مرسلون

جامعه‌ی مهدوی در گرو انسان‌سازی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
جامعه مهدوی در گرو انسان سازی جامعه مهدوی در گرو انسان سازی

خدای متعال انسان را آفرید و اراده نمود با آن بستری را فراهم نماید تا رب انسانی تربیت کند و راه آن را نیز عبودیت معرفی نمود، انسان را موجودی اجتماعی قرارداد تا با روابطی که بین ایشان صورت می‌گیرد هم خود آن‌ها و هم جامعه انسانی آن‌ها به‌سوی کمال حرکت کند. به همین دلیل نسل آن‌ها را در طول تاریخ امتداد بخشید که در هر عصری انسان‌هایی پای به عالم خاک نهاده وعده‌ای دیگر رخت از آن بربندند و راه تعالی و تکامل ایشان را در تحصیل علم و آداب و روابط و ضوابط قرارداد تا با آموختن و عملیاتی کردن آن‌ها در مسیر تعالی قرار بگیرند و معلمانی را نیز مجهز نموده و به‌سوی ایشان گسیل داشت تا آنچه را که نیاز داشتند به ایشان بیاموزد.
پس‌ازآن که قرن‌ها از خلقت اولین انسان گذشت جامعه بشری قابلیت ساختن تمدن‌ها را پیدا نمود و به همین دلیل خدای متعال نیز انبیاء بیشتری به‌سوی آن‌ها فرستاد تا به‌سوی تعالی هدایتشان کند.
جوامع درحرکت رو به رشد خود نیازمند نیروهای انسانی که دارای مهارت‌های لازم هستند می‌باشد و بدون این امر ساختن جامعه و سامان بخشیدن به آن امکان نخواهد داشت. خدای متعال اراده نمود تا در آخرالزمان حکومت صالحین محقق شود، فرمود:
﴿لَقَدْ کَتَبْنا فِی اَلزَّبُورِ مِنْ بَعْدِ اَلذِّکْرِ أَنَّ اَلْأَرْضَ یَرِثُها عِبادِیَ اَلصّالِحُونَ﴾ در «زبور» بعد از ذکر (تورات) نوشتیم: «بندگان شایسته‌ام وارث (حکومت) زمین خواهند شد!»1
که طبق عقیده فرقه ناجیه شیعه این حکومت در زمان ظهور امام زمان علیه‌السلام محقق خواهد شد؛ و ازآنجاکه گفته شد تمدن‌ها نیازمند انسان‌های دارای مهارت هستند حکومت جهانی آخرالزمان صالحین نیز نیازمند انسان‌هایی باایمان و اعتقادات قوی که در میدان علم و عمل سرآمد مردم جهان هستند می‌باشد.
بر این اساس لازم است افراد جامعه اسلامی ما تمام تلاش خود را مبذول دارند تا باتربیت انسان‌های باایمان و متخصص در امور لازم برای اداره جامعه مقدمات تحقق آن جامعه موعود را فراهم نمایند و این امر محقق نخواهد شد جز به این‌که خانواده‌های مسلمان راه‌کارهای تربیتی انسان را از متن دین فطری اسلام آموخته و عملی کنند.
اگر این امر محقق شد قطعاً شاهد آماده شدن شرایط برای جامعه مهدوی خواهیم بود.
انقلاب امام خمینی رحمت‌الله علیه از درون گهواره‌ها شروع شد، در سال 1342 شمسی که ایشان را دستگیر کرده بودند و به تهران می‌بردند یکی از مأمورین ساواک به ایشان گفته بود در این بیابان دیگرکسی نیست بدادت برسد! پس یارانت کجا هستند؟ ایشان فرموده بودند یاران من در گهواره‌ها هستند؟
این سخن آن روز برای آن افراد قابل‌فهم نبود اما پس از 15 سال همه دیدند که کودکان نوجوان و جوانی که در آن روزها در گهواره‌ها بودند چگونه انقلابی بی‌نظیر را رقم زدند و همه جهانیان را انگشت‌به‌دهان گذاشتند.
پس باید انسان‌ساخت، مهدی عج الله منتظر ماست.


1-(سوره أنبیاء، آیه 105)

اطلاعات تکميلي

  • قالب تولید: مقاله اینترنتی
  • مخاطب: نوجوان, جوان, عمومی, طلاب
  • قالب های محتوا: تولیدی
  • محیط انتشار: وبلاگ
  • سطح قالب: سطح ب
  • قالب انتشار: مناسب برای درج در «سایتهای رسمی و معتبر» مثل ایکنا، ایسنا، حوزه، بلاغ, مناسب جهت درج در «کتب پژوهشی،آموزشی یا تبلیغی »مانند ره توشه تبلیغی دفتر تبلیغات, مناسب جهت درج در «نرم افزار» و انتشار آن
خواندن 324 دفعه

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
استفاده از مطالب این سایت در راستای ترویج دین مبین اسلام بلامانع می باشد.