مرسلون

تنها شایسته برادری با پیامبر (ص)

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

adcd5aecab0e49d2e44bedef30eeb40d_S_Copy تنها شایسته برادری با پیامبر (ص)

مؤمنین در منطق اسلام قلوبی به‌ هم‌ پیوسته دارند و همگی اعضای یک پیکره واحد محسوب می‌شوند؛ اسلام عزیز قرار جان‌ها را در قرار گرفتن در کنار هم دانسته است و با ایجاد صفا و برادری بین مردان وزنان مؤمن، آن‌ها را در مسیر ساختن جامعه‌ای مملو از تکامل قرار داده است. (1)

پیامبر اسلام صلی‌الله علیه وآله وسلم به این مهم توجه ویژه‌ای داشتند و برای فراهم ساختن بهتر این برادری اقدام به برقراری «عقد اخوت» در بین مسلمانان صدر اسلام نمودند و خود برای هر یک از اصحاب خویش فرد مناسبی را به‌عنوان برادر برگزیدند؛ در این میان برای امام علی علیه‌السلام برادری غیر از خویش برنگزیدند و بین خود و هیچ‌کس دیگری غیر از امام علی علیه‌السلام عقد اخوت برقرار ننمودند؛ (2) علامه امینی در کتاب شریف «الغدیر» این واقعه مهم را از بیش از 50 منبع از منابع اهل سنت نقل می‌کند.

آری! پیامبر مهربانی صلی‌الله علیه وآله وسلم هیچ‌کس جز امام علی علیه‌السلام را شایسته برادری ندانستند و مکرر او را با عبارت «برادرم» مورد خطاب قرارداد تا همگان منزلت علی علیه‌السلام را در کنار حضرت رسول صلی‌الله علیه وآله وسلم درک کنند؛ در خطبه شریف غدیر نیز به‌صورت مکرر شاهد «برادر خواندن» امام علی علیه‌السلام هستیم. (3)


پی‌نوشت:

1) حجرات، ایه 10

2) الاحتجاح علی اهل اللجاج، جلد 1، صفحه 55- 67

3) الغدیر، جلد 3، صفحه 162-180

اطلاعات تکميلي

  • قالب تولید: متن کوتاه
  • مخاطب: عمومی
  • قالب های محتوا: تولیدی
  • محیط انتشار: سایت
  • سطح قالب: سطح ب
  • قالب انتشار: مناسب جهت انتشار در «شبکه های اجتماعی»
خواندن 9 دفعه
هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
استفاده از مطالب این سایت در راستای ترویج دین مبین اسلام بلامانع می باشد.