وهابیت و ساختن قبر

نوشته‌شده توسط

انتهای جلسه گذشته رسیدیم به اینکه شیعیان با ساختن قبر و بارگاه برای اولیای دین مرتکب حرام شده و فاسق‌اند.

بخشید استاد دلیلی هم وجود دارد که این ادعای شما را تأیید کند؟

حتماً! روایتی از پیامبر اسلام صلی‌الله علیه و[آله و] سلم خطاب به علی بن ابی‌طالب رضی‌الله‌عنه صادرشده است که متنش را برایتان می‌خوانم: عن أبي الهيّاج الأسدی قال: قال لی علی: ألا أبعثك علی ما بعثنی عليه رسول‌الله لاتدَع تمثالا إلاّ طمسته و لا قبراً مشرفاً إلاّ سوّيته (1): ابی هیاج اسدی می‌گوید: علی بن ابی‌طالب به من گفت آیا می‌خواهی تو را به همان کاری که پیامبر مرا برای آن مأمور کرد، مأمور سازم؟ هيچ تصويری را باقی مگذار مگر آنکه آن را پوشانده باشي و هيچ قبری را باقی مگذار مگر آنکه آن را هموار كرده باشی.

بسیار جالب بود استاد؛ ولی من اخیراً مقاله‌ای می‌خواندم از یک عالم شیعه که گفته بود وهابیان در تفسیر این حدیث به خطا رفته‌اند.

وهابی خودش هست و هفت‌جد و آبائش. ما اهل سنتیم.

اجازه بدهید عرضم را تمام کنم. نوشته بود وهابیان به خاطر ضعف در دانش فقه الحدیث، روایت را اشتباه معنا کرده‌اند؛ زیرا اولاً مشرف هم به معنای بلندی است و هم به معنای چیزی که شبیه کوهان شتر باشد و وهابیان به‌اشتباه آن را به معنای بلندی گرفته‌اند درحالی‌که در اینجا به معنای کوهان شتر است. ثانیاً سَوّیَ هم به دو صورت به کار می‌برد: یک مفعولی و دو مفعولی. اگر اولی باشد یعنی زوائد یک‌چیز را بگیریم تا به‌صورت مرتب و منظم دربیاید و اگر دومی باشد یعنی دو چیز را با هم برابر کنیم و در این حدیث به‌صورت یک مفعولی به‌کاررفته است؛ بنابراین به این معناست که قبری که حالت بلندی یا کوهان شتر دارد را صاف و مسطح کنیم. ثالثاً حدیث درباره‌ی خود قبر است نه ساختمانی که بر آن بنا می‌شود؛ بنابراین ما نمی‌توانیم با استناد به این حدیث، تخریب بارگاه‌های شیعیان را موجه سازیم.

چرا که بارگاه و ساختمان روی قبر یک‌چیز است و خود قبر چیز دیگر!

پاشو برو بیرون و اینقدر مزخرفات مشرکین را تحویل من نده.

استاد خودتان گفتید کتاب‌های شیعیان را مطالعه کنید.

من گفتم بخوانید که جواب شبهه بدهید نه آنکه رافضی شوید. برو بیرون!


پی‌نوشت:
1) در سنن أبی داود جلد 3، صفحه 215

مطالب بیشتر از این مجموعه: « اهل تسنن و یزید آشنایی با فرقه‌ی زیدیه »

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید