مرسلون

محمد صالح برجیسیان

محمد صالح برجیسیان

یکشنبه, 08 ارديبهشت 1398 05:35

بدقولی‌های تلخ

000000689c23f24f7ac329fc2cc0eacb4a93f_S_Copy محمد صالح برجیسیان

دیدید وقتی لیموشیرین رو پوست می‌گیرید اگه سریع خورده نشه تلخ می شه؟ 

قول و قرار هم مثل لیموشیرینه؛ اگه به‌موقع و سروقت انجام نگیره، فایده نداره.

وقتی به کسی قول می دیم، اون شخص، روی حرف ما حساب باز می کنه.

نکنه با قول و قرارهای الکی، کار مردم رو گره بی اندازیم.

پیامبر مهربانی‌ها صلی‌الله علیه وآله وسلم فرمودند: کسی که به عهدش وفا نمی‌کند، دین ندارد و کسی که امانت‌داری نمی‌کند، ایمان ندارد (1).


پی‌نوشت:
1) نوادر راوندی، صفحه 5؛ لا دینَ لِمن لا عَهد لَه و لا ایمانَ لِمن لا أَمانةَ لَه

یکشنبه, 08 ارديبهشت 1398 11:33

خلأ قانون و دردسر مردم

00000000000000000000000000481051f2b3e8d8352b480e8a9ee5111b_S محمد صالح برجیسیان

با بلند شدن سروصداها توجهم به قسمت پذیرش جلب شد؛ پیرمرد دفترچه بیمه‌اش را گم‌کرده بود و می‌خواست با دفترچه بیمه پسرش هزینه کشیدن دندانش را بپردازد.

کارمند پذیرش می‌گفت که این کار غیرقانونی است و پیرمرد هم از وضع خراب اقتصاد می‌نالید.

کاش سازمان‌های بیمه‌گر، برای چنین مواقعی هم‌فکری کرده بودند و به کرامت مردم توجه بیشتری می‌کردند؛ مردمی که اصالتاً پاک و بی‌آلایش و صادق هستند؛ اما به خاطر برخی خلأهای قانونی در این اوضاع نا به سامان اقتصادی مجبور به فریب می‌شوند.

یکشنبه, 08 ارديبهشت 1398 12:05

تقرب به رسول خدا (ص)

00000000000000000000000000000000000000000000000000000008 محمد صالح برجیسیان

با تمام وجود درک کرده بود بهترین راه برای سلامت روحش نزدیکی به دوستان خداست؛ می‌خواست در فتنه‌های آخرالزمان سلامت روحش را تضمین کند؛ باید به ریسمان محکم اهل‌بیت علیهم‌السلام چنگ می‌زد. 

جایی خوانده بود، نزدیک‌ترین فرد به رسول‌الله صلی الله علیه وآله وسلم کسی است که راستگوترین باشد؛ (1) جایی که همه با فریب و تقلب و نیرنگ کارها را پیش می‌بردند، او باید راستگو می‌ماند تا به رسول خدا نزدیک شود؛ اما آیا معامله باخدا بهتر نیست برای همه دنیا و آخرت؟


پی‌نوشت:
1) لآلى الاخبار، جلد 5، حديث 253؛ قالَ النَّبِىُّ صلی‌الله عليه و آله: اَقْرَبُكُمْ مِنىّ غَدا فِى الْمَوْقِفِ اَصْـدَقُكُمْ فِى الْحَـديثِ وَ اَدّاكُمْ لِلأمانَةِ وَ اَوْفاكُمْ بِالْعَهْدِ وَ اَحْسَنُكُمْ خُلْقا وَ اَقْرَبُكُمْ مِنَ النّاسِ: كسانى كه در سخن گفتن راستگوتر و در اداى امانت مواظب‌تر و در عهد و پيمان باوفاتر و در اخلاق نيكوتر و با مردم صمیمی‌تر هستند، در قيامت به من از همه نزدیک‌ترند.

