مرسلون

محمد صالح برجیسیان

محمد صالح برجیسیان

پنج شنبه, 16 اسفند 1397 11:00

کیفیت اعمال ام داوود

315351270_177_Copy محمد صالح برجیسیان
از زیباترین جلوه‌های بندگی، روزها و ساعت‌ها و دقایقی است که جوانان مؤمن و با اخلاص رو در اعتکاف مشغول راز و نیاز با معبود می‌بینیم؛ اعتکافی که در ماه پرفضیلت رجب به آن سفارش شده و باعث حل مشکلات بزرگ می‌شود؛ اعتکافی که مجموعه‌ای از بهترین عبادات رو در خود گنجانده و روزه و نماز جماعت و تلاوت قرآن و ادعیه رو در خود جای‌داده تا سه روز فرصت داشته باشیم کاملاً از خودمون دور بشیم و فقط به معبود بی‌همتا بیندیشیم و با او خلوت کنیم؛ اعتکافی که باوجود بایدها و نبایدهای خاص خودش، هرساله تعداد بیشتری از جوانان رو مجذوب خود می‌کند و روح‌های بیشتری رو صیقل می‌دهد.

اما بعضی‌ها مثل من امسال از حضور در این مراسم زیبای معنوی جاماندند؛ درسته که معتکف نبودیم اما سعی کنیم امروز دل هامون رو همراه اون ها روانه عرش الهی کنیم و با انجام اعمال خاص امروز ما هم از مزایای خواندن دعای ام داوود بهره‌مند شویم. از خدا بخواهیم، دعای ام داوودی که باعث نجات داوود از مرگ شد، روح ما رو هم از مرگ نجات دهد.

کیفیت اعمال ام داوود در مفاتیح این‌چنین است:

1) غسل

2) زیارت حضرت امام حسین علیه‌السلام

از ابن ابى بصیر نقل‌شده است که گفت از امام رضا علیه‌السلام پرسیدم که در چه ماهی امام حسین علیه‌السلام را زیارت کنیم؟ حضرت فرمودند: در نیمه رجب و نیمه شعبان.

3) اقامه نماز سلمان به‌نحوی‌که در روز اول گذشت

4) اقامه چهار رکعت نماز که دو تا دورکعتی خوانده شود و بعد از سلام دست خود را بلند کند و بگوید: اَللّهُمَّ یا مُذِلَّ کُلِّ جَبّارٍ؛ وَ یا مُعِزَّ الْمُؤْمِنینَ اَنْتَ کَهْفى حینَ تُعْیینِى الْمَذاهِبُ؛ وَ اَنْتَ بارِئُ خَلْقى رَحْمَةً بى وَ قَدْ کُنْتَ عَنْ خَلْقى غَنِیّاً وَ لَوْ لا رَحْمَتُکَ لَکُنْتُ مِنَ الْهالِکینَ وَ اَنْتَ مُؤَیِّدى بِالنَّصْرِ عَلى اَعْداَّئى وَ لَوْ لا نَصْرُکَ اِیّاىَ لَکُنْتُ مِنَ الْمَفْضُوحینَ یا مُرْسِلَ الرَّحْمَةِ مِنْ مَعادِنِها وَ مُنْشِئَ الْبَرَکَةِ مِنْ مَواضِعِها یا مَنْ خَصَّ نَفْسَهُ بِالشُّمُوخِ وَالرِّفْعَةِ فَاَوْلِیاَّؤُهُ بِعِزِّهِ یَتَعَزَّزُونَ وَ یا مَنْ وَضَعَتْ لَهُ الْمُلُوکُ نیرَ الْمَذَلَّةِ عَلى اَعْناقِهِمْ فَهُمْ مِنْ سَطَواتِهِ خاَّئِفُونَ اَسئَلُکَ بِکَیْنُونِیَّتِکَ الَّتِى اشْتَقَقْتَها مِنْ کِبْرِیاَّئِکَ وَ اَسئَلُکَ بِکِبْرِیاَّئِکَ الَّتِى اشْتَقَقْتَها مِنْ عِزَّتِکَ وَ اَسئَلُکَ بِعِزَّتِکَ الَّتِى اسْتَوَیْتَ بِها عَلى عَرْشِکَ فَخَلَقْتَ بِها جَمیعَ خَلْقِکَ فَهُمْ لَکَ مُذْعِنُونَ اَنْ تُصَلِّىَ عَلى مُحَمَّدٍ وَ اَهْلِ بَیْتِهِ.
روایت‌شده است که هرکسی که غمى دارد اگر این دعا را بخواند خداوند او را از اندوه و غم آسایش بخشد.

