مرسلون

محدوده‌ی شفاعت

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
محدوده ی شفاعت محدوده ی شفاعت

شفاعت مطلق و بی‌قید و شرط را يهود و نصارى و مشركان معتقد بودند، امّا شفاعتى كه قرآن آن را پذيرفته، شرايطى در شفيع، در شفاعت‌شده و در مورد شفاعت دارد.
امّا شفيع، هر چه هم نزد خداوند، رتبه و منزلت داشته باشد، جز با اذن و رضايت خدا شفاعت نمی‌کند.
امّا شفاعت‌شده، بايد به‌ وسیله ايمان به خدا و یكتايى او و ايمان به پيامبران الهى و كتب آسمانى، پيوند خود را با خدا استوار سازد و از كسانى نباشد كه دستشان آلوده به جنايت شده و در گناهان غرق شده‌اند. اين شرط‌ ها و محدوده‌ ها در روايات شيعه و اهل سنّت بيان شده است.
پيامبر خدا صلی‌الله‌علیه و آله و سلم فرمود: «نزدیک‌ترین شما به من در فرداى قيامت و شایسته‌ترین شما براى برخوردارى از شفاعتم كسى است كه از همه راست‌گوتر، امانت دارتر، خوش‌اخلاق‌ تر و نزدیک‌ تر به مردم باشد.» [۱]امام صادق علیه‌السلام فرمود: «اى گروه شيعه! از گناه دست برنمی‌دارید و از شفاعت ما سخن می‌گویید؟! به خدا سوگند، كسى كه مرتكب اين گناه (زنا) شود به شفاعت ما نمی‌رسد تا آن كه رنج عذاب به او برسد و هراس دوزخ را ببيند.» [۲]امام كاظم علیه‌السلام فرمود: چون وفات پدرم حضرت صادق علیه‌السلام فرارسيد، به من فرمود: «پسرم! هركس نماز را سبك بشمارد به شفاعت ما نمی‌رسد.» [۳]امّا نسبت به مورد شفاعت بايد گفت كه شرك و الحاد مورد شفاعت قرار نمی‌گیرد. خداوند می‌فرماید:
إِنَّ اَللّٰهَ لاٰ يَغْفِرُ أَنْ يُشْرَكَ بِهِ وَ يَغْفِرُ مٰا دُونَ ذٰلِكَ لِمَنْ يَشٰاءُ [۴]خداوند، شرك ورزيدن به او را نمی‌آمرزد و جز آن را براى هركس بخواهد می‌بخشاید.


پی نوشت:
[۱]. تيسير المطالب، سيد يحيى زيدى، ج١، ص ۴۴٢.
[۲]. كافى، ج ۵، ص ۴۶٩.
[۳]. كافى، ج٣، ص٢٧٠.
[۴]. نساء: ۴٨ و ١١۶.

 

اطلاعات تکميلي

  • قالب تولید: متن کوتاه
  • مخاطب: عمومی
  • قالب های محتوا: بازنشر
  • محیط انتشار: شبکه های اجتماعی
  • سطح قالب: سطح ج
  • قالب انتشار: مناسب جهت انتشار در «شبکه های اجتماعی»
خواندن 267 دفعه

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
استفاده از مطالب این سایت در راستای ترویج دین مبین اسلام بلامانع می باشد.