شنبه, 31 فروردين 1398 14:04

نیرنگ، خوی فرومایگان

0001000 محمد صالح برجیسیان

امتحان مهمی بود؛ از بین همه کارمندان فقط یک نفر با بالاترین امتیاز قبول می‌شد؛ بالاخره یکی از افرادی که هیچ زحمتی نکشیده بود و به قول خودش فقط زرنگی کرده بود، قبول شد؛ قیچی زیاده‌خواهی و نیرنگ بال‌های پروازش را برید و از موقعیت پرواز جا ماند؛ گاهی به همین راحتی حق‌الناس رو برای خودمون می‌خریم و بعد از مشکلات کوچک و بزرگی که وارد زندگی میشن تعجب می‌کنیم. 

امام علی علیه‌السلام می‌فرمایند: سخت بپرهیز از نیرنگ که این کار، از خلق‌وخوی مردم لئیم و پست است (1).


پی‌نوشت:
1) غررالحکم و درر الکلم، باب الخدیعه: ایاک و الخدیعة فان الخدیعة من خلق اللئیم

پنج شنبه, 22 فروردين 1398 14:29

از قافله پیشرفت عقب نمانیم

Al-Najm-53-39-420x297_Copy محمد صالح برجیسیان

دنیا، دنیای تغییر و تحول است؛ سلول‌های بدن هر هفت سال یک‌بار به‌طور کامل عوض می‌شوند؛ (1) درخت‌ها هرسال می‌میرند و دوباره زنده و بازیابی می‌شوند؛ علم دائماً در حال تغییر و تکامل است؛ نکند از این چرخه تکامل جا بمانیم.

سرمایه انسانی ما اخلاقیات ماست؛ نکند با پیشرفت‌های مادی، از پیشرفت‌های معنوی جا بمانیم.

همه‌چیز به یک تصمیم بستگی دارد. باید بخواهی تا رشد کنی. (2)


پی‌نوشت:
1) https://click.ir/1394/10/24/scientists-end-up-rumors-about-human-7-year-replacement-cycle
2) سوره مبارکه نجم، آیه 39: وَأَن لَّیْسَ لِلْإِنسَانِ إِلَّا مَا سَعَى: و اینکه برای انسان بهره ای جز سعی و کوشش او نیست. (خواستن، توانستن است)

پنج شنبه, 22 فروردين 1398 14:34

مهربان‌تر باشیم

sharing-with-others-kindness_Copy محمد صالح برجیسیان

آیا تابه‌حال شده جلوی یه بچه‌ی یتیم دست نوازش به سر فرزندتون بکشید؟

آیا وجدانتون اجازه می ده که جلوی یه خانواده‌ی فقیر که چیزی برای خوردن ندارن، لذیذترین غذاها رو بخورید؟

گاهی رفتارهایی که بعضی‌ها دارن دقیقاً همین بلا رو سر مجردها میاره.

جَوون مجردی که وجودش پر از نیاز هست و هنوز نتونسته گزینه مناسب خودش رو پیدا کنه یا به خاطر شرایط اقتصادی حتی بهش فکر هم نکرده، با دیدن برخی رفتارها چه حالی پیدا می کنه.

می تونیم از همین دیدوبازدیدهای عید شروع کنیم به تمرین رفتارهای درست.

توی این سال جدید، بیشتر مهربون باشیم.

پنج شنبه, 22 فروردين 1398 15:00

روش صحیح برخورد با شایعه‌پراکن‌ها

smpf_Copy محمد صالح برجیسیان

بازار دیدوبازدیدهای عید داغ بود و بازار شایعه‌پراکنی‌ها داغ‌تر

همین‌که نشستیم، گوشی موبایلش رو بیرون آورد و گفت: خبر جدید رو شنیدی؟ فلان آدم معروف جرم بزرگی مرتکب شده.

گفتم: از کجا مطمئنی؟

گفت: همه می گن.

خداوند در سوره مبارکه نور (1) ضمن عتاب مؤمنین نسبت به این رفتار، به آن‌ها شیوه برخورد صحیح را آموزش می‌دهد و می‌فرماید: شما حتی حق ندارید این شایعه‌ها را پخش‌کنید و هرگاه شنیدید باید سریعاً تکذیب کنید.

