مرسلون

رضا مرادی

رضا مرادی

یکشنبه, 25 فروردين 1398 19:38

غفلت از خدا

حواسمان باشد که ارتباط با مردم ما را از ارتباط با خدا غافل نکند.

یکشنبه, 25 فروردين 1398 06:35

صله‌رحم و محبت

امیرالمؤمنین علیه‌السلام: صله‌رحم محبت آور است و دشمن را خوار می‌گرداند. (1)

رابطه دیدوبازدید نوروزی و صله‌رحم رابطه مستقیم در تحکیم بنیان خانواده دارد.

عید نوروز در ایران نقطه اوج ارتباطات خانوادگی و قوم و طایفه‌ای در قالب صله ارحام است؛ در اندیشه دینی ما، حفظ، توسعه و تعمیق روابط فامیلی و ارتباط صمیمانه و حمایتی خویشاوندان از چنان اهمیتی برخوردار است که پیامبر اسلام صلی‌الله علیه وآله وسلم آن را جز دین دانسته و می‌فرمایند: به حاضر و غایب امتم و آنانی که از اصلاب مردان و ارحام زنان تا روز قیامت به دنیا می‌آیند، سفارش می‌کنم صله‌رحم کنند، اگرچه به فاصله یک سال راه باشد؛ زیرا صله‌رحم جز دین است. (2)


پی‌نوشت:
1) غررالحکم، جلد 4، صفحه 209
2) مجلسی، جلد 72، باب 3، روایت 73

چهارشنبه, 21 فروردين 1398 11:31

نوروز از ديدگاه اسلام

امام صادق علیه‌السلام فرمود: نوروز، روزى است كه خداوند از بندگانش پیمان‌هایی گرفت كه تنها خداى يكتا را بپرستند و براى او همتا قرار ندهند و ايمان به رسولان و حجت‌های خدا و امامان علیهم‌السلام بياورند و روزى است كه كشتى نوح علیه‌السلام بر كوه جودى نشست؛ مجوسيان نيز از قديم، به نوروز اهميت می‌دادند و در آن روز به همديگر تبريك می‌گفتند و براى همديگر هديه می‌فرستادند.

هم‌چنین گفته‌اند: در عصر خلافت امير مؤمنان على علیه‌السلام مجوسيان چند ظرف نقره كه در آن (شكر) ريخته بودند، در نوروز به آن حضرت هديه كردند، آن حضرت هديه آن‌ها را پذيرفت و شكرها را بين ياران خود تقسيم كرد و آن ظروف را به‌عنوان جزيه (ماليات سرانه آن‌ها) قبول كرد.

 

نیکوداشت نوروز پس از اسلام

پس از اسلام نيز طبق پاره‌ای روايات، از اين روز تجليل شده است. هم‌چنین بروز رخدادهايى مهم موجب افزايش عظمت و احترام آن شده است.

معلّى می‌گوید: در صبحگاه نوروز به حضور امام صادق علیه‌السلام رسیدم؛ حضرت از من پرسیدند: معلّى آیا از امروز چیزى می‌دانی؟

گفتم: خیر، لیکن ایرانیان امروز را بزرگ می‌دارند، به همدیگر تبریک می‌گویند. امام فرمود: گرامیداشت امروز به سبب وقایعى است که براى تو بازگو می‌کنم: نوروز همان روزى است که خداوند از بندگان خود میثاق گرفت که بنده خدا باشند، براى او شریک قائل نشوند و غیر از خداوند کسى را عبادت نکنند؛ یعنى روز آزادى است؛ نوروز همان روزى است که براى اولین مرتبه خورشید طلوع نمود؛ یعنى روز روشنایى و درخشش است؛ نوروز روزى است که کشتى نوح بر " جودى " نشست؛ یعنى روز نجات از عذاب الهى است.

اسلام وقتی‌که ظهور كرد، در دوران جاهليت مراسمى وجود داشت، اكثر آن‌ها برخلاف عقل، منطق و وجدان بود، خط بطلان بر همه آن‌ها كشيد ولى مراسمى نيز وجود داشت مانند تحريم جنگ در چهار ماه (رجب، ذی‌قعده، ذی‌حجه و محرم) اين رسم را كه دربرگيرنده امنيت و آرامش است، امضا نمود.

