مرسلون

محافظت در مقابل فتنه گران

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

37462a1f9f9096624fd0a0f781981d22_S_Copy محافظت در مقابل فتنه گران

سینه‌های سیاه و روان‌های تباه هرگز تاب تحمل نور را ندارند. شکوه درخشش ولایت علی علیه‌السلام چشمان بسیاری را می‌آزارد؛ همانان که تخم حسادت را در دل خود کاشته‌اند و ثمره کینه را از آن برداشت کرده‌اند و به‌هیچ‌وجه برتری و توفق علی علیه‌السلام را بر خویش برنمی‌تابند.

پیامبر صلی‌الله علیه وآله وسلم به این حقیقت دردناک اشراف داشت؛ اما با این‌ همه به امر الهی مأمور به ابلاغ ولایت علی علیه‌السلام بود؛ به همین جهت در خطبه غدیر می‌فرماید: بدانيد كه من در ابتداى امر از جبرئيل خواستم مرا از ابلاغ ولایت علی علیه‌السلام به شما معذور بدارد زیرابه اين نكته واقف بودم كه تعداد اهل نفاق و دغل و دورويى بر پرهيزگاران امّتم بیشتر است و مسخره کنندگان اسلام را می‌شناختم، اگر بخواهم مى‏توانم نام‌های يكايك آنان را بشمارم و خصوصيات كامل و تفصيل امورشان را ذكر بكنم، ولى به خدا قسم كه اين كار نه شايسته حال من و نه موردپسند خداست كه جز آنچه وحی‌شده‌ام را نگويم، سپس اين آيه را خواند: اى پيامبر! آنچه را از سوى پروردگارت به تو فروآمده- درباره علی بن أبى طالب علیه‌السلام- برسان و اگر اين نكنى‏ پيام او را نرسانده باشى و خدا تو را از [فتنه و گزند] مردم نگاه می‌دارد. (1)

لازم به ذکر است که بسیاری از مفسرین اهل سنت نیز این آیه شریفه را مربوط به حضرت علی علیه‌السلام می‌دانند. (2)


پی‌نوشت:
1) مائده، آیه 67
2) الاحتجاح علی اهل اللجاج، جلد 1، صفحه 59؛ ر.ک: سیوطی، الدر المنثور، جلد 2، ص‌فحه 298؛ آلوسی، جلد 6، صفحه 194؛ نیشابوری، شواهد التنزیل، 1411 ق، جلد 1، صفحه 250

اطلاعات تکميلي

  • قالب تولید: متن کوتاه
  • مخاطب: عمومی
  • قالب های محتوا: تولیدی
  • محیط انتشار: سایت
  • سطح قالب: سطح ب
  • قالب انتشار: مناسب جهت انتشار در «شبکه های اجتماعی»
خواندن 14 دفعه
محتوای بیشتر در این بخش: « علل حوادث سقیفه وسیله ابلاغ »
هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
استفاده از مطالب این سایت در راستای ترویج دین مبین اسلام بلامانع می باشد.