مرسلون

عدالت در عدل الهی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
 عدالت در عدل الهی عدالت در عدل الهی

یک تمثیل لطیف بسیار عالی یعنی مثال باران و نهر را کلام‌الله مجید بیان می‏ کند: أَنْزَلَ مِنَ السَّماءِ ماءً فَسالَتْ أَوْدِیَةٌ بِقَدَرِها فَاحْتَمَلَ السَّیْلُ زَبَداً رابِیاً وَ مِمَّا یُوقِدُونَ عَلَیْهِ فِی النَّارِ ابْتِغاءَ حِلْیَةٍ أَوْ مَتاعٍ زَبَدٌ مِثْلُهُ کَذلِکَ یَضْرِبُ اللَّهُ الْحَقَّ وَ الْباطِلَ فَأَمَّا الزَّبَدُ فَیَذْهَبُ جُفاءً وَ أَمَّا ما یَنْفَعُ النَّاسَ فَیَمْکُثُ فِی الْأَرْضِ کَذلِکَ یَضْرِبُ اللَّهُ الْأَمْثالَ (1)
خداوند از آسمان آبى فرستاد و از هر درّه و رودخانه ‏اى به اندازه آن ها سیلابى جارى شد سپس سیل بر روى خود، کفى حمل کرد و از آنچه (در کوره‌ها) براى به دست آوردن زینت‌آلات یا وسایل زندگى، آتش روى آن روشن مى‏ کنند نیز کف‌هایی مانند آن به وجود مى‏ آید- خداوند، حق و باطل را چنین مثل مى ‏زند! امّا کف‌ها به بیرون پرتاب مى‏ شوند، ولى آنچه به مردم سود مى ‏رساند [آب یا فلز خالص‏] در زمین مى ‏ماند خداوند این‌چنین مثال مى ‏زند! هر ظرفی به قدر گنجایش خود از رحمت خدا لبریز می ‏گردد و اختلاف ظرفیت ‏ها، ناشی از مصلحت و حکمت الهی است که آن هم مبتنی بر سنت ‏های الهی و روابط ضروری میان علل و معلول‌ها است. نباید مراتب موجودات را در عالم هستی، از قبیل مراتب قراردادی و اعتباری افراد، در محیط اجتماع دانست و در نتیجه، جابه‌جایی میان کامل و ناقص را امری ممکن تلقی کرد. عدل الهی اقتضا دارد که هر کس حسب وسع فکری و عقلانی خود و امکانات و زمینه ‏های موجودش موردمحاسبه قرار گیرد؛ بنابراین کسی که در محیط فاسدی رشد می‏ کند، در قبال اعمال نیکش ثواب بیش‏تری می‏ برد و گناهان او نیز عقاب کم‏تری دارد تا کسی که در محیط مذهبی پرورش‌یافته است.
و یا در مورد ناقص‌ العقل، از امام صادق علیه‌السلام نقل شده است که فرمود: «... مَنْ ضَعُفَ عَقْلُه قَلَّ بلاؤُه؛ کسی که عقلش ضعیف است، بلایش کم است» (2) پس اشخاص کم ادراک، به مقدار ضعف عقل خود، از بلاها و امتحانات الهی، در امان‌اند و محاسبه آن‏ها نیز آسان‏تر است.(3)


پی نوشت:

1)رعد/ ‏17

2)اصول کافی، ج 2، ص 259، کتاب ایمان، کفر، باب شده ابتلاء المؤمن، ح 29

3)کتاب عدل الهی، مرتضی مطهری و کتاب عدل الهی از دیدگاه امام خمینی(ره) و کتاب آموزش عقاید، محمدتقی مصباح یزدی

 

اطلاعات تکميلي

  • قالب تولید: متن کوتاه
  • مخاطب: عمومی
  • قالب های محتوا: تولیدی
  • محیط انتشار: شبکه های اجتماعی
  • سطح قالب: سطح ج
  • قالب انتشار: مناسب جهت انتشار در «شبکه های اجتماعی», مناسب جهت«پاسخ به شبهات»
خواندن 539 دفعه
محتوای بیشتر در این بخش: خلود در جهنم و عدل پروردگار »

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
استفاده از مطالب این سایت در راستای ترویج دین مبین اسلام بلامانع می باشد.