مرسلون

ولایت علی (ع) همان ولایت رسول الله (ص)

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

adcd5aecab0e49d2e44bedef30eeb40d_S1234_Copy ولایت علی (ع) همان ولایت رسول الله (ص)

 پیامبر مهربانی صلی‌الله علیه وآله وسلم در سطر «خطبه غدیر» ولایت علی علیه‌السلام را تشریح می‌نماید و معنای صحیح آن را ـ که همان سرپرستی و صاحب‌اختیاری امت است ـ فریاد می‌کند.

بیان فضائل اختصاصی امام علی علیه‌السلام و برتری دادن او بر هر کس دیگر و تصریحات مکرر آن حضرت صلی‌الله علیه وآله وسلم بر اینکه مخالفت با او بر هیچ مسلمانی جایز نیست، به‌روشنی ثابت می‌کند که اجتماع پرشکوه غدیر هیچ انگیزه‌ای جز «معرفی جانشین پیامبر اکرم صلی‌الله علیه وآله وسلم نداشته است؛ اوج این صراحت آنجایی است که حضرت صلی‌الله علیه وآله وسلم از جماعت اعتراف می‌گیرد: آیا من مولا و سرپرست شما نیستم؟ در این هنگام همه به یاد آیه‌ای از قرآن (1) می‌افتند، آیه‌ای که پیامبر صلی‌الله علیه وآله وسلم را بر جان مؤمنین ترجیح می‌دهد و اراده او را بر اراده همه آن‌ها مقدم می‌داند و سرپرستی و صاحب‌اختیاری حضرتش را با روشن‌ترین بیان به رخ همگان می‌کشد؛ در این هنگام همه با صدای بلند اعتراف به سرپرستی پیامبر صلی‌الله علیه وآله وسلم می‌کنند و به‌محض اعتراف، حضرت صلی‌الله علیه وآله وسلم با صدای رسا و بلند می‌فرماید: هر کس من سرپرست و مولای او هستم، علی علیه‌السلام سرپرست و مولای اوست.

آری! حضرت صلی‌الله علیه وآله وسلم به‌روشنی فریاد می‌کند که جنس ولایت علی علیه‌السلام جنس همان ولایتی است که خدا برای من ثابت کرده است و همان‌طور که اراده من بر اراده همه شما مقدم است، زین پس اراده علی علیه‌السلام نیز بر خواست همه شما مقدم خواهد بود اما بااین‌همه بسیاری این ولایت را به معنای رقیق «محبت و دوستداری» تقلیل می‌دهند. (2)


پی‌نوشت:

1) احزاب، آیه 6، برای دریافت معنای این آیه ر.ک: تفسیر نمونه ذیل آیه 6 سوره احزاب.

2) قرب الاسناد، ص 431، امالی طوسی، صفحه 558

اطلاعات تکميلي

  • قالب تولید: متن کوتاه
  • مخاطب: عمومی
  • قالب های محتوا: تولیدی
  • محیط انتشار: سایت
  • سطح قالب: سطح ب
  • قالب انتشار: مناسب جهت انتشار در «شبکه های اجتماعی»
خواندن 57 دفعه
هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
استفاده از مطالب این سایت در راستای ترویج دین مبین اسلام بلامانع می باشد.