مرسلون

مقدمه ای بر عید واقعی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

99c309f8b22ccf674ef513c2b1fdd8b5_XL_Copy مقدمه ای بر عید واقعی

خداوند اگر بخواهد درروی زمین این مردمی که خلق کرده است را رها و بی‌برنامه بگذارد و کسی نباشد که به سؤالات مردم جواب دهد و احکام الهی را نشر بدهد، این‌گونه ما می‌توانیم بر خداوند دلیل بیاوریم که کسی نبود هدایتمان کند؛ ولی خداوند عالم است و ما هیچ نمی‌دانیم و حجت و دلیلش را بر ما تمام کرده است.

يا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا أَطِيعُوا اللَّهَ وَ أَطِيعُوا الرَّسُولَ وَ أُولِی الْأَمْرِ مِنْكُم (1) : هان اى كسانى كه ايمان آورده‌اید خدا را اطاعت كنيد و رسول و كارداران خود را- كه خدا و رسول علامت و معيار ولايت آنان را معين كرده- فرمان ببريد.

در تفسير برهان از ابن شهرآشوب از تفسير مجاهد روایت‌شده كه گفت: اين آيه درباره امیرالمؤمنین علیه‌السلام نازل شد؛ آن روزى كه رسول خدا (صلی‌الله علیه وآله وسلم آن جناب را جانشين خود در مدينه كرد به او عرضه داشت: يا رسول‌الله! آيا مرا جانشين خود برزنان و كودكان می‌کنی؟ فرمود: يا امیرالمؤمنین! آيا راضى نيستى این‌که نسبت به من به‌منزله هارون باشى نسبت به موسى كه به او گفت: اخْلُفْنِی فِی قَوْمِی وَ أَصْلِحْ: اى هارون جانشينى من كن در قومم و بين آنان اصلاح كن؛ جمله: وَ أُولِی الْأَمْرِ مِنْكُمْ هم از همين باب است. (2)

اگر مسئله امام شناسی بالا رود (معرفت نسبت به امام زیاد شود)، خداشناسی هم بالا می‌رود؛ زیرا چه آیتی بالاتر از امام علیه‌السلام؟! امام آیینه‌ای است که حقیقت تمام عالم را نشان می‌دهد. (3)

ازنظر اهل سنت «أُولِی الْأَمْرِ مِنْكُم» بالاترین مقام هر زمان است؛ یعنی مثلاً مفتی آن‌ها و یا رئیس‌جمهورشان ولی به‌دوراز تفاسیر روایی شیعه اگر این‌گونه باشد که آن‌ها می‌گویند این درست است؟ یعنی خداوند در قرآن هم‌چین منظوری را دارد؟ شاید آن شخص بزرگ مثل رییس‌جمهور یا هرکسی غیر از امام معصوم انسان خون‌ریز و ظالمی باشد و خداوند او را در قرآنش ستایش کرده و از او تعریف کرده است.


پی‌نوشت:

1) نساء، آيه 59

2) تفسیر البرهان، جلد 1، صفحه 367

3) در محضر بهجت، صفحه 41

اطلاعات تکميلي

  • قالب تولید: مقاله اینترنتی
  • مخاطب: عمومی
  • قالب های محتوا: تولیدی
  • محیط انتشار: شبکه های اجتماعی
  • سطح قالب: سطح ج
  • قالب انتشار: مناسب جهت انتشار در «شبکه های اجتماعی»
خواندن 58 دفعه
هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
استفاده از مطالب این سایت در راستای ترویج دین مبین اسلام بلامانع می باشد.