مرسلون

رضا ناصری فرد

رضا ناصری فرد

پنج شنبه, 01 فروردين 1398 14:49

رفع ابهام و بدبینی

64231_Copy رضا ناصری فرد

زهرا با ناراحتی به همسرش، حسن گفت: وقتی دیروز داداشت از همسرش تعریف می‌کرد، با ناراحتی گفتید که خدا شانس بدهد. منظورت این است که تو شانس نداشتی و همسر بدی داری، دستت درد نکند، حسابی آبرویم را جلوی مهمان‌ها بردید.
ای‌کاش زهرا این‌طوری حرف می‌زد تا کلماتش رنگ و بوی بدبینی نداشته باشد (۱): وقتی از زن دادشت تعریف کردی من احساس کردم که مرا ضایع کردید، لطفاً توضیح دهید.

رفع ابهام گامی بلند برای به عبور از باتلاق بدبینی است.


پی‌نوشت‌:
1) امام صادق علیه‌السلام: مَنِ اتَّهمَ أخاهُ فی دِين: هر كس به برادر دينى خود تهمت زند حرمتى ميان آن دو به‌جا نمى‏ ماند؛ الکافی، جلد 2، صفحه 361، حدیث 2

 

پنج شنبه, 01 فروردين 1398 15:03

شیطان در لباس دیگری

183196641511171631934935971054120279073_Copy رضا ناصری فرد

حسن با پسرعمویش غلام دچار اختلاف شدید شدند، غلام هر چه اهانت بود را نثار حسن کرد و طوری آبروی حسن را برد که هرگز فکرش را هم نمی‌کرد، برای همین او در حال روانی شدن بود.

به عمویش گفت: باور نمی‌کردم که عقل پسرت این خباثت‌ها را به او یاد داده باشد، او از کی خط می‌گیرد؟

عمویش گفت: من هم باور نمی‌کنم؛ بدان شیطان عقل برخی انسان‌ها را به تسخیر خود درمی‌آورد، بعدش این عقل نوکر بی‌اختیار او می‌شود؛ برای همین این عقل می‌تواند چنان نقشه‌های بسیار خطرناکی را بکشد که تو تصورش هم نمی‌توانستی بکنی؛

بنابراین دشمن اصلی تو شیطان است (1) نه پسرعمویت و باید برای پیروزی بر شیطان متوسل به قدرت برتر از او، یعنی خداوند متعال شوید. (2)


پی‌نوشت‌:
1) یس، آیه 60؛ مگر با شما عهد نسبتم و نگفتم اى فرزندان آدم شيطان را اطاعت مكنيد كه او براى شما دشمنى آشكار است‏.
2) طلاق، آیه 3؛ كسى كه بر خدا توكل كند خدا همه‌کاره‌اش مى ‏شود.

پنج شنبه, 01 فروردين 1398 15:42

همیشه پای خود در میان است

95421_Copy رضا ناصری فرد
علی می‌خواست به همراه خانمش لیلا ‍به پارک بروند. همه‌جا آرام بود که لیلا به شوهرش گفت: مگر به تو نگفتم که لباس‌هایت را روی جالباسی بگذار و روی زمین نیندازشان! تو چرا منظم نیستی؟

علی باخشم جواب داد: تو با من بود، نه بگو با من بودی؟ من پزشک مطرحی هستم که خیلم مهم هستم. تو چرا به من توهین کردی؟ تو می‌دونی من کی هستم؟ برای همین من اجازه نمی‌دهم پارک بروی.

توجه به خود و خودخواهی ریشه اصلی آتش اختلافات در زندگی همسران و خانواده‌ها است (1)


پی‌نوشت:
1) امام خمینی (ره) فرمودند: ریشه تمام قاذورات (گناهان) توجه به خود است؛ آداب‌الصلوه، صفحه 57

یکشنبه, 04 فروردين 1398 12:36

روزه و ضرر

re1236_0_Copy رضا ناصری فرد

زنبور به مار گفت: زهر من کشنده است ولی چون جثه‌ی من کوچک است، انسان‌ها خطر و مرگ را در ذهنشان تصور نمی‌کنند و برای همین زهر من در آن‌ها تأثیر نمی‌گذارد؛ این‌که زهر تو کشنده است، علتش فقط ترس انسان‌ها از هیکل تو است ولی زهر تو کشنده نیست.

