مرسلون

اثرات شناخت امام (ع)

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

dd4635872398e74c67558c15ab985354_XL_Copy اثرات شناخت امام (ع)

برای شناخت امام معصوم علیه‌السلام نيز نتايج و اثراتی است که می‌توان از روايات گوناگون آن‌ها را استخراج نمود (در اينجا سعی شده که به مهم‌ترین آن‌ها بسنده شود) از آن جمله اينکه:

1) شناخت امام علیه‌السلام مجوزی برای گذشتن از صراط و رفتن به بهشت است:

امام صادق علیه‌السلام می‌فرماید: ابن کوا نزد اميرالمؤمنين علیه‌السلام آمد و از ایشان در مورد آیه (46 سوره اعراف) اعراف مردانی باشند که همه‌کس را از رخسارشان بشناسند، سؤال نمود؟ امام علیه‌السلام فرمود: مائيم اعراف که ياران خود را به رخسارشان بشناسيم و مائيم اعراف که خدای عزوجل جز از طريق معرفت ما شناخته نشود و مائيم اعراف که خدا ما را در روز قيامت بر روی صراط معرفت قرار دهد پس داخل بهشت نشود مگر کسی که ما او بشناسیم و به دوزخ نرود جز آنکه ما او را ناشناس دانيم. (1)

2) شناخت امام، مساوی حکمت است.

امام صادق علیه‌السلام راجع به قول خدای عزوجل (آيه 273 سوره بقره)، به هر که حکمت دادند، خير بسياری دادند فرمود: مراد به حکمت، اطاعت و معرفت امام است. (2)

3) کار نيکی که بهتر از آن کار نیک را پاداش می‌دهند: در سوره نمل آيات (90-89) بیان‌شده که خداوند می‌فرماید: «هر که کار نيکي آورد، بهتر از آن را پاداش گيرد و از هراس قيامت ايمن باشند» و «و هر که کار بدی آورد به رو در دوزخ افتد مگر ممکن است جز آنچه کرده‌اید، جزا بينيد.»

امام باقر علیه‌السلام فرمودند: اميرالمؤمنين علی علیه‌السلام در مورد اين آيات به ابوعبدالله جدلی چنين فرمودند: کار نيک، شناختن ولايت و دوستی ما اهل‌بیت است و کار بد، انکار ولايت و دشمنی با ما اهل‌بیت است. (3)

4) کسي که امامش را بشناسد اگر بميرد، شهيد از دنيا رفته است:

حضرت علی علیه‌السلام می‌فرمایند: هر کس از شما که در بستر خويش بميرد، درحالی‌که به‌طور شايسته معرفت خدا و پیامبر صلی‌الله علیه وآله وسلم و اهل‌بیتش علیهم‌السلام را داشته باشد، شهيد از دنيا رفته و اجر و پاداش او بر خداست و ثواب اعمال شایسته‌ای را که قصد انجام آن را داشته است می‌برد و نيتش جانشين ضربات شمشيرش قرار می‌گیرد. (4)


پی‌نوشت:
1) اصول کافی، جلد 1، صفحه 260
2) همان، صفحه 261
3) نجم الثاقب، صفحه 13
4) نهج‌البلاغه، خطبه 232

اطلاعات تکميلي

  • قالب تولید: متن کوتاه
  • مخاطب: عمومی
  • قالب های محتوا: بازنشر
  • محیط انتشار: وبلاگ
  • سطح قالب: سطح ج
  • قالب انتشار: مناسب جهت انتشار در «شبکه های اجتماعی»
خواندن 59 دفعه

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
استفاده از مطالب این سایت در راستای ترویج دین مبین اسلام بلامانع می باشد.