مرسلون

سر درس امامت ۲۳ (دومین پیام سوره انبیاء، وحی تسدیدی به امام)

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

در نکته قبل بیان شده که وحی تسدیدی ارتباط روحانی امام با خدای سبحان است؛ ارتباطی عمیق که موجب تائید، قوت قلب و استحکام امام در انجام وظایف امامت می‌شود و در عین حال او را از انسان‌های عادی متمایز می‌سازد. بر اساس همین ارتباط است که شخصیت آسمانی امام شکل می‌گیرد و رابطه او با عالم غیب و معنا برقرار می‌شود.
این همه را می‌توان از آیه ۷۳ سوره انبیاء برداشت نمود آنجا که می‌فرماید: «اَوْحَیْنا إِلَیْهِمْ فِعْلَ الْخَیْراتِ وَ إِقامَ الصَّلاهِ وَ إیتاءَ الزَّکاه؛ انجام دادن کارهاى نیک و برپاداشتن نماز و پرداخت زکات را به آنان وحى کردیم».
برای توضیح بیشتر لازم است دقت خود را بالاتر ببریم در آیه مورد بحث «اوحینا الیهم فعل الخیرات» داریم، نه «اوحینا الیهم ان یفعلوا الخیرات» این دو تعبیر هرچند در فارسی به یک شکل ترجمه می‌شوند اما در زبان عرب تفاوتی دقیق دارند؛ تعبیر اول – که در حقیقت اضافه مصدر صریح به معمول خودش است و در آیه به کار رفته است – به معنای تحقق عینی تمام خیرات و خوبی‌هاست، اما تعبیر دوم – که در حقیقت در آن از مصدر مؤول استفاده شده است و در آیه نیامده است – دلالتی بر معنای تحقق خارجی خوبی‌ها ندارد. (1)
برای مثال اگر رضا فرد نیکوکاری باشد و مثلاً مدرسه‌ای ساخته باشد در مورد او گفته می‌شود «یعجبنی احسانک» یعنی از این نیکوکاری تو که آن را انجام دادی شگفت‌زده شدم، اما اگر او فرد بخیلی باشد که کار نیکو نمی‌کند در موردش گفته می شود: «یعجبنی اَن تحسن» که درواقع به این معناست که اگر احسان می‌کردی من شگفت‌زده می‌شدم (دقت شود).
حال به آیه بازمی‌گردیم؛ آیه تعبیر را به‌صورت اول – یعنی اضافه مصدرِ صریح به معمولش – قرار داده است بنابراین می‌توان در ترجمه تفسیری آن این‌چنین گفت: «کارهای شایسته‌ای که امامان انجام می‌دهند و همه آن‌ها در خارج تحقق عینی دارند – مانند اقامه نماز و پرداخت زکات – تماماً توسط خداوند متعال به آن‌ها وحی شده است.»
روشن است که این وحی، وحی تسدیدی است و فراتر از آن وحی است که به انبیاء می‌شود، این وحی ارتباطی عمیق با عالم بالاست به‌گونه‌ای بر اساس این ارتباط عمیق هر کار خیری به‌صورت قطعی از امام سر می‌زند. به‌راستی امامی که مقامی برتر از انبیاء دارد و تمام حقایق عالم معنا را با وحی تسدیدی مشاهده می‌کند چگونه ممکن است از انجام کارهای شایسته دریغ نماید؟!


پاورقی:
1- ر.ک: علامه طباطبائی، المیزان، ج ۱۴، ص ۳۰۵

اطلاعات تکميلي

  • قالب تولید: متن کوتاه, عکس نوشته
  • مخاطب: عمومی
  • قالب های محتوا: تولیدی
  • محیط انتشار: سایت
  • سطح قالب: سطح الف
  • قالب انتشار: مناسب برای درج در «سایتهای رسمی و معتبر» مثل ایکنا، ایسنا، حوزه، بلاغ, مناسب جهت درج در «کتب پژوهشی،آموزشی یا تبلیغی »مانند ره توشه تبلیغی دفتر تبلیغات, مناسب جهت درج در «نرم افزار» و انتشار آن, مناسب جهت تهیه «پیام یا پیامک فرهنگی»مانند پیامک های مناسبتی یا شبکه تله تکس صدا و سیما, مناسب جهت انتشار در «شبکه های اجتماعی», مناسب جهت«پاسخ به شبهات»
خواندن 618 دفعه

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
استفاده از مطالب این سایت در راستای ترویج دین مبین اسلام بلامانع می باشد.