برای اثبات حرف زنبور، قرار شد که هر دو وارد یک قفل قدیمی‌شوند و روز اول، مار و روز دوم، زنبور باغبان را نیش بزند.

روز اول باغبان احساس کرد که دستش را نیش‌زده‌اند، انگشتش را از قفل بیرون آورد، دید که زنبوری از آن بیرون آمد و به همین دلیل اصلاً به درد نیش توجه نکرد و دکتر نرفت.

روز دوم زنبور او را نیش زد و مار به‌سرعت از قفل خارج شد، باغبان فکر کرد که مار او را نیش‌زده است، با اضطراب فریاد زد کمک! مُردم و بی‌هوش شد.

هنگام روزه بودن برخی از ترس گرسنگی دچار آزار و اذیت می‌شوند و می‌گویند: روزه ضعیفم می‌کند، روزه به من ضرر می‌زند درحالی‌که خود گرسنگی این‌قدر آزاردهنده نیست.

ماه رمضان برای زیادشدن قدرت ما است. (1)

لب فروبند از طعام و از شراب؛ سوی خوان آسمانی کن شتاب


پی‌نوشت:
1) رسول مهربانی صلی‌الله علیه وآله وسلم فرمودند: قد أقبل إليكم شهر الله بالبركة و الرحمة و المغفرة: رو آورده به شما ماه خدا (ماه رمضان) که برکت، رحمت و مغفرت را به همراه دارد؛ بحارالانوار، جلد 96، صفحه 356، دار احیاء التراث العربی، بیروت

یکشنبه, 04 فروردين 1398 18:24

بازی، نیاز کودک

625143_Copy رضا ناصری فرد

بابایی جون! قبول که تو برای رفاه من تلاش می‌کنی ولی اگر من را دوست دارید، الآن و گاهی وقت‌ها فقط چند دقیقه با من بازی کنید؛ آخه بازی نیازهای عاطفی مرا برطرف می‌کند. (1)


پی‌نوشت‌:
1) رسول مهربانی صلی‌الله علیه وآله وسلم: محبت به کودک عاملی به دریافت محبت خدا است؛ الکافی، جلد 6، صفحه 50

چهارشنبه, 22 اسفند 1397 22:36

زندگی و آرزوهای دست‌یافتنی

58977_Copy رضا ناصری فرد

برای زندگی آرزوهای دست‌یافتنی و مناسب به تصویر بکشید؛ زیرا آرزوهای دست نایافتنی و نامناسب با گرفتن انرژی از شما تیری به تصاویر آرزوهای دست‌یافتنی و صحیح پرتاب می‌کند. (1)


پی‌نوشت‌:
1) امام على علیه‌السلام: آرزو [ی بد]، گمراه‌کننده، فريبنده و زیان‌بار است؛ ميزان الحكمة، جلد 1، حدیث 683، صفحه 206

پنج شنبه, 16 اسفند 1397 11:01

نسیم ماه رجب

hadis_Copy رضا ناصری فرد
وقتی در بهار وارد سواحل دل‌انگیز لب دریای شمال شد، چنان نسیم و بادی طرب‌انگیزی از دریا به سویش وزیدن کرد که سرشار از لذت شد طوری که می‌خواست پرواز کند، انگار در فضا است و غم‌هایش را فراموش کرد؛ شب از نیمه گذشته بود ولی دل کندن از این نسیم برایش جانکاه بود و می‌خواست بیشتر صفا کند.

در برخی از زمان‌ها وزش نسیم و باد معنوی و آرام‌بخشی به دستور خدا بر جان‌ها می‌وزد، (1) باید لحظه شناس خوب و ماهری باشیم تا ظرف قلبمان را در مسیر این وزش‌ها قرار دهیم تا سرشار از معنویت، نور و آرامش شویم.

گوش و هوش دارید اوقات را در ربایید این‌چنین نفحات را نفحه‌ای آمد و شمارا دید و رفت؛ هر که را می‌خواست جان بخشید و رفت انسانی که نسیم خوش رجب را با قلبش احساس کند دیگر، کینه، کدورت و حسادت از قلبش فرار می‌کند.