5) عمل ام داود که عمده اعمال این روز است و براى برآمدن حاجات و برطرف شدن غصه‌ها و دفع ظلم ظالمان مؤثر است و کیفیت آن بنا بر آنچه در مصباح شیخ است آن است که وقتی‌که فردی بخواهد این عمل را بجا آورد، روز سیزدهم و چهاردهم و پانزدهم را روزه بگیرد؛ و در روز پانزدهم نزدیک ظهر غسل کند و وقت زوال ظهر، نماز ظهر و عصر را بجا آورد در حالتی که رکوع و سجودشان را نیکو انجام دهد و در مکانی خلوت قرار بگیرد که چیزى او را مشغول نسازد و کسی با او سخن ننماید؛ وقتی نماز به اتمام رسید روبه‌قبله بنشیند کند و صد مرتبه سوره حمد، صد مرتبه سوره اخلاص و ده مرتبه آیة الکرسى را قرائت کند؛ سپس سوره‌های انعام، بنى‌اسرائیل، کهف، لقمان، یس، صافات، حم سجده، حمعسق، حم دخان، فتح، واقعه، مُلْک، نَّ وَ اِذَا السَّماَّءُ انْشَقَّتْ و تا آخر قرآن را قرائت کند و پس از اتمام درحالی‌که روبه‌قبله است دعای استفتاح (معروف به دعای ام داوود) را نجوا کند.

 

شنبه, 06 بهمن 1397 07:38

خیانت در امانت

 

 

رازی در دل داشت؛ نمی‌توانست به کسی بگوید و این بار سنگین آزارش می‌داد؛ تصمیم گرفت با دوست مورد اعتمادش، در میان بگذارد و از او بخواهد تا به کسی نگوید؛ بعد از مدتی رازش را از زبان فرد دیگری شنید.

وقتی خداوند متعال ما را به پیروی از رسولش امر می‌فرماید (1) یعنی در تمامی شئون زندگی از ایشان پیروی کنیم؛ رسول اکرم صلی‌الله علیه وآله وسلم امین‌ترین فرد برای امت بود؛ مواظب امانت‌ها باشیم؛ حتی کوچک‌ترین و بی‌اهمیت‌ترین حرفی که نزد ما امانت گذاشته می‌شود.

پیامبر صلی‌الله علیه وآله وسلم می‌فرمایند: هر کس در امانت خيانت کند پيرو ما نيست. (2)


پی‌نوشت:
1) نساء، آیه 59: يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا أَطِيعُوا اللَّهَ وَأَطِيعُوا الرَّسُولَ وَأُولِي الْأَمْرِ مِنْكُمْ ۖ فَإِنْ تَنَازَعْتُمْ فِي شَيْءٍ فَرُدُّوهُ إِلَى اللَّهِ وَالرَّسُولِ إِنْ كُنْتُمْ تُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ وَالْيَوْمِ الْآخِرِ ۚ ذَٰلِكَ خَيْرٌ وَأَحْسَنُ تَأْوِيلً: اى كسانى كه ايمان آورده‌ايد، خدا را اطاعت كنيد و پيامبر و اولياى امر خود را [نيز] اطاعت كنيد؛ پس هرگاه در امرى [دينى‌] اختلاف‌نظر يافتيد، اگر به خدا و روز بازپسين ایمان‌دارید، آن را به [كتاب‌] خدا و [سنت‌] پيامبر [او] عرضه بداريد، اين بهتر و نیک‌فرجام تر است.
2) سفينه، ص ٤٣٣: لَيسَ مِنّا مَن خانَ بِالأمانَة.
 

