مرسلون

معنای توسل

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
توسل توسل

یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَابْتَغُوا إِلَیْهِ الْوَسِیلَةَ وَجَاهِدُوا فِی سَبِیلِهِ لَعَلَّکُمْ تُفْلِحُون.

توسل چیست؟
آنها که امروز اهل توحید را از دم تیغ تکفیر می‌گذرانند، یکی از بهانه هایشان توسل مسلمانان به پیامبر رحمت و خاندان مطهرش (علیهم السلام) می باشد.
حال از این قوم به جهالت رفته این سوال را باید کرد که در مقابل ادله زیر چه جوابی در پیشگاه خدا به خاطر این گمراهیتان خواهید داد؟

1ـ دلیل اول از قرآن کریم این آیه است که خداوند تعالی می فرماید: یا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَابْتَغُوا إِلَیْهِ الْوَسِیلَةَ وَجَاهِدُوا فِی سَبِیلِهِ لَعَلَّکُمْ تُفْلِحُون؛ راه فلاح از نگاه حق بر این پایه ها استوار است: تقوای الهی، وسیله جستن برای تقرب به درگاه الهی، و جهاد در راه خدا. آیا این وسیله جستن برای تقرب، غیر از توسل است.» [1]

۲_ توسل آدم ( علیه‌السلام) به پیامبر وال پیامبر(علیهم‌السلام): جلا الدین سیوطی از پیامبر (صلی‌الله علیه و آله وسلم) نقل می‌کند که حضرت فرمود: آدم به درگاه خدا چنین توسل کرد: اللهم انی اسئلک بحقذمحمد وال محمد سبحانک لا اله الا انت...» [2] ۳: توسل صحابه به قبر پیامبر(صلی‌الله علیه و آله وسلم): عسقلانی در کتاب فتح الباری نقل می‌کند در زمان خلیفه دوم، خشک‌سالی شد. بلال بن حارث صحابی کنار قبر پیامبر آمد و عرضه کرد، امت تو نابود شدند! از خدای عالم باران رحمت طلب کن، پیامبر خدا(صلی‌الله علیه وآله وسلم) به خوابش آمد و خبر و نوید باران دادند. [3]


پی‌نوشت:
1). سوره مائده آیه ۳۵، ,
2).  الدرالمنثور ،ج۱،ص۶۰.
3). کتاب فتح باری ،ج۲،ص۴۱۲ .

اطلاعات تکميلي

  • قالب تولید: متن کوتاه
  • مخاطب: عمومی
  • قالب های محتوا: تولیدی
  • محیط انتشار: شبکه های اجتماعی
  • سطح قالب: سطح ج
  • قالب انتشار: مناسب جهت انتشار در «شبکه های اجتماعی», مناسب جهت«پاسخ به شبهات»
خواندن 440 دفعه
هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
استفاده از مطالب این سایت در راستای ترویج دین مبین اسلام بلامانع می باشد.