چرا هر چیزی رو که می‌شنویم، سریع پخش می‌کنیم؟

با این کار هم قبح گناه ریخته می‌شود و چه‌بسا که آبروی مؤمن بی‌گناهی (2) ریخته می‌شود.


پی‌نوشت:
1) نور، آیه 16؛ وَلَوْلَا إِذْ سَمِعْتُمُوهُ قُلْتُمْ مَا یَکُونُ لَنَا أَنْ نَتَکَلَّمَ بِهَٰذَا سُبْحَانَکَ هَٰذَا بُهْتَانٌ عَظِیمٌ: چرا به‌محض شنیدن این سخن نگفتید که هرگز ما را تکلم به این روا نیست، پاک خدایا این بهتانی بزرگ است؟
2) الکافی، جلد 2، صفحه 357؛ عن ابی‌عبدالله علیه‌السلام قال من قال فی مؤمن ما رَاَتْهُ عیناه و سمعته اُذناه فهو من الذین قال الله عزوجل ان الذین یحبون ان تشیع الفاحشة فی الذین آمنوا لهم عذاب الیم؛ امام صادق علیه‌السلام فرمودند: هر کس درباره مؤمن آنچه را دیدگانش دیده و گوش‌هایش شنیده بگوید از کسانی است که خداوند عزوجل درباره‌اشان فرموده است: همانا برای کسانی که دوست دارند زشتی در میان مؤمنان آشکار شود، عذابی دردناک است؛ نور، آیه 19

پنج شنبه, 16 اسفند 1397 11:00

کیفیت اعمال ام داوود

315351270_177_Copy محمد صالح برجیسیان
از زیباترین جلوه‌های بندگی، روزها و ساعت‌ها و دقایقی است که جوانان مؤمن و با اخلاص رو در اعتکاف مشغول راز و نیاز با معبود می‌بینیم؛ اعتکافی که در ماه پرفضیلت رجب به آن سفارش شده و باعث حل مشکلات بزرگ می‌شود؛ اعتکافی که مجموعه‌ای از بهترین عبادات رو در خود گنجانده و روزه و نماز جماعت و تلاوت قرآن و ادعیه رو در خود جای‌داده تا سه روز فرصت داشته باشیم کاملاً از خودمون دور بشیم و فقط به معبود بی‌همتا بیندیشیم و با او خلوت کنیم؛ اعتکافی که باوجود بایدها و نبایدهای خاص خودش، هرساله تعداد بیشتری از جوانان رو مجذوب خود می‌کند و روح‌های بیشتری رو صیقل می‌دهد.

اما بعضی‌ها مثل من امسال از حضور در این مراسم زیبای معنوی جاماندند؛ درسته که معتکف نبودیم اما سعی کنیم امروز دل هامون رو همراه اون ها روانه عرش الهی کنیم و با انجام اعمال خاص امروز ما هم از مزایای خواندن دعای ام داوود بهره‌مند شویم. از خدا بخواهیم، دعای ام داوودی که باعث نجات داوود از مرگ شد، روح ما رو هم از مرگ نجات دهد.

کیفیت اعمال ام داوود در مفاتیح این‌چنین است:

1) غسل

2) زیارت حضرت امام حسین علیه‌السلام

از ابن ابى بصیر نقل‌شده است که گفت از امام رضا علیه‌السلام پرسیدم که در چه ماهی امام حسین علیه‌السلام را زیارت کنیم؟ حضرت فرمودند: در نیمه رجب و نیمه شعبان.