پی‌نوشت‌:
1) رسول مهربانی صلی‌الله علیه وآله وسلم فرمودند: ‏ إِنَ‏ لِرَبِّكُمْ‏ فِی أَيَّامِ‏ دَهْرِكُمْ نَفَحَاتٍ أَلَا فَتَعَرَّضُوا لَهَا؛ در برخی زمان‌ها نسیم‌هایی است، توجه کنید و خود را در معرض آن‌ها قرار دهید؛ بحارالانوار، جلد 68، صفحه 221، باب 66

جمعه, 06 مهر 1397 11:03

لعن و اهانت

f3b211aff541b1d51acfd470dde0cb77_XL_Copy رضا ناصری فرد

شبهه‌ای که دیشب تو تلگرام دیده‌ بود و ذهنش را خیلی درگیر کرده بود را از استادش پرسید: ببخشید مگر اهانت کردن کار زشتی نیست؟ پس چرا ما در زیارت عاشورا با لعن گفتن به برخی اشخاص فحش می‌دهیم؟

استاد مکثی کرد و گفت: لعن با فحش زمین تا آسمان فرق دارد، لعن کردن، بیزاری جستن از رفتار وحشیانه یک ظالم و ظلمش و دوری جستن از جبهه‌ی باطل است؛ لعنت یعنی هرگز در دل ما جایی برای محبت به ضایع کنندگان حق امام حسین علیه‌السلام نیست، همان‌گونه که خداوند بر اهل کفر لعنت می‌کند؛ (1) بنابراین لعن کردن با اهانت فرق دارد.


پی‌نوشت‌:
1) كسانى كه دلايل روشن و وسيله‌ی هدايتى را كه نازل کرده‌ایم، بعد از آن‌كه در كتاب براى مردم بيان نموديم، كتمان كنند، خدا آن‌ها را لعنت می‌کند؛ و همه لعنت كنندگان نيز، آن‌ها را لعن می‌کنند؛ بقره، آیه 159

 

f3b211aff541b1d51acfd470dde0cb77_X1L_Copy رضا ناصری فرد

ماه محرم هرروز زیارت عاشورایش تر ک نمی‌شد، از او پرسیدم که علت این اشتیاقش را بگوید؛ کتاب دعایش را بست و گفت: اصحاب در کربلا با کامل‌ترین وجه انسانی سیدالشهدا علیه‌السلام روبه‌رو گشتند و ما در طلب آن مقام روحانی اشک تمنّا سر مي‌دهیم؛ انسان عاشق سیدالشهدا علیه‌السلام با یاد محبوبش و اشک، سعی دارد تمام حجاب‌های بين خود و آن چهره‌ی نهايی انسان کامل را کنار بزند تا به اتحاد روحانی با سیدالشهدا علیه‌السلام برسد. 

اینجاست که می‌توان باصداقت فریاد زد: اَلْحَمْدُلِلَّهِ عَلَى عَظِيمِ رَزِيَّتِی (1): حمد خدا را به جهت مصيبت سهمگین بزرگ بر من، یعنی مصيبت بر امام حسين علیه‌السلام را مصيبت خود احساس می‌کند و شرط يگانگي و همدردی با (عین‌الله الناظره)، سیدالشهدا علیه‌السلام را به انتها می‌رساند.


پی‌نوشت:
1) زیارت عاشورا

e4f5400ba6f2b000de3a9152e5eb34b9_XL_Copy رضا ناصری فرد

بالاخره دل به دریا زد و از پدرش پرسید: چرا سیدالشهدا علیه‌السلام در روز عاشورا که طوفان مصیبت‌ها، نیزه‌ها و تیرها به سویش حمله‌ور شد، نگران نبود و چهره‌اش  لحظه‌به‌لحظه نورانی‌تر و تابناک‌تر می‌شد؟ (1)

پدرش چایی را در نعلبکی گذاشت و گفت: پسرم! راز این خوشحالی این است که امام حسین علیه‌السلام یقین دارد، مأموریتی که داشتند را به بهترین نحو انجام دادند 

امام علیه‌السلام احساس می‌کند که به‌زودی تاج‌وتخت پادشاهی امویان نابود می‌شود. امام خامنه‌ای هم با اقتدا به سیدالشهدا علیه‌السلام در اوج تحریم‌های ظالمانه دشمن بر ضد ایران و دیگر مشکلات، امید زیادی به نابودی استکبار جهانی دارند.


پی‌نوشت‌:
1) امام سجاد علیه‌السلام فرمودند: وقتی کار بر سیدالشهدا سخت شد، حال امام علیه‌السلام نورانی و تابناک‌تر می‌شد؛ بحارالانوار، جلد 44، صفحه 297

 

صفحه1 از6
استفاده از مطالب این سایت در راستای ترویج دین مبین اسلام بلامانع می باشد.