مرسلون

امیر یاری منفرد

امیر یاری منفرد

سه شنبه, 18 دی 1397 20:13

مقایسه ممنوع

دیدی خواهرم  چطوری از مهمان‌ها پذیرایی کرد؟

پدرم در اداره زندگی، هیچی... کم نمی‌زاره!

خیلی این جملات یه گوش زن و شوهر در سال‌های اول زندگی آشناست.

همسران در هنگام گفتگو و بیشتر در زمان انتقاد از هم همدیگر را با افراد خارج از حیطه خانواده گرمشان مقایسه می‌کنند.

اما توجه ندارند که این کار نه‌تنها یک زنگ خطر و آژیر قرمز برای سرد شدن روابطشان هست، بلکه پیامدهای ناگواری را برای زندگی شیرینشان به بار می‌آورد که جبران کردنشان واقعاً سخت است!

مقایسه کردن زندگی خود با دیگران انواع مختلفی دارد.

دو نوع شایع آن، مقایسه  در توانایی‌های مالی و توانایی‌های مدیریتی افراد هست.

یکی از پیامدهای سریع این‌گونه رفتار زن و شوهر، ایجاد حس سرخوردگی با از دست دادن روحیه و  همچنین تقویت روحیه مقابل به‌مثل در طرف مقابلمان است.

خوشا به حال خانواده‌هایی که به‌جای اینکه دیگران را با شریک زندگی‌شان مقایسه کنند، تفاوت‌های میان انسان‌ها را درک می‌کنند و به‌جای تخریب روحیه طرف مقابلشان، زمینه و راه رشد و بالندگی همسرشان را فراهم می‌کنند تا به توانایی‌های خودش اعتماد کند و از آن‌ها به‌خوبی استفاده بنماید.

اگر به دنبال یک زندگی آرام و بدون دعوا و کینه و همچنین دنبال محبت و عشق روزافزون هستید، هرگز همسرتان را با زن و مرد دیگری مقایسه نکنید.

دوشنبه, 20 فروردين 1397 18:26

جایگاه دختر در روایات

در فرهنگ اهل بیت علیهم‌السلام که ریشه در وحی و کلام الهی دارد، زنان و دختران از جایگاه خاصی برخوردارند؛ تعابیر زیبا و بلندی که برای دختران به کار گرفته شده، حاکی از این موضوع است؛ در سخنان معصومان علیهم‌السلام از دختران با واژه‌هایی همچون: ریحانه، قواریر (بلورها) و حسنه (نیکی) یاد شده است؛ که هر یک، نشان از امتیاز و ویژگی خاص طبیعی و روحی دختران دارد؛ مستحب است انسان، در صورتى كه از دختر داشتن محروم است، دست نياز به‌جانب حق بردارد و براى دختردار شدن باحال اخلاص به درگاه حق دعا كند و بنالد؛ ابراهيم خليل آن پيامبر بزرگ با داشتن فرزندى چون اسماعيل و اسحاق به درگاه حق جهت دختردار شدن ناليد.

از رسول خدا حضرت محمد صلی الله علیه وآله وسلم نقل شده که فرموده‌اند: نِعمَ الوَلَدُ البَنَاتُ مُلَطِّفَاتٌ مُجَهِّزَاتٌ مُؤمِنَاتٌ مُبَارَکاتٌ مُفَلَّیَاتٌ (1): دختران چه فرزندان خوبى هستند؛ بالطافت و مهربان، آماده به خدمت‏رسانى، یار و غمخوار اعضاى خانواده، بابرکت و پاکیزه کننده در خانواده براى پدر و مادر.

در روایتی دیگر، امام علی علیه‌السلام می‌فرمایند: مَنْ کانَ لَهُ أُنْثى فَلَمْ یَنْبِذْها وَ لَمْ یُهِنْها وَ لَمْ یُؤْثِرْ وَلَدَهُ عَلَیْها اَدْخَلَهُ اللّهُ الْجَنَّةَ (2): آنکه داراى دختر است، او را از خود نراند، اهانتش نکند، پسران را بر او مقدم ندارد، خداوند وى را وارد بهشت می‌کند.


