مرسلون

رضا مرادی

رضا مرادی

سه شنبه, 21 اسفند 1397 21:07

صدقه، معامله با خدا

امام علی علیه‌السلام فرمود: إِذَا أَمْلَقْتُمْ فَتَاجِرُوا اللَّهَ بِالصَّدَقَةِ (1): هرگاه تنگدست شديد با دادن صدقه، با خدا معامله كنيد.

 

شرح:

صدقه دادن باعث فزونى لطف خدا می‌گردد؛ اين است كه به فقرا دستور می‌دهد تا به هر مقدارى كه دسترسى دارند- اگر چه به نيم خرمايى باشد- صدقه بدهند تا بدین‌وسیله جهت افاضه لطف خدا آمادگى پيدا كنند؛ و در اين عبارت با كلمه تجارت- كه استعاره آورده است براى گرفتن چيزى به‌جای آنچه می‌دهد- آنان را وادار به دادن صدقه كرده است؛ و تهيدستان از ثروتمندان به جلب روزى به‌وسیله دادن صدقه سزاوارترند براى این‌که دل‌ها بيشتر براى آن‌ها متأثر می‌شود و بر آن‌ها رقّت می‌کند و از طرفى چون در فكر مردم این‌طور می‌گذرد كه صدقه دادن اينان از روى اخلاص است نه ثروتمندان. (2)


پی‌نوشت:
1) نهج‌البلاغه، حکمت 258
2) ترجمه شرح نهج‌البلاغه ابن میثم، جلد 5، صفحه 628 و 629

آیت‌الله بهجت: زندگی ما حکایت یخ فروشی است که از او پرسیدند: فروختی؟ گفت: نه ولی تمام شد! اول ساله؛ قدر عمرمونو بدونیم مبادا که زندگی‌مان به‌غفلت و بیهودگی سپری بشه این اول سالی و نوروز بهترین فرصت هست که دوباره از نو شروع کنیم و قدر فرصت‌ها رو بدونیم وزندگی‌مان به‌غفلت نگذره با خودمون دو دو تا چهارتا کنیم ببینیم اگر ساله گذشته غفلت‌ها و فرصت سوزی‌های داشتیم امسال دیگه اون ها رو تکرار نکنیم این عمر چه ما توجه داشته باشیم و نداشته باشیم تموم میشه پس بهتر هست که از خواب غفلت بیدار بشیم و مثل اون یخ فروشی نباشیم که بدونه فروختن یخ، یخ هامون تموم بشه.

هنگامی‌که پیامبر اکرم صلی‌الله علیه وآله وسلم به معراج رفت، خطاب‌هایی از سوى خداوند به او شد، ازجمله این‌که: یَا اَحْمَدُ اَنْتَ لاتَغْفَلْ اَبَداً مَنْ غَفَلَ عَنِّى لا اُبَالِى بِاَىٍّ وَاد هَلَک (1): اى احمد! هرگز غافل مشو؛ هرکس از من غافل شود، من نسبت به این‌که او در کدام راه هلاک و نابود می‌شود، اعتنا نمی‌کنم؛ این بیان به‌خوبی نشان می‌دهد که عاقبت «غفلت» از خداوند، هلاکت و نابودى است.


پی‌نوشت:
1) ارشاد القلوب، چاپ دارالفکر بیروت، جلد 1 صفحه 214

یکشنبه, 02 ارديبهشت 1397 23:04

انتظار و تکلیف

ای مهدی یاوران! انتظار رفع تکلیف نیست، انتظار شناخت تکلیف و عمل به‌موقع است.

