مرسلون

سید ابوالفضل رضویان

سید ابوالفضل رضویان

أنا بریء إلی الله و إلی رسوله ممن يقول إنا نعلم الغيب و نشاركه فی ملكه أو يحلنا محلا سوی المحل الذی رضية الله لنا (1): امام مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف: من از افرادی كه می‌گویند ما اهل‌بیت (مستقلاً از پيش خود و بدون دريافت از جانب خداوند) غيب می‌دانیم و در سلطنت و آفرينش موجودات باخدا شريكيم يا ما را از مقامي كه خداوند برای ما پسنديده بالاتر می‌برند، از چنين افرادي نزد خدا و رسولش بيزاری می‌جویم. (1)


پی‌نوشت:
1) الإحتجاج للطبرسی، جلد 2، صفحه 487

چهارشنبه, 15 اسفند 1397 00:14

مهلت دادن به قرض گیرنده

قرض دادن به کسی که گره بزرگی از زندگی او باز می‌شود نزد خداوند بسیار زیباست زیرا که هم او را از زیر بار دین دیگران رها کرده و هم لبخند بر لب او جاری ساخته است؛ و چه زیباست که وقتی قرضی را به کسی می‌دهم، به او مهلت دهیم، هنگامی‌که وضعیت مالی خوبی پیدا کرد بدهی خود را پرداخت کند؛ و طبق روایت این کار باعث می‌شود که اندوه از زندگی او دور شود زیرا که بنده‌ای را خوشحال کرده و دعاهایش مستجاب شود به‌پاس کار نیکی که انجام داده است.

پيامبر صلی‌الله و علیه وآله وسلم: كَما لايَحِلُ لِغَريمِكَ أَنْ يَمْطُلَكَ و َهُوَ مُؤْسِر ٌفَكَذلِكَ لايَحِلُّ لَكَ أَنْ تَعْسِرَهُ إِذا عَلِمْتَ أَنَّهُ مُعْسِرٌ (1): همان‌طور كه براى آن‌کسی كه از تو قرض گرفته جايز نيست كه اداء آن را به تأخير بيندازد پس براى تو هم جايز نخواهد بود كه بااینکه می‌دانی او تنگدست است از او مطالبه كنى.


پی‌نوشت:
1) تهذيب الأحكام (تحقيق خرسان)؛ جلد ‏6، صفحه 193، حدیث 418؛ مجموعه ورام، جلد 2، صفحه 265

جمعه, 05 بهمن 1397 00:06

توکل و اعتماد به خداوند

توکل به خدا را در آغاز همه کارها در نظر داشته باشید؛ چراکه توکل کلید و راه گشای تمامی گره‌های کوری است که در مسیر ممکن است با آن مواجه شویم.

امام موسی کاظم علیه‌السلام: مَنْ أَرَادَ أَنْ يَكُونَ أَقْوَى النَّاسِ فَلْيَتَوَكَّلْ عَلَى اللَّه‏ (1): هر که می‌خواهد که قوی‌ترین مردم باشد بر خدا توکل نماید.


پی‌نوشت:

1) فقه الرضا، صفحه 358

جمعه, 21 دی 1397 13:53

غدیر غدیر، عیدی متمایز

پیامبر اکرم صلی‌الله علیه واله به‌وضوح حقانیت وبرتری حضرت علی علیه‌السلام را دید و در این قسمت از خطبه غدیر بیان داشته‌اند:

مَعاشِرَالنّاسِ  فَضِّلُوا عَلِیّاً فَإِنَّهُ أَفْضَلُ النَّاسِ بَعْدی مِنْ ذَکَرٍ و أُنْثی ما أَنْزَلَ الله الرِّزْقَ وَ بَقِی الْخَلْقُ مَلْعُونٌ مَلْعُونٌ مَغْضُوبٌ مَغْضُوبٌ مَنْ رَدَّ عَلَی قَوْلی هذا وَلَمْ یُوافِقْهُ أَلا إِنَّ جَبْرئیلَ خَبَّرنی عَنِ الله تَعالی بِذالِکَ وَ یَقُولُ مَنْ عادی عَلِیّاً وَلَمْ یَتَوَلَّهُ فَعَلَیْهِ لَعْنَتی وَ غَضَبی؛ وَ لْتَنْظُرْ نَفْسٌ ما قَدَّمَتْ لِغَدٍ وَاتَّقُوالله؛ أَنْ تُخالِفُوهُ فَتَزِلَّ قَدَمٌ بَعْدَ ثُبُوتِها إِنَّ الله خَبیرٌ بِما تَعْمَلُونَ؛ مَعاشِرَ النَّاسِ إِنَّهُ جَنْبُ الله الَّذی ذَکَرَ فی کِتابِهِ العَزیز فَقالَ تعالی مُخْبِراً عَمَّنْ یُخالِفُهُ «أَنْ تَقُولَ نَفْسٌ یا حَسْرَتا عَلی ما فَرَّطْتُ فی جَنْبِ الله»

هان مردمان! علی علیه‌السلام را برتر دانید؛ که او برترین مردمان از مرد و زن پس از من است؛ تا آن هنگام که آفریدگان پایدارند و روزی‌شان فرود آید؛ دور دور باد از درگاه مهر خداوند و خشم خشم باد بر آن‌که این گفته را نپذیرد و با من سازگار نباشد!

هان! بدانید جبرئیل از سوی خداوند خبرم داد: هر آن‌که با علی علیه‌السلام بستیزد و بر ولایت او گردن نگذارد، نفرین و خشم من بر او باد! البته بایست که هر کس بنگرد که برای فردای رستاخیز خود چه پیش فرستاده؛ [هان!] تقواپیشه کنید و از ناسازگاری با علی علیه‌السلام بپرهیزید؛ مباد که گام‌هایتان پس از استواری به لغزد؛ که خداوند بر کردارتان آگاه است.

هان مردمان! همانا او هم‌جوار و همسایه خداوند است که در نوشته‌ی عزیز خود او را یادکرده و درباری ستیزندگان با او فرموده: تا آنکه مبادا کسی در روز رستخیز بگوید: افسوس که درباری هم‌جوار و همسایه‌ی خدا کوتاهی کردم.

صفحه1 از8
استفاده از مطالب این سایت در راستای ترویج دین مبین اسلام بلامانع می باشد.