مرسلون

بهشت کافر

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

-1_Copy بهشت کافر

چرا افراد کافر و بی‌دین دنیا خوبی دارند و وضع مالی مناسبی دارند؟

ما در دنیایی که زندگی می‌کنیم محل اجتماع افراد مختلف با آراء و عقاید و سلایق متفاوت می‌باشد، می‌بینیم در یک‌خانه چند فرزندی که کاملاً در شرایط ظاهری یکسان هستند، لیکن در عقاید و سلایق متفاوت بوده و گاهی صددرصد مخالف و معارض هم می‌باشند.

در این میان مؤمنین به خدا و پیامبران و اهل‌بیت علیهم‌السلام نیز کنار افراد دیگر زندگی می‌کنند و بالطبع داشته‌های خود را با آن‌ها مقایسه می‌نمایند؛ باوجود ابزار و وسایل ارتباط‌جمعی قوی، امروزه این مقایسه شدت یافته است؛ خب مقایسه در داشته‌های ظاهری چون ظاهری هستند و محسوس، بیشتر است.

یک مؤمن وقتی رفاه حال برخی (نه همه) غیرمؤمن را می‌بیند چه‌بسا متمایل به آن شود؛ همین اشتباهی که مردم زمان قارون مرتکب شدند و با دیدن تمکن و تمول مالی او آرزو و داشتن ثروت او را کردند و فکر می‌کردند که او موفق‌تر و خوشبخت‌تر است و گویی مدار حق بودن تمکن مالی است و هر کس زیاد داشت، حرف و رفتار و کردار و باورهایش حق است؟!

يا لَيْتَ لَنا مِثْلَ ما أُوتِيَ قارُون‏ (1)

لکن این آرزو را از طرف افراد بی‌معرفت یا کم معرفت مطرح می‌شود کسانی که مؤمن هستند می‌دانند که دنیا برای آن‌ها محل مسابقه و امتحان و سختی و دویدن و عرق ریختن هست. (2)

به تعبیر قرآن دنیا ممر و گذرگاه و متاع زودگذر است. (3)

به تعبیر روایات دنیا قنطره و پل است دنیا برای مؤمن زندان است. (4)

معنا ندارد که در زندان انتظار بهترین غذا و آسایش و رفاه را داشته باشیم، مؤمن آخرت و بهشت را دارد و دنیا برایش سخت می‌گذرد لکن دقت نمایید برای همه کافران و بی‌دین‌ها هم دنیا گل‌وبلبل نیست چقدر از بی‌دین‌ها در سختی و عذاب دنیا هستند و درواقع خسر الدنیا و الاخره می‌باشند؛ پس مؤمن در دنیا شانس آسایش را دارد و می‌تواند مثل سلیمان نبی و یوسف پیامبر علیهماالسلام آسایش دنیا را داشته باشد و این برای او 50-50 است. همان‌طور که داشتن آسایش دنیا برای کافر هم 50-50 است؛ لکن مؤمن آخرت را قطعاً دارد ولی کافر آخرت را قطعاً ندارد.

پس به‌طورکلی؛ در دنیا مؤمن مثل کافر است و برخی مؤمنین دنیا رادارند برخی ندارند مثل کفار ولی در آخرت مؤمن منفرد است و بهشت برای کافر جایی ندارد؛ پس باید دقت کرد معامله کردن باخدا و مؤمن بوده دو سر بُرد است نه باخت؛ چون آخرتش صددرصدی و دنیایش 50-50 است ولی کافر دنیایش معلوم نیست تأمین شود ولی آخرتی ندارد، دقت نمایید به این آیه کریمه که جواب سؤال مذکور را خداداده است:

وَ لَوْ لا أَنْ يَكُونَ النَّاسُ أُمَّةً واحِدَةً لَجَعَلْنا لِمَنْ يَكْفُرُ بِالرَّحْمنِ لِبُيُوتِهِمْ سُقُفاً مِنْ فِضَّةٍ وَ مَعارِجَ عَلَيْها يَظْهَرُونَ (5): اگرنه آن بود كه [همه‏] مردم [در انكار خدا] امتى واحد گردند، قطعاً براى خانه‌های آنان كه به [خداى‏] رحمان كفر می‌ورزیدند، سقف‌ها و نردبان‌هایی از نقره كه بر آن‌ها بالا روند قرار می‌دادیم.

یعنی کافر دنیا بهشتش است و چون هیچ آخرتی ندارد همه خواسته‌های مادی دنیوی او اجابت می‌شود ولی مؤمن چون بهشت را دارد لذا دنیای چندروزه او سخت‌تر می‌گذرد.


پی‌نوشت:
1) قصص، آیه 79
2) انبیا، آیه 35؛ محمد، آیه 31؛ مائده، آیه 48
3) آل‌عمران، آیه 197
4) الكافی، جلد ‏2، صفحه 250
5) زخرف، آیه 33

اطلاعات تکميلي

  • قالب تولید: پرسش و پاسخ
  • مخاطب: عمومی
  • قالب های محتوا: تولیدی
  • محیط انتشار: شبکه های پیام رسان
  • سطح قالب: سطح ب
  • قالب انتشار: مناسب جهت انتشار در «شبکه های اجتماعی»
خواندن 33 دفعه
محتوای بیشتر در این بخش: « نوشتن زیارت نامه برای امام خمینی (ره)

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
استفاده از مطالب این سایت در راستای ترویج دین مبین اسلام بلامانع می باشد.