سه شنبه, 14 فروردين 1397 18:44

روز طبیعت

13 فروردین امسال مصادف با 15 رجب، روز وفات همین زینب است؛ زینبی که نه فقط پرستار اسیران دشت کربلا، بلکه پرستار دین خدا بود. پیام‌بر و سفیر مکتب کربلا،  فدای قلب زینب صبور، زینبی که بر آفتاب رویش سنگ خورد؛ باز هم برای «ما» دعا کرد؛ اسلام با شادی و خوشی خانواده‌ها مخالف نیست. ابداً لکن حرمت اهل بیت علیهم‌السلام را حفظ کنیم؛ در جمع اقوام و دوستان در این روز یادی هم از حضرت زینب علیهاالسلام داشته باشیم و کاری نکنیم که در روز قیامت ما را از صف محبین اهل بیت جدا و در صف دشمنان ایشان قرار دهند! لکن ما در آن روز یعنی سیزده به در چه خواهیم کرد؟ فارغ از ریشه تاریخی این روز، به سیره محبین و عُشاق رفتار کنیم؟ یا به سیره بنی‌امیه؟! صادق آل محمد علیه‌السلام فرمودند: شیعیان ما در شادی ما شاد و در اندوه ما غمگین‌اند. (1) در نقطه مقابل، بنی‌امیه در غم اهل بیت، شادی می‌کردند؛ آن چنانکه روز عاشورا و ایام محرم را مبارک دانسته؛ عید گرفتند و به جشن و پای‌کوبی می‌پرداختند؛ (2) چه کنیم؟ به سیره آنان رفتار کنیم؟! حیف است که شیعه راه بنی‌امیه را برود؛ حرمت نگه داریم، نه اینکه در خانه بمانیم.

فارغ از خرافی بودن یا نبودن آن، نَفسِ حضور در طبیعت و به یاد آوردن نعمت‌های خدا و شکرگزاری موجب برکت در جان و مال و حیات مادی و معنوی انسان است؛ قرآن امر به اندیشه در جهان هستی می‌کند و از سویی دیگر شکر نعمت را از بندگان مطالبه می‌کند؛ (3) اسلام با شادی و خوشی خانواده‌ها مخالف نیست. ابداً؛ ولی حرمت اهل بیت علیهم‌السلام را حفظ کنیم؛ در جمع اقوام و دوستان در این روز یادی هم از حضرت زینب علیهاالسلام داشته باشیم و کاری نکنیم که در روز قیامت ما را از صف محبین اهل بیت جدا و در صف دشمنان ایشان قرار دهند!


پی‌نوشت:
1) يَنْصُرُونَنَا وَفْرَحُونَ لِفَرَحِنَا وَيَحْزَنُونَ لِحُزْنِنَا وَيَبْذُلُونَ أَمْوَالَهُمْ وَأَنْفُسَهُمْ فِينَا أُولَئِكَ مِنَّا وَاِلَيْنا... علامه محمدباقر مجلسی، بحار الأنوار، تحقیق: محمدباقر بهبودی، لبنان: انتشارات موسسه الوفاء، 1403 هـ ق، جلد 10، صفحه 114.
2) آن چنانکه در فرازی از زیارت عاشورا می‌خوانیم: اَللَّهُمَّ اِنَّ هذا یَوْمٌ تَبَرَّكَتْ بِهِ بَنُو اُمَیَّةَ وَ ابْنُ آكِلَةِ الْاَكْبادِ اللَّعینُ ابْنُ اللَّعینِ
3) البقره: 152؛ البقره: 172؛ الاعراف: 10؛ ابراهیم: 7؛ النحل: 14 و 114.

 

جمعه, 10 فروردين 1397 16:16

ایجاد ارتباط و آشتی

امام علی علیه‌السلام: بر شما باد ایجاد ارتباط و آشتی با یکدیگر و زنهار از قطع رابطه و قهر کردن با یکدیگر. (1)


پی‌نوشت:
1) غررالحکم، حدیث 6152

 

یکشنبه, 05 فروردين 1397 21:03

ارتباط با خدا

یادمان باشد ارتباط با مردم ما را از ارتباط باخدا غافل نکند.

یکشنبه, 05 فروردين 1397 20:55

صله رحم و محبت

امام علی علیه‌السلام: صله رحم محبت آور است و دشمن را خوار می‌گرداند. (1)


پی‌نوشت:
1) غررالحکم، جلد 4، صفحه 209

 

صفحه1 از3
استفاده از مطالب این سایت در راستای ترویج دین مبین اسلام بلامانع می باشد.