مرسلون

نگاه‌های متفاوت به دنیا

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

288699698a90f5aab1b98b50ab3b8699_XL_Copy نگاه‌های متفاوت به دنیا 

دنیا را اگر بخواهی در آن زندگی کنی و سرمایه‌های آن را کشف کنی، باید اولاً دنیا را بشناسی و ثانیاً در آن به‌گونه‌ای زندگی کنی که شایسته‌ی دنیا و در حد دنیا است.

چند نگاه جدید و متنوع به دنیا:

1) نگاه عرفانی: دنیا ارزشی ندارد و هرچه هست در غیر دنیا است و اساسا دنیاداری و دنیادوستی مایه هلاکت از زندگی ابدی است.

2) نگاه مادی‌گرایی: دنیا را تامی‌ترانی باید برای رسیدن به آن تلاش کنی و درنتیجه کسی در دنیا پیشرفت می‌کند که ماحصل عمر خود را در طلب دنیا صرف کند و افرادی که از دنیا بهره‌ی بیشتری دارند حقوق آن‌ها هم بیشتر خواهد بود؛ چیزی به‌عنوان معنویت در دنیا قابل‌تصور نیست.

۳-نگاه علمی: این نگاه درواقع نگاهی است مخصوص دانش‌پژوهان، افرادی که زمین و زمان را در علم محو می‌دانند و قائل‌اند که هیچ حرکتی در دنیا بدون احتسابات علمی امکان‌پذیر نیست یعنی به‌طور مثال حرکت زمین و خورشید و سیارات بر اساس علم است.

4) نگاه ایمانی: این نوع نگاه در جوامعی وجود دارد که مردم آن‌ها پیرو مکتبی از مکاتب آسمانی و الهی باشند، مسلمانان، مسیحیان، یهودیان؛ در این افراد نقش اساسی ایمان به خداوند نگاه آن‌ها را به دنیا الهی می‌کند و همه مردم بر این باوراند که این جهان دارای مبدئی الهی است و لذا دنیا و ماهوی آن‌همه مخلوق او (خداوند) هستند.

إِنَّ فِی خَلْقِ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ وَاخْتِلَافِ اللَّیْلِ وَالنَّهَارِ لَآیَاتٍ لِّأُولِی الْأَلْبَاب؛ الَّذِینَ یَذْکُرُونَ اللَّهَ قِیَماً وَ قُعُوداً وَ عَلى جُنُوبِهِمْ وَ یَتَفَکرُونَ فى خَلْقِ السمَوَتِ وَ الاَرْضِ رَبَّنَا مَا خَلَقْت هَذَا بَطِلاً سبْحَنَک فَقِنَا عَذَاب النَّارِ (1): مسلماً در آفرینش آسمان‌ها و زمین و در پى یکدیگر آمدن شب و روز، براى خردمندان نشانه‌هایى است؛ همان‌ها که خدا را در حال ایستادن و نشستن و آنگاه‌که بر پهلو خوابیده‌اند، یاد می‌کنند و در اسرار آفرینش آسمان‌ها و زمین می‌اندیشند (و می‌گویند) بار الها این را بیهوده نیافریده‌ای، منزهى تو، ما را از عذاب آتش نگاه‌دار.


پی‌نوشت:
1) آل‌عمران، آیه 190 و 191

اطلاعات تکميلي

  • قالب تولید: متن کوتاه
  • مخاطب: عمومی
  • قالب های محتوا: تولیدی
  • محیط انتشار: وبلاگ
  • سطح قالب: سطح ب
  • قالب انتشار: مناسب جهت انتشار در «شبکه های اجتماعی»
خواندن 48 دفعه
محتوای بیشتر در این بخش: « جهان بدون نقص یا جهان با نقص

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
استفاده از مطالب این سایت در راستای ترویج دین مبین اسلام بلامانع می باشد.