان. (1)

ابن حبان، نسایی و بسیاری از دیگران نیز، ماجرای ازدواج فاطمه علیها السلام را با عبارات دیگر، به همین صورت نقل کرده‌اند: عن عبدالله بن بریده عن أبیه قال خطب أبوبکر و عمر، فاطمه؛ فقال رسول‌الله إنّها صغیرة فخطبها علی فزوّجها منه (2): ابوبکر و عمر از فاطمه علیها السلام خواستگاری کردند، امّا پیامبر صلی‌الله علیه وآله وسلم به آن‌ها فرمود: فاطمه علیهاالسلام خردسال است تا آن‌که علی علیه‌السلام به خواستگاری آمد، پیامبر صلی‌الله علیه وآله وسلم او را به ازدواج علی علیه‌السلام درآورد؛ همچنین هیثمی می‌نویسد: عن حجر بن عنبس فقال: خطب أبوبکر و عمر فاطمة رضی الله عنها فقال النّبی هی لک یا علی رواه الطّبرانی و رجاله ثقات (3): حجر بن عنبس گوید: ابوبکر و عمر، حضرت فاطمه علیها السلام را از پیامبر صلی‌الله علیه وآله وسلم خواستگاری کردند، پیامبر صلی‌الله علیه وآله وسلم خطاب به علی علیه‌السلام فرمود: فاطمه علیها السلام برای توست؛ این روایت را طبرانی نقل کرده و راویان آن مورد اعتمادند.


پی‌نوشت:
1) موسوعه عایشه، عبدالمنعم الحنفی، صفحه 223-224، مکتبه مدبولی 2002 م، دکتر عبدالمنعم این روایت را از کتاب «مسندالبزار، تالیف البزار ابوبکر، متوفای 292 ه» نقل می‌کند.
2) صحیح ابن حبان به ترتیب ابن بلبان، محمد بن حبان، مصر، مؤسسة الرسالة، جلد 15، صفحه 399
3) مجمع الزوائد و منبع الفوائد، علی بن أبی بکر هیثمی، دار الریان للتراث، قاهرة، جلد 9، صفحه 204

اطلاعات تکميلي

  • قالب تولید: مقاله اینترنتی
  • مخاطب: عمومی
  • قالب های محتوا: بازنشر
  • محیط انتشار: وبلاگ
  • سطح قالب: سطح ج
  • قالب انتشار: مناسب جهت انتشار در «شبکه های اجتماعی», مناسب جهت«پاسخ به شبهات»
خواندن 234 دفعه

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
استفاده از مطالب این سایت در راستای ترویج دین مبین اسلام بلامانع می باشد.