پی‌نوشت:
1) مستدرک الوسائل جلد 15، صفحه 115
2) ازدواج در اسلام، صفحه 13

 

دوشنبه, 30 مرداد 1396 06:22

دوستی با مؤمنین

قرآن برای حفظ استقلال و آزادی، جامعه اسلامی را از پذیرش ولایت و سرپرستی کافران نهی کرده است.زیرا ولایت و سرپرستی کافران موجب دخالت و تصرف آنان در زندگی مسلمانان و زمینه خروج مسلمانان از مسیر حق و وابستگی آنان به کافران می‌شود.
خداوند متعال در قرآن کریم می فرماید؛ لاَّ يَتَّخِذِ الْمُؤْمِنُونَ الْكَافِرِينَ أَوْلِيَاء مِن دُوْنِ الْمُؤْمِنِينَ وَمَن يَفْعَلْ ذَلِكَ فَلَيْسَ مِنَ اللّهِ فِي شَيْءٍ إِلاَّ أَن تَتَّقُواْ مِنْهُمْ تُقَاةً وَيُحَذِّرُكُمُ اللّهُ نَفْسَهُ وَإِلَى اللّهِ الْمَصِيرُ [1] افراد با ايمان نبايد به‌جای مؤمنان، كافران را دوست و سرپرست خود انتخاب كنند و هر كس چنين كند، هيچ رابطه‏اي باخدا ندارد (و پيوند او به‌کلی از خدا گسسته مي‏شود)، مگر اينكه از آن‌ها به پرهيزيد (و به خاطر هدف‌های مهم‌تری تقيه كنيد). خداوند شما را از (نافرماني) خود، بر حذر مي‏دارد و بازگشت (شما) به‌سوی خداست.
ازاین‌جهت قرآن کریم در آیات مختلف و با بیان‌های گوناگون از پیامبر و مسلمانان خواسته تا از خواهش‌ها و تمایلات دشمنان دین خدا پیروی نکنند.مسلماً کافران دین خدا برای تسلط بر جامعه اسلامی موجودیت جامعه اسلامی را هدف قرار می‌دهند.و این موجودیت چیزی نیست جز فرهنگ آن جامعه که فرهنگ هر جامعه اصلی‌ترین نقش را در کسب استقلال آن. جامعه‌ایفا می‌کند.اگر مسلمانان ازنظر اندیشه مستقل نباشند وزیر سلطه کفار باشند آن جامعه ازنظر سیاسی و اقتصادی و سایر امور به زیر سلطه خواهند رفت.قرآن نیز وابستگی فکری را سرچشمه دیگر وابستگی‌ها معرفی می‌کند چراکه اگر اندیشه و فرهنگ اسلامی دستخوش سلطه غیرمسلمان بشود فرهنگ دینی کاملاً جای خود را به فرهنگ غیر اسلامی و دینی خواهد داد و بااین‌وجود تمام احکام و قوانین دین باطل اعلام خواهد شد و قوانین باطل کفار جایگزین آن خواهد شد.
نمونه‌ی آن، اینکه در عصر حاضر به تربیت گروهی می‌پردازند که با وارد شدن به جمع جوانان و روشنفکران جامعه کم‌کم باورهای دینی آنان را موردحمله قرار می‌دهند و با عنوان اینکه اسلام و قوانین آن سخت و دست و پاگیر هستند به وضع قوانین ساده پرداخته و آنان را مطیع خود می‌کنند.و همین روشنفکران به‌ظاهر متجدد نسلی از جامعه رو به سمت‌وسوی خود می‌کشانند و این‌چنین به‌صورت خاموش وبی صدا جامعه‌ای را به زیر سلطه خود می‌کشانند.


پی‌نوشت:
1)سوره آل‌عمران، آیه 28

 

سه شنبه, 27 تیر 1396 14:42

وقت کافی برای همسر

برای داشتن زندگی بهتر و حل مشکلات خانوادگی و برطرف کردن نیازهای روحی، زن و شوهر باید زمانی را برای حرف زدن حضوری تعیین کنند، موارد ذکرشده را حل و فصل کرده و نیازهای روحی یکدیگر را برطرف کنند. اصل این کار در زندگی، موجب نشاط و آرامش می‌شود. محبت‌های دوطرفه شکل می‌گیرد. گاهی در میان همین صحبت‌ها، راه‌هایی برای زندگی بهتر و برون‌رفت از مشکلات پیدا می‌شود. پس چنین جلساتی را دست‌کم نگیرید. ممکن است خانوم نیاز داشته باشد با همسر خود درد دل کند و با این جلسات حرف‌ها راحت زده میشه و خانم سبک می‌شود. پس چنین زمان‌هایی را از دست ندهید.