3) اقامه نماز سلمان به‌نحوی‌که در روز اول گذشت

4) اقامه چهار رکعت نماز که دو تا دورکعتی خوانده شود و بعد از سلام دست خود را بلند کند و بگوید: اَللّهُمَّ یا مُذِلَّ کُلِّ جَبّارٍ؛ وَ یا مُعِزَّ الْمُؤْمِنینَ اَنْتَ کَهْفى حینَ تُعْیینِى الْمَذاهِبُ؛ وَ اَنْتَ بارِئُ خَلْقى رَحْمَةً بى وَ قَدْ کُنْتَ عَنْ خَلْقى غَنِیّاً وَ لَوْ لا رَحْمَتُکَ لَکُنْتُ مِنَ الْهالِکینَ وَ اَنْتَ مُؤَیِّدى بِالنَّصْرِ عَلى اَعْداَّئى وَ لَوْ لا نَصْرُکَ اِیّاىَ لَکُنْتُ مِنَ الْمَفْضُوحینَ یا مُرْسِلَ الرَّحْمَةِ مِنْ مَعادِنِها وَ مُنْشِئَ الْبَرَکَةِ مِنْ مَواضِعِها یا مَنْ خَصَّ نَفْسَهُ بِالشُّمُوخِ وَالرِّفْعَةِ فَاَوْلِیاَّؤُهُ بِعِزِّهِ یَتَعَزَّزُونَ وَ یا مَنْ وَضَعَتْ لَهُ الْمُلُوکُ نیرَ الْمَذَلَّةِ عَلى اَعْناقِهِمْ فَهُمْ مِنْ سَطَواتِهِ خاَّئِفُونَ اَسئَلُکَ بِکَیْنُونِیَّتِکَ الَّتِى اشْتَقَقْتَها مِنْ کِبْرِیاَّئِکَ وَ اَسئَلُکَ بِکِبْرِیاَّئِکَ الَّتِى اشْتَقَقْتَها مِنْ عِزَّتِکَ وَ اَسئَلُکَ بِعِزَّتِکَ الَّتِى اسْتَوَیْتَ بِها عَلى عَرْشِکَ فَخَلَقْتَ بِها جَمیعَ خَلْقِکَ فَهُمْ لَکَ مُذْعِنُونَ اَنْ تُصَلِّىَ عَلى مُحَمَّدٍ وَ اَهْلِ بَیْتِهِ.
روایت‌شده است که هرکسی که غمى دارد اگر این دعا را بخواند خداوند او را از اندوه و غم آسایش بخشد.

5) عمل ام داود که عمده اعمال این روز است و براى برآمدن حاجات و برطرف شدن غصه‌ها و دفع ظلم ظالمان مؤثر است و کیفیت آن بنا بر آنچه در مصباح شیخ است آن است که وقتی‌که فردی بخواهد این عمل را بجا آورد، روز سیزدهم و چهاردهم و پانزدهم را روزه بگیرد؛ و در روز پانزدهم نزدیک ظهر غسل کند و وقت زوال ظهر، نماز ظهر و عصر را بجا آورد در حالتی که رکوع و سجودشان را نیکو انجام دهد و در مکانی خلوت قرار بگیرد که چیزى او را مشغول نسازد و کسی با او سخن ننماید؛ وقتی نماز به اتمام رسید روبه‌قبله بنشیند کند و صد مرتبه سوره حمد، صد مرتبه سوره اخلاص و ده مرتبه آیة الکرسى را قرائت کند؛ سپس سوره‌های انعام، بنى‌اسرائیل، کهف، لقمان، یس، صافات، حم سجده، حمعسق، حم دخان، فتح، واقعه، مُلْک، نَّ وَ اِذَا السَّماَّءُ انْشَقَّتْ و تا آخر قرآن را قرائت کند و پس از اتمام درحالی‌که روبه‌قبله است دعای استفتاح (معروف به دعای ام داوود) را نجوا کند.

 

شنبه, 06 بهمن 1397 07:38

خیانت در امانت

 

 

رازی در دل داشت؛ نمی‌توانست به کسی بگوید و این بار سنگین آزارش می‌داد؛ تصمیم گرفت با دوست مورد اعتمادش، در میان بگذارد و از او بخواهد تا به کسی نگوید؛ بعد از مدتی رازش را از زبان فرد دیگری شنید.