 

یکشنبه, 07 بهمن 1397 15:32

امین‌ترین امین

2f1ff3a0bb6182de09dad04506c8e85c_S_Copy محمد صالح برجیسیان

از بین تمامی خصلت‌های نیک دنیا، به امین (1) شهره بود؛ تمام اعمالش بی‌عیب و نقص بود؛ امانت‌داری مثال‌زدنی‌اش در روزگاری که مردم برای بیشتر بهره بردن از متاع دنیا نیرنگ و فریب را چاشنی کار می‌کردند بی‌نظیر بود؛ پایبندی به ارزش‌ها و اخلاقیات باید طوری باشد که حتی دشمنان و بدخواهان هم نتوانند، از آن ایرادی بگیرند؛ اگر این‌گونه از رسول خدا الگو بگیریم، (2) جامعه‌ای سالم و زیبا خواهیم داشت که همه به آن افتخار کنیم. 

اگر پیشرفت را دوست داریم، باید خوب مسلمانی کنیم. 


پی‌نوشت:
1) کحل البصر محدث قمی، صفحه 125؛ پیامبر صلی‌الله علیه وآله وسلم در حفظ امانت به‌قدری جدی و کوشا بود که به «امین» لقب گرفت، به‌طوری‌که قبل از بعثت وقتی مشرکان او را می‌دیدند می‌گفتند: امین آمد؛ چنان‌که در ماجرای نصب حجرالأسود در جای خود که پنج سال قبل از بعثت رخ داد، همین مطلب آمده است که گفتند: هذا الامین قد رضینا به: ما به داوری این امین در نصب حجرالأسود، راضی شدیم.
2) الأحزاب، آیه 21: لَقَد كانَ لَكُم فی رَسولِ اللَّهِ أُسوَةٌ حَسَنَةٌ لِمَن كانَ يَرجُو اللَّهَ وَاليَومَ الآخِرَ وَذَكَرَ اللَّهَ كَثيرًا: مسلماً برای شما در زندگی رسول خدا سرمشق نیکویی بود، برای آن‌ها که امید به رحمت خدا و روز رستاخیز دارند و خدا را بسیار یاد می‌کنند.

یکشنبه, 07 بهمن 1397 15:33

وفای به وعده‌ی کودک

1455da4c84d33b5687243eb28f50141e_S_Copy محمد صالح برجیسیان

دختر کوچولو مشغول گریه کردن بود و مادر برای اینکه آرامش  کند، قول داد اگر گریه نکند، برایش جایزه بگیرد؛ دختر آرام شد و منتظر ماند؛ اما خبری از جایزه نشد؛ مادر هم به خیال اینکه دخترک فراموش کرده، جایزه‌ای به او نداد؛ وقتی چنین اتفاقی چند بار تکرار شود، بچه‌ها اعتمادشان را نسبت به والدین خود از دست می‌دهند. 

امام موسی کاظم علیه‌السلام می‌فرمایند: چون به اطفال وعده‌ای داديد وفا كنيد (و تخلف ننمایيد)؛ زيرا كودكان گمان می‌کنند شما رازق آن‌ها هستيد؛ خداوند برای هیچ‌چیز به‌قدر تجاوز به حقوق زنان و كودكان غضب نمی‌کند. (1)


پی‌نوشت:
1) الكافی، جلد 6، صفحه 50؛ اِذا وَعَدْتُمُ الصِّبْيانَ فَفُوا لَهُمْ فَاِنَّهُمْ يَرَوْنَ اَنَّكُمُ الّذينَ.

سه شنبه, 01 آبان 1397 20:46

ویژگی بارز زنان عاشورایی

cf264d446ebe0fa5046f241791bea878_XL_Copy محمد صالح برجیسیان

بااینکه در دلش غوغا بود؛ اما خودش ساک اعزام همسرش را آماده کرد و او را راهیِ راه شهادت کرد؛ دلش از غصه تاب نداشت اما می‌ترسید بعدها شرمنده حضرت زینب سلام‌الله علیها شود که به خاطر دل خودش مانع یاری‌رساندن همسرش به حریم بانو شود؛ می‌دانست اگر بی‌تابی کند همسرش سست می‌شود پس بادلی پر غم اما قلبی استوار و صبور به حضرت زینب سلام‌الله علیها توسل کرد؛ او تربیت‌شده مکتب زینبی بود که برای ادامه راه امام زمانش از هیچ کاری دریغ نکرد؛ همیشه تاریخ پُر بوده از بانوان صبور و ازخودگذشته‌ای که رضایت مولا را به رضایت دل خودشان ترجیح داده‌اند.

