مرسلون

سر درس امامت ۲۹ (تعریف جایگاه امامت از منظر قرآن کریم)

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

در نکات قبلی به محضر دو آیه از آیات قرآن شرفیاب شدیم و برخی از ویژگی و خصائص امامت عامه را از آن‌ها استفاده نمودیم. هر چند آیات دیگری نیز در قرآن کریم در خصوص «امامت عامه» وجود دارد (1) اما در اینجا به آیه ابتلاء و آیه ۷۳ سوره انبیاء – که پیشتر به صورت مفصل در مورد آن‌ها سخن گفته شد – بسنده می‌کنیم و با جمع‌بندی پیام این دو آیه می‌کوشیم تا در این درس به تعریف جامعی از جایگاه امامت برسیم.
به‌طورکلی و با توجه به دو آیه مذکور می‌توان امامت را مقامی برتر از مقام نبوت توصیف نمود که دارنده آن از ویژگی‌های ذیل برخوردار است:
الف. در تمام عمر خویش از انواع ظلم پیراسته است و عدالت را سرلوحه کار خویش قرار داده، همه امور را در جای خویش می‌نهد.
ب. به سبب وحی تسدیدی که به او می‌شود به‌صورت ضروری و البته به پشتوانه شایستگی‌هایی که در وجود خویشتن داشته است تمامی کارهای شایسته را انجام داده، از انجام هر امری ناپسندی دوری می‌گزیند.
ج. انتخاب او در این مقام تنها توسط خداوند متعال صورت می‌پذیرد زیرا غیر از خالق هستی، هیچ‌کس فردی را که در تمام عمر از انواع زشتی‌ها به دور است نخواهد شناخت.
د. امام به اذن الهی هادی تکوینی است به‌گونه‌ای که تمام افراد بشر تنها از فیض وجود اوست که در مسیر تکامل سیر نموده مراحل سعادت را پشت سر می‌نهند.
بنابراین در یک کلام امامت مقامی برتر از نبوت است که دارنده آن به سبب وحی تسدیدی از عصمت حداکثری برخوردار است و علاوه بر این وظیفه هدایت تکوینی افراد بشر را به دوش می‌کشد.
اینک که توانستیم به تعریف قرآنی امامت برسیم شایسته است که در درس‌های بعدی به تشریح ضرورت وجود امام نیز بپردازیم.


پاورقی:
1- مانند بقره: ۳۰-۳۳، اسراء: ۷۱، سجده: ۲۴ و …

اطلاعات تکميلي

  • قالب تولید: متن کوتاه, عکس نوشته
  • مخاطب: عمومی
  • قالب های محتوا: تولیدی
  • محیط انتشار: سایت
  • سطح قالب: سطح الف
  • قالب انتشار: مناسب برای درج در «سایتهای رسمی و معتبر» مثل ایکنا، ایسنا، حوزه، بلاغ, مناسب جهت درج در «کتب پژوهشی،آموزشی یا تبلیغی »مانند ره توشه تبلیغی دفتر تبلیغات, مناسب جهت درج در «نرم افزار» و انتشار آن, مناسب جهت تهیه «پیام یا پیامک فرهنگی»مانند پیامک های مناسبتی یا شبکه تله تکس صدا و سیما, مناسب جهت انتشار در «شبکه های اجتماعی», مناسب جهت«پاسخ به شبهات»
خواندن 676 دفعه
هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
استفاده از مطالب این سایت در راستای ترویج دین مبین اسلام بلامانع می باشد.