مرسلون

فریاد جانشینی از روز اول

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

26495aabe4a50a309c0b8dfbbc282528_S_Copy فریاد جانشینی از روز اول

حرکت‌های انقلابی در مقابل انحرافات بزرگ اجتماعی معمولاً در ابتدای امر محکوم‌به شکست تلقی می‌شوند؛ تماشاگران مصاف انقلابیون با مخالفان قدرتمند، معمولاً برای انقلابیون اقبالی نمی‌بینند و همواره «مگر می‌شود» بر لب می‌رانند و شکست ستمگران قدرتمند را آرزویی دست نایافتنی قلمداد می‌کنند؛ در این میان انقلابیون می‌کوشند تا حرکت خود را معقول جلوه دهند و هرگز با رفتاری به‌ظاهر نسنجیده این ناباوری عمومی را تقویت نمی‌کنند.

پیامبر اسلام صلی‌الله علیه وآله وسلم در قبال ستمگران قدرتمند زمانه خود انقلاب کرد و در روز ابتدای دعوت عمومی حرکتی نمود که‌ ای بسا برخی آن را نسنجیده تفسیر نمایند؛ در دعوت عمومی خود سخن از «خلیفه» و «جانشین» خویش به میان آورد و امام علی علیه‌السلام را از همان روز نخست جانشین خویش معرفی نمود!

آری! درحالی‌که هیچ‌کس پیروزی او را بر مشرکان بت‌پرست پیش‌بینی نمی‌کرد، نه‌تنها پیروزی‌اش را مسلم جلوه داد بلکه از آن‌ جهت که کمال این پیروزی در داشتن جانشینی صالح بود از همان روز نخست «یوم‌الدار» جانشین خویش را معرفی کرد و بر خلافت امام علی علیه‌السلام پس از خویشتن تصریح نمود؛ شاید در جای‌جای «خطبه غدیر» آن هنگام که حضرت لفظ «خلیفه» را به کار می‌برد بسیاری از شنوندگان خاطرات خویش را مرور می‌کردند و بر این واقعیت تأکید می‌نمودند که «حضرت رسول صلی‌الله علیه وآله وسلم از ابتدا تا انتها، خلافت علی علیه‌السلام را فریاد کرد». (1)


پی‌نوشت:

1) ر.ک: الغدیر، جلد 2، صفحه 279-280؛ برای توضیح بیشتر در خصوص حدیث «یوم‌الدار» ر.ک:  «المراجعات» صفحه 130 به بعد و كتاب  «احقاق الحق» جلد 4 صفحه 62 به بعد.

اطلاعات تکميلي

  • قالب تولید: متن کوتاه
  • مخاطب: عمومی
  • قالب های محتوا: تولیدی
  • محیط انتشار: سایت
  • سطح قالب: سطح ب
  • قالب انتشار: مناسب جهت انتشار در «شبکه های اجتماعی»
خواندن 10 دفعه
هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
استفاده از مطالب این سایت در راستای ترویج دین مبین اسلام بلامانع می باشد.