سه شنبه, 01 آبان 1397 20:30

عزاداری

55d4c3cf874886dcf726ba6ea5bfe756_XL_Copy محمد صالح برجیسیان

می‌گفت: خسته نشدید از این‌همه عزاداری؟! 1400 ساله دارید عزاداری می‌کنید، به ملت گریه معروف شدید؛ این حرف رو از قدیم به قشر مذهبی می‌گفتند اما سؤال اصلی اینجاست که عزاداری به چه کسی آسیب می رسونه؟ مگر عزاداری‌ها چه خاصیتی دارند، که عده‌ای از آن نگران‌اند؟

امام خمینی رحمة الله علیه می‌فرمایند: عزاداری کردن برای شهیدی که همه‌چیز را درراه اسلام داد، یک مسئله سیاسی است؛ (1) ما یک ملتی هستیم که با همین گریه‌ها یک قدرت دو هزار و پانصدساله را از بین بردیم. (2)

همین مراسم روضه و سخنرانی‌ها باعث جمع شدن مردم و رسیدن به یک نقطه‌نظر بود.


پی‌نوشت:

1) صحیفه نور، جلد 3، صفحه 156

2) همان، جلد 16، صفحه 210

سه شنبه, 01 آبان 1397 17:19

دو راهی‌های سرنوشت‌ساز

a9bc2586e1d0046337c6ffabfb50ec12_XL_Copy محمد صالح برجیسیان

بعضی انتخاب‌ها سرنوشت‌ساز هستن؛ با گفتن یک بله یا خیر مسیر زندگی عوض می شه؛ ممکنه اولین بله‌ای که به یک دوست سیگاری بگیم مسیر زندگی مون رو عوض کنه؛ یا اولین بله یا خیری که در پاسخ به پیشنهاد مطالعه یک کتاب بگیم اما آیا کدام انتخاب مهم‌تر است؟ انتخابی که در مسیر رضایت مردم زمانه باشد یا انتخابی که در مسیر رضایت امام زمانه است؟

اگر انتخاب ما مسیر امام باشد، باید مواظب تک‌تک منتخب‌ها باشیم؛ برای این مسیر باید از قبل آماده شوی؛ امام حسین علیه‌السلام خطاب به کوفیان فرمودند: شکم‌هایتان از حرام پرشده. 

نکند منتخب هامان پر از حرام شود. 

نکند از مسیر امام دور شویم.


پی‌نوشت:

1) بحارالانوار، جلد 45، صفحه 1؛ فَقَدْ مُلِئَتْ بُطُونُکُمْ مِنَ الْحَرَامِ

سه شنبه, 01 آبان 1397 00:03

اگر دین ندارید، آزاده باشید

443c048ebf17aba0532666ccb078165e_XL_Copy محمد صالح برجیسیان

پست‌هایی منتشر می‌کند که درد مردم را بیش‌ازپیش به رخشان می‌کشد؛ نظراتی می‌دهد که به‌اندازه ذره‌ای هم درباره آن‌ها سررشته ندارد؛ دائماً ساز مخالف می‌زند و سعی در دل سرد کردن اطرافیانش دارد؛ از حق‌وحقوق مردم دم می‌زند؛ درحالی‌که بارها نشان داده، مردم برایش حتی به‌اندازه ذره‌ای اهمیت ندارند.

