نظر علمای اهل سنت درباره‌ی یزید

نوشته‌شده توسط

در سال 64 هجری قمری در شب 14 ربیع‌الاول، یزید بن معاویه بن ابی سفیان در سن 39 سالگی به درک جحیم شتافت.

مادر یزید دختر میسون بنت بجدل کلبی است. او کسی است که غلام پدر خویش را، بر خود متمکن ساخت و به یزید بارور شد از همین‌جاست که طبق فرمایش ائمه(علیهم‌السلام) قاتل امام حسین(علیه‌السلام) ولد الزناست که این کلام شامل شمر لعین و عمر سعد و ابن زیاد ملعون و ... می‌باشد.

یزید فردی شارب الخمر و قمارباز و میمون‌باز و ناکح با محارم و صاحب اشعار کفر آمیز و تارک الصلاة است. چنانچه دمیری در کتاب حیات الحیوان(1) و مسعودی در مروج الذهب(2) نوشته‌اند: او میمون‌های زیادی داشت که لباس‌های حریر و زیبا بر آن‌ها می‌پوشاند و طوق‌های طلا بر آن‌ها قرار می‌داد و سوار بر اسب‌ها می‌نمود و همچنین سگ‌های بسیاری طوق بر گردن داشت که با دست خود آن‌ها را شست شو می‌داد و سپس ته‌مانده غذاهای سگ‌ها را خودش می‌خورد و در اثر اعتیاد به مشروبات الکلی مست و مخمور بوده است. یزید کسی بود که خانه‌ی کعبه را خراب کرد و پرده‌ی کعبه را سوزاند و او کسی بود که در واقعه‌ی حره سه روز مال و جان و ناموس مردم را به سربازان خود حلال کرد.
در علت مرگ او چند قول است:

1)به مرگ ناگهانی هلاک شده است.
2)شیخ صدوق می‌گوید: یزید شب به حالت مستی خوابید و صبح او را مرده یافتند درحالی‌که بدن او مانند کسی که قیر مالی شده است بود و بدن نحس او را در باب الصغیر دمشق دفن کردند.

احمد بن حنبل و جماعتی از اهل سنت، لعن یزید را تجویز کرده‌اند و عده‌ای از آنان معتقد به کفر یزید هستند حتی ابن جوزی سنی کتابی بر رد یزید نوشته است. 


پی‌نوشت:
1). الحیاة الحیوان دمیری ج 1ص 74.
2). مروج الذهب مسعودی ج 2 ص 72.

 

منتشر شده در فرق و مذاهب اسلامی

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید