مرسلون

مصطفی زنگوئی

مصطفی زنگوئی

پنج شنبه, 17 آبان 1397 10:55

حزن و فرح

قال علی علیه‌السلام: ان الله...اختار لنا شیعة ینصروننا و یفرحون بفرحنا و یحزنون لحزننا (1): خداوند برای ما، شیعیان و پیروانی برگزیده است که ما را یاری می‌کنند؛ با خوشحالی ما خوشحال می‌شوند و در اندوه و غم ما محزون می‌گردند.


پی‌نوشت:

 1) غررالحکم، جلد 1، صفحه 235

سه شنبه, 15 خرداد 1397 12:51

امام حسین (ع)، گرمای قلب‌ها

پیامبر گرامی اسلام صلی‌الله علیه وآله وسلم: شهادت حسین علیه‌السلام حرارتی در دل‌های مؤمنان افروخته که تا ابد خاموشی ناپذیر است.


پی‌نوشت:
1) مستدرك الوسائل، جلد 10، صفحه 318

 

چهارشنبه, 28 شهریور 1397 13:07

امام حسین (ع) و حرکت احیاگرانه

b13bf04dcbb3ea7c78d5db180bd38657_XL_Copy مصطفی زنگوئی

با شهادت امام چنان حق و باطل از یکدیگر متمایز گشت که بازماندگان از یاری امام به خود آمده و نه تنها در همان زمان بلکه در طول تاریخ قیام‌های حق‌طلبانه اسلامی در ذیل قیام امام شکل گرفت و با شهادت امام فرصتی بی‌سابقه برای قرار گرفتن در صف ایمان با پیگیری راه ایشان میسر گشت تا انسان بتواند باملاحظه مصداق کامل و عینی حق جاری در عالم که وجود امام بوده تا آخر تاریخ صف بندی خود را بشناسد و همانند جاهلان عصر امام و سابق آن، این‌گونه راه را گم نکند؛ این تنها منظری از اثرات قیام امام بوده و به‌نوعی عاشورا مسیر امامت را در دوره‌های بعد تا زمان ظهور میسر نمود.

 

شنبه, 12 اسفند 1396 22:31

امام صادق (ع) و تربیت حسینی

سجده بر سایر خاک‌ها اشکال ندارد ولی سجده باید ویرانگر باشد، سجده بر تربت