وقتی خداوند متعال ما را به پیروی از رسولش امر می‌فرماید (1) یعنی در تمامی شئون زندگی از ایشان پیروی کنیم؛ رسول اکرم صلی‌الله علیه وآله وسلم امین‌ترین فرد برای امت بود؛ مواظب امانت‌ها باشیم؛ حتی کوچک‌ترین و بی‌اهمیت‌ترین حرفی که نزد ما امانت گذاشته می‌شود.

پیامبر صلی‌الله علیه وآله وسلم می‌فرمایند: هر کس در امانت خيانت کند پيرو ما نيست. (2)


پی‌نوشت:
1) نساء، آیه 59: يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا أَطِيعُوا اللَّهَ وَأَطِيعُوا الرَّسُولَ وَأُولِي الْأَمْرِ مِنْكُمْ ۖ فَإِنْ تَنَازَعْتُمْ فِي شَيْءٍ فَرُدُّوهُ إِلَى اللَّهِ وَالرَّسُولِ إِنْ كُنْتُمْ تُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ وَالْيَوْمِ الْآخِرِ ۚ ذَٰلِكَ خَيْرٌ وَأَحْسَنُ تَأْوِيلً: اى كسانى كه ايمان آورده‌ايد، خدا را اطاعت كنيد و پيامبر و اولياى امر خود را [نيز] اطاعت كنيد؛ پس هرگاه در امرى [دينى‌] اختلاف‌نظر يافتيد، اگر به خدا و روز بازپسين ایمان‌دارید، آن را به [كتاب‌] خدا و [سنت‌] پيامبر [او] عرضه بداريد، اين بهتر و نیک‌فرجام تر است.
2) سفينه، ص ٤٣٣: لَيسَ مِنّا مَن خانَ بِالأمانَة.
 

 

یکشنبه, 07 بهمن 1397 15:32

امین‌ترین امین

2f1ff3a0bb6182de09dad04506c8e85c_S_Copy محمد صالح برجیسیان

از بین تمامی خصلت‌های نیک دنیا، به امین (1) شهره بود؛ تمام اعمالش بی‌عیب و نقص بود؛ امانت‌داری مثال‌زدنی‌اش در روزگاری که مردم برای بیشتر بهره بردن از متاع دنیا نیرنگ و فریب را چاشنی کار می‌کردند بی‌نظیر بود؛ پایبندی به ارزش‌ها و اخلاقیات باید طوری باشد که حتی دشمنان و بدخواهان هم نتوانند، از آن ایرادی بگیرند؛ اگر این‌گونه از رسول خدا الگو بگیریم، (2) جامعه‌ای سالم و زیبا خواهیم داشت که همه به آن افتخار کنیم. 

اگر پیشرفت را دوست داریم، باید خوب مسلمانی کنیم. 


پی‌نوشت:
1) کحل البصر محدث قمی، صفحه 125؛ پیامبر صلی‌الله علیه وآله وسلم در حفظ امانت به‌قدری جدی و کوشا بود که به «امین» لقب گرفت، به‌طوری‌که قبل از بعثت وقتی مشرکان او را می‌دیدند می‌گفتند: امین آمد؛ چنان‌که در ماجرای نصب حجرالأسود در جای خود که پنج سال قبل از بعثت رخ داد، همین مطلب آمده است که گفتند: هذا الامین قد رضینا به: ما به داوری این امین در نصب حجرالأسود، راضی شدیم.
2) الأحزاب، آیه 21: لَقَد كانَ لَكُم فی رَسولِ اللَّهِ أُسوَةٌ حَسَنَةٌ لِمَن كانَ يَرجُو اللَّهَ وَاليَومَ الآخِرَ وَذَكَرَ اللَّهَ كَثيرًا: مسلماً برای شما در زندگی رسول خدا سرمشق نیکویی بود، برای آن‌ها که امید به رحمت خدا و روز رستاخیز دارند و خدا را بسیار یاد می‌کنند.

استفاده از مطالب این سایت در راستای ترویج دین مبین اسلام بلامانع می باشد.