مرسلون

تکامل عملی، پیش نیاز سیر و سلوک برزخی

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

111111111111133333333333334 تکامل عملی، پیش نیاز سیر و سلوک برزخی

تکامل تکاملی است که بر پایه‌ی خودشناسی و حرکت از ناخود به خود است؛ خود واقعی، وجود است نه ماهیت؛ زیرا تغییر ماهیت، نوعیت و جنسیت می‌سازد اما هرگز تغییر ماهیت به خود رسیدن نیست. اگر کسی وجود خود را بشناسد، خود را شناخته است و تغییر ماهیت و نوعیت، چیزی را عوض نمی‌کند؛ مثلاً اگر کسی خود را به شکل زن درآورد، به خود نرسیده است، بلکه ناخودیِ خود را عوض کرده است. (1)

بر این اساس ما معتقدیم که تکامل عملی، رسیدن به شناخت خود بر پایه‌ی واقعیت‌هایی بنام هستی و وجود است و آنچه بشر به‌اشتباه به دنبال آن می‌رود، تغییر هویت و ماهیت است و حال‌آنکه تکامل، تغییر ناخود به خود است.

 

مراتب رسیدن به خود واقعی

رسیدن به خود واقعی مراتبی دارد:

1) ضعیف: وجود ضعیف با سرنوشت خود، رابطه‌ی واقعیِ کاملی ندارد و ضعیفانه از ناخود به خود رسیده است. قرآن مجید این افراد را به متزلزل تعبیر می‌کند. این‌ها کسانی هستند که دوست دارند عارف و پاک باشند؛ اما برای پاک شدن زحمت نمی‌کشند. (2)

2) قوی: این افراد باوجود خود، رابطه‌ی واقعی کاملی دارند؛ به قول ملاصدرا هر موجود متکامل، مراتب تکامل انواع است نه نوع؛ یعنی هرکسی در یک مرحله‌ی وجودی است؛ یکی در مرتبه‌ی ضعیف، دیگری متوسط و یا متعالی و برخی هم در مراحل فوق‌العاده قوی به سر می‌برند و به قول شیخ اشراق مرحوم سهرودی: وقتی خود واقعی، وجود شد، کمال مطلق، هستیِ مطلقِ خداست؛ حرکت اعمال به‌سوی خدا و بندگی او، تکامل عملی است که رابطه‌ی واقعی بین خدا و خود واقعی می‌باشد؛ (3) مبدأ این حرکت فنای بالله است الّا هو شدن است چنانکه قرآن فرمود: «شَهِدَ اللّهُ أَنّهُ لا إِلهَ إِلاّ هُو» (4) و منتهی الیه آن بعثت خاتم‌الانبیا است تا خار و خاشاک را از دل بیرون کند و به‌جای آن درخت پرثمر بکارد چنانکه فرمود: هُوَ الّذی بَعَث فِی الْأُمّیّینَ رَسُولاً مِنْهُمْ یَتْلُوا عَلَیْهِمْ آیاتِهِ وَ یُزَکّیهِمْ وَ یُعَلّمُهُمُ الْکِتابَ وَ الْحِکْمَةَ (5) است.


پی‌نوشت:
1) برای مطالعه بیشتر، ر.ک: شرح منظومه، جلد 5، صفحه 212
2) عالم پس از مرگ، صفحه 195
3) معاد از نظر روح و جسم، جلد 1، صفحه 281
4) آل‌عمران، آیه 18
5) جمعه، آیه 2

اطلاعات تکميلي

  • قالب تولید: متن کوتاه
  • مخاطب: عمومی
  • قالب های محتوا: تولیدی
  • محیط انتشار: وبلاگ
  • سطح قالب: سطح ب
  • قالب انتشار: مناسب جهت انتشار در «شبکه های اجتماعی»
خواندن 114 دفعه
هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
استفاده از مطالب این سایت در راستای ترویج دین مبین اسلام بلامانع می باشد.