سه شنبه, 27 تیر 1396 13:04

خدمت به همسر

خدمت به همه مردم، شیرین است اما خدمت به همسر و خانواده هم در اولویت هست و هم شیرین‌تر.
صدقه، صدقه است، حتما که نباید پول باشد، زنی که در خانه برای خانواده تلاش می‌کند نوعی صدقه است، مردی هم که در بیرون از خانه تلاش می‌کند نیز نوعی صدقه است.
و چه زیباست که مردی در خانه‌داری نیز به همسرش کمک کند، چرا که در بسیاری از روایات، چنین شخصی رو شب‌زنده‌دار، صدیق و شهید و... وصف فرموده‌اند.
در سیره عملی اهل‌بیت علیهم‌السلام هم بسیار کمک به همسر در خانه‌داری به چشم می‌خورد.
این کار خود باعث محبت و دوستی بیشتر در زندگی خواهد شد.
چه بسیار مردانی که می‌گویند کار مرد تنها بیرون از خانه است و هیچ کاری در داخل منزل نمی‌کنند درحالی‌که این خلاف سیره عملی اهل‌بیت علیهم‌السلام است.
البته خانم‌های عزیز هم دقت کنند که از مردان انتظار بسیار زیادی در این باب نداشته باشند، شغل و خستگی همسر را نیز در این امورات در نظر بگیرند.

 

دوشنبه, 26 تیر 1396 11:48

ازدواج فرزندان

باید بدانیم یکی از مهم‌ترین وظیفه‌های زن و شوهر، فرزند پروری به‌طور صحیح و در وقت خودش است، که باید به این وظیفه مهم اهمیت بدهند؛ زیرا نتیجه این اهمیت باعث می‌شود که برکت و رحمت الهی بر زن و شوهر سرازیر شود و اگر از این مسؤولیت شانه خالی کنند، نارضایتی خداوند را در پی دارد. متأسفانه آمارها نشان می‌دهد که در جامعه ما ازدواج به‌ شدت کم شده و جمعیت کشور با سرعت زیاد در حال پیر شدن است. خانواده‌ها دقت کنند تا دیر نشده، برای آینده خود و فرزندان و کشور عزیزمان تصمیم بگیرند. چرا که اگر زمینه ازدواج فرزندان را محیا کنند، خیلی از گناهان و مشکلات و آسیب‌ها کاهش پیدا می‌کنند. در روایتی پيامبر اکرم صلوات الله عليهم اجمعين می‌فرمایند:

از حقوق فرزند بر پدرش، اين سه چيز است: نام نيكو بر او قرار دهد، به او سواد بياموزد و هنگامى كه بالغ شد، او را همسر بدهد. [1]

و همچنین در روایتی دیگر فرمودند:

همسر دادن و همسر گرفتن، از سنّت من است. فرزند بجوييد؛ چرا كه من، فردا به شما بر ديگر امّت‌ها فراوانى می‌جویم. درباره فرزندانتان، از شير زنان بدكاره و ديوانه، اجتناب كنيد؛ چرا كه شير، سرايت می‌کند. [2]

پس والدین گرامی، کسانی که توانایی کمک به فرزند در امر ازدواج را دارید تا دیر نشده به فکر جوانان خود باشید قبل از اینکه اتفاقی بیفتد.


پی نوشت:

1)بحار الأنوار، ج 103
2)همان

 

دوشنبه, 26 تیر 1396 08:39

آراسته بودن زن و شوهر

در بحث استحکام و تقویت روابط زناشویی و همچنین حفظ پاکدامنی همسر، رسیدگی فردی به ظاهر و آراستگی ازجمله عوامل مهم به شمار می‌آید. انسان ذاتاً دوستدار آراستگی و زیبایی است و از ژولیدگی اکراه دارد. باید دانست که ازجمله حقوق مهم زن و مرد نسبت به هم، حق آراستگی می‌باشد. پس مردان نیز از قاعده لزوم آراستگی در برابر همسر مستثنا نمی‌باشند.
پیامبر اکرم صلی‌الله علیه وآله وسلم دراین‌باره به مردان می‌فرمایند: «باید شما خودتان را برای همسرتان مرتب و آماده گردانید، چنان‌که دوست دارید آنان خودشان را برای شما مهیا سازند».(1)


پی نوشت:

1)مستدرک الوسایل، ج 2، ص 559

 

یکشنبه, 04 تیر 1396 14:32

انتخاب نامناسب در ازدواج

پیامبر اکرم صلی‌الله علیه وآله فرمودند:
زن را صرفاً برای زیبایی ظاهرش انتخاب نکن، چون ممکن است زیبایی زن، سبب پستی و سقوط اخلاقش شود و همچنین به انگیزه ی مالش با وی پیوند زناشویی برقرار مکن، زیرا مال او می‌تواند وسیله سرکشی و طغیانش بر تو گردد، بلکه به سرمایه ی دینش و ایمانش متوجه باش و با زن با ایمان ازدواج نما.(1)


1)المحجه البیضا ج 3 ص 86

صفحه1 از2
استفاده از مطالب این سایت در راستای ترویج دین مبین اسلام بلامانع می باشد.