مرسلون

سر درس امامت ۳۷ (ضرورت وجود امام)

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

کنار نهادن امام و تمسک به قرآن و شعار «قرآن برای ما کافی است» را سردادن و در عین حال ادعای هدایت نمودن و دم از دنبال کردن سعادت زدن توهمی است که در دنیای اسلام برای بسیاری رخ داده است. اینک ما چه کنیم؟ آیا خود به‌صورت مستقل به سراغ قرآن برویم و مسیر هدایت را در آن جستجو کنیم؟ و یا اینکه به همراه امام و معارف برجای‌مانده از او به محضر قرآن شرفیاب شویم؟ شیعه مسیر دوم را برمی‌گزیند و بر این باور است که اگر امام را به کنار نهادیم و به سراغ قرآن رفتیم در حقیقت هیچ بهره‌ای از قرآن نخواهیم برد بلکه به تعبیر خود قرآن از خورشید پرفروغ قرآن چیزی جز خسران و زیان به ما نمی‌رسید چرا که قرآن «ستمکاران را جز خسارت نمی‌افزاید » (1)
آنان که انفصال از امام دارند حتی اتصال به قرآن نیز ندارند بلکه توهم اتصال است که آنان را سرمست نموده و الا از حقیقت قرآن نیز بهره‌ای در وجود آن‌ها یافت نمی‌شود. به همین جهت است که در برخی از روایات امامان «تراجمه لوحیه» دانسته شده‌اند یعنی کسانی که وحی الهی و قرآن کریم تنها از طریق آن‌ها ترجمه و تفسیر شده ، حقیقت آن بازشناخته می‌شود. به همین روی علی (علیه‌السلام) می‌فرماید: «[ما امامان] مترجمان وحی الهی هستیم و خداوند ما را با قرآن و قرآن را با ما قرار داده است نه ما قرآن را رها می‌کنیم و نه قرآن ما را رها می‌سازد تا اینکه در قیامت بر رسول‌الله وارد می‌شویم» (2) بنابراین همراهی حقیقت قرآن و حقیقت امام تا دامنه قیامت ادامه خواهد داشت.
حال شاید بتوان مقصود آیه ۱۰۳ سوره آل‌عمران را بهتر درک کرد که می‌فرماید: «همگى به ریسمان خدا چنگ زنید و پراکنده و گروه‌گروه نشوید» این ریسمان نه قرآن به تنهائی است چرا که بسیاری از منحرفان، در عمل تنها به سراغ قرآن می‌روند و نه امام به تنهائی است چرا که حقیقت امام از قرآن جدا نیست بلکه این ریسمان «قرآن در کنار امام» است به همین روی در روایت از امام سجاد (علیه‌السلام) در خصوص معنای عصمت امام سؤال شد و ایشان پاسخ دادند: «معصوم شخصی است که به ریسمان الهی چنگ زند و ریسمان الهی همان قرآن است و این دو تا قیامت از یکدیگر جدا نمی‌شوند؛ امام هدایت به قرآن می‌نماید و قرآن هدایت به امام می‌کند» (3)


پاورقی:
1-    سوره اسراء، آیه ۸۲.
2-    بحارالانوار، ج ۲۸، ص ۱۵.
3-    تفسیر نور الثقلین، ج ۱، ص ۳۷۷.

اطلاعات تکميلي

  • قالب تولید: متن کوتاه, عکس نوشته
  • مخاطب: عمومی
  • قالب های محتوا: تولیدی
  • محیط انتشار: سایت
  • سطح قالب: سطح الف
  • قالب انتشار: مناسب برای درج در «سایتهای رسمی و معتبر» مثل ایکنا، ایسنا، حوزه، بلاغ, مناسب جهت درج در «کتب پژوهشی،آموزشی یا تبلیغی »مانند ره توشه تبلیغی دفتر تبلیغات, مناسب جهت درج در «نرم افزار» و انتشار آن, مناسب جهت تهیه «پیام یا پیامک فرهنگی»مانند پیامک های مناسبتی یا شبکه تله تکس صدا و سیما, مناسب جهت انتشار در «شبکه های اجتماعی», مناسب جهت«پاسخ به شبهات»
خواندن 448 دفعه

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
استفاده از مطالب این سایت در راستای ترویج دین مبین اسلام بلامانع می باشد.