مرسلون

گناهکاران در روز شنبه

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

 

روز شنبه روزی است که از سمت یهود یک سری کارهایشان را نباید انجام می‌دادند و این امتحانی بود از سمت خدای متعال، ازآنجایی‌که همه انسان‌ها در معرض امتحان هستند خداوند به این وسیله یهود را امتحان می‌کند و شکست یا موفقیت در دست خود انسان‌هاست.

وَ لَقَدْ عَلِمْتُمُ الَّذِينَ اعْتَدَوْا مِنْكُمْ فِي السَّبْتِ فَقُلْنا لَهُمْ كُونُوا قِرَدَةً خاسِئِينَ فَجَعَلْناها نَكالاً لِما بَيْنَ يَدَيْها وَ ما خَلْفَها وَ مَوْعِظَةً لِلْمُتَّقِينَ (1): به‌طورقطع حال كسانى را از شما كه در روز شنبه نافرمانى و گناه كردند دانستيد، ما به آن‌ها گفتيم به‌صورت بوزینه‌های طردشده‌ای درآیید. ما اين جريان را مجازات و درس عبرتى براى مردم آن زمان و كسانى كه بعد از آنان آمدند و هم پند و اندرزى براى پرهيزكاران قراردادیم.

خداوند به یهود دستور داد که روز شنبه را تعطیل کنند، گروهی از آن‌ها لب دریا می‌زیستند به‌عنوان آزمایش نباید روز شنبه ماهی می‌گرفتند، اما روز شنبه ماهی بیشتری روی آب می‌آمد، آن‌ها به فکر کلاه‌شرعی افتادند و روز شنبه ماهی گرفتند، خداوند آن‌ها را به خاطر این نافرمانی مجازات کرد و چهره آن‌ها را به شکل حیوان درآورد.

کلاه‌شرعی: امروزه متأسفانه بااینکه بیشتر مراجع بزرگوار تقلید با سودهای کلان وام‌های بانکی مخالف هستند و نزول‌هایی که بانک‌ها می‌دهند و می‌گیرند را قبول ندارند، بانکداران با حیله و نیرنگ سعی دارند بر درست جلوه دادن کارشان و رویه و روش خودشان را انجام می‌دهند.

جالب اينكه از امام باقر و امام صادق علیهماالسلام در معنى اين آيه نقل‌شده كه فرمودند: منظور از «ما بين يديها» نسل آن زمان و مراد از «ما خلفها» ما مسلمانان هستيم، يعنى اين درس عبرت مخصوص بنی‌اسرائیل نبود و همه انسان‌ها را شامل می‌شود. (2)


پی‌نوشت:
1) بقره، آیات 65 و 66
2) تفسير مجمع‌البیان ذيل آيه موردبحث

اطلاعات تکميلي

  • قالب تولید: متن کوتاه
  • مخاطب: عمومی
  • قالب های محتوا: تولیدی
  • محیط انتشار: شبکه های اجتماعی
  • سطح قالب: سطح ج
  • قالب انتشار: مناسب جهت انتشار در «شبکه های اجتماعی»
خواندن 343 دفعه
محتوای بیشتر در این بخش: « ارزش واقعی انسان حرکت و ضرورت آن »
هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
استفاده از مطالب این سایت در راستای ترویج دین مبین اسلام بلامانع می باشد.