در این شرایط حساس که مردم در تنگنا هستند، تزریق ناامیدی به جامعه، یکی از ناجوانمردانه‌ترین روش‌ها برای از بین بردن روحیه ایستادگی ملت است؛ به این افراد به‌ظاهر دوست، باید جمله معروف امام حسین علیه‌السلام را یادآور شویم: اگر دین ندارید لااقل آزاده باشید. (1)


پی‌نوشت:

1) اربلى، على بن عیسى، کشف الغمة فی معرفة الأئمة، جلد 2، صفحه 50، بنی‌هاشمی، تبریز، چاپ اول، 1381 ق؛ فَصَاحَ الْحُسَیْنُ وَیْحَکُمْ یَا شِیعَةَ الشَّیْطَانِ إِنْ لَمْ یَکُنْ لَکُمْ دِینٌ وَ لَا تَخَافُونَ الْمَعَادَ فَکُونُوا أَحْرَاراً

 

دوشنبه, 30 مهر 1397 22:53

مذهبی‌ها و افسردگی

a4facabd58cc8fffef6445357cd0b80e_XL_Copy محمد صالح برجیسیان

با قیافه‌ای حق‌به‌جانب گفت: چقدر شماها اشک می‌ریزید! روضه‌ها فقط باعث افسردگی می شه؛ من اگه بخواهم امام حسین علیه‌السلام را به بچه هام معرفی کنم می برمشون تو مراسم‌هایی که روضه نداشته باشن!

گفتم:

اولاً که دانشمندان اشک را برای سلامت جسم، بسیار مفید می‌دانند. (1)

ثانیاً روایات بسیار زیادی درباره آثار گریه بر امام حسین علیه‌السلام واردشده؛ آثاری همچون بخشیده شدن گناهان (2)، طلب مغفرت از ناحیه امام حسین علیه‌السلام (3) و دوری از جهنم؛ (4) پژوهش‌های مختلفی اثبات کرده که افراد مذهبی کمتر مبتلا به افسردگی می‌شوند؛ (5) کاش قبل از اینکه صحبت‌های دشمنان تشیع را تکرار کنیم، کمی به واقعیات اطراف خود دقت کنیم. 


پی‌نوشت:

1) اسلام و علم امروز، صفحه 49

2) بحارالانوار، جلد 44، صفحه 284:عن الامام الرضا علیه‌السلام: فعلی مثل الحسین فلیبک الباکون فان البکاء علیه یحط الذنوب العظام: برای مثل حسین باید گریه کنندگان گریه کنند؛ چراکه گریه بر آن حضرت گناهان بزرگ را محو می‌کنند.

3) همان، جلد 25، صفحه 376؛ امام رضا علیه‌السلام: انه لیری من یبکیه فیستغفر له رحمة له: حقا کسی را که برای او گریه می‌کند، می‌بیند و به خاطر رحمت بر او برایش استغفار می‌کند.

4) همان، جلد 44، صفحه 308؛ قال الله سبحانه لموسی یا موسی اعلم انه من بکی علیه او ابکی او تباکی حرمت جسده علی النار: ای موسی بدان هرکسی برای حسین گریه کند یا بگریاند و یا وانمود به گریه کردن کند، بدنش را بر آتش حرام کردم.

5) http://rdch.ir/files/site1/files/%D8%B1%D8%A7%D8%A8%D8%B7%D9%87_%D8%AE%D...

جمعه, 13 مهر 1397 13:05

راه زینبی

C111opy محمد صالح برجیسیان

همیشه طبق جدیدترین مد پیش می‌رفت؛ معتقد بود مگه قراره مذهبی‌ها از بقیه چیزی کم داشته باشن. می‌گفت اتفاقاً مذهبی‌ها خوش‌تیپ‌تر هم هستن؛ عکس‌های زیبا و جذابش رو در صفحات مجازیش منتشر می‌کرد و فکر می‌کرد، با این کارش بقیه رو به اسلام جذب می‌کنه! 

توی هیئت نشسته بود و برعکس همیشه با دقت به سخنرانی گوش می‌کرد؛ روحانی داشت درباره امام حسین علیه‌السلام و خانواده بزرگوارشون صحبت می‌کرد، از غیرت ابی‌عبدالله و بنی‌هاشم برزنان و فرزندانشون، از حیای حضرت زینب سلام‌الله علیها و نگرانی ایشون از تنها ماندن در بین نامحرمان.
به خودش لرزید، آیا راه من هم زینبی است؟

 

استفاده از مطالب این سایت در راستای ترویج دین مبین اسلام بلامانع می باشد.