رسم دختركشى را مردود دانست ولى سنت ديه قتل انسان را كه صد شتر بود، امضا كرد.

نوروز ستوده و موردتوجه امامان علیهم‌السلام بود و اختصاصى به ايرانيان ندارد بلكه براى همه مسلمانان روز جشن و روز شگفت‌انگیزی است مشروط بر اینکه با مراسم صحيح و سازنده همراه باشد و از هرگونه باطل انديشى و گناه پرهيز گردد.

در اين صورت حتى می‌توان آن را (عيد) ناميد.

بدان دليل كه امير مؤمنان على علیه‌السلام فرمود: هرروزی كه در آن روز گناه نشود، آن روز، روز عيد است.

چهارشنبه, 21 فروردين 1398 11:47

مهمان

پیامبر خدا صلی‌الله علیه وآله وسلم: اَلضَّيفُ يَنزِلُ بِرِزقِهِ وَ يَرتَحِلُ بِذُنوبِ أَهلِ البَيتِ (1): ميهمان، روزى خود را می‌آورد و گناهان اهل خانه را می‌برد.


پی‌نوشت:
1 بحارالانوار، جلد 72، صفحه 461

 

سه شنبه, 21 اسفند 1397 21:07

صدقه، معامله با خدا

امام علی علیه‌السلام فرمود: إِذَا أَمْلَقْتُمْ فَتَاجِرُوا اللَّهَ بِالصَّدَقَةِ (1): هرگاه تنگدست شديد با دادن صدقه، با خدا معامله كنيد.

 

شرح:

صدقه دادن باعث فزونى لطف خدا می‌گردد؛ اين است كه به فقرا دستور می‌دهد تا به هر مقدارى كه دسترسى دارند- اگر چه به نيم خرمايى باشد- صدقه بدهند تا بدین‌وسیله جهت افاضه لطف خدا آمادگى پيدا كنند؛ و در اين عبارت با كلمه تجارت- كه استعاره آورده است براى گرفتن چيزى به‌جای آنچه می‌دهد- آنان را وادار به دادن صدقه كرده است؛ و تهيدستان از ثروتمندان به جلب روزى به‌وسیله دادن صدقه سزاوارترند براى این‌که دل‌ها بيشتر براى آن‌ها متأثر می‌شود و بر آن‌ها رقّت می‌کند و از طرفى چون در فكر مردم این‌طور می‌گذرد كه صدقه دادن اينان از روى اخلاص است نه ثروتمندان. (2)


پی‌نوشت:
1) نهج‌البلاغه، حکمت 258
2) ترجمه شرح نهج‌البلاغه ابن میثم، جلد 5، صفحه 628 و 629

سه شنبه, 06 فروردين 1398 01:31

محاسبه عمومی

هر کامنت و هر فعالیتی در فضای مجازی مسئولیم و مورد بازخواست قرار خواهیم گرفت چون هر لایک و بازنشر می‌تواند مهر تأییدی بر اون عمل و حرکت باشد و فرد را به ادامه آن حرکت اشتباه جری‌تر و مصرتر کند. پس بهتر هست که در نوع رفتار و فعالیت‌هایمان در فضای مجازی یک بازنگری اساسی و عاقلانه انجام دهیم.

امام باقر علیه‌السلام: إِنَّمَا يُدَاقُّ اللَّهُ الْعِبَادَ فِي الْحِسَابِ يَوْمَ الْقِيَامَةِ عَلَى قَدْرِ مَا آتَاهُمْ مِنَ الْعُقُولِ فِي الدُّنْيَا خدا در روز قیامت نسبت به‌حساب بندگانش به‌اندازه عقلی که در دنیا به آن‌ها داده است باریک‌بینی می‌کند. (1)


پی‌نوشت:
1) محاسن، جلد 1، صفحه 195؛ کافی (ط-الاسلامیه)، جلد 1، صفحه 195

صفحه1 از4
استفاده از مطالب این سایت در راستای ترویج دین مبین اسلام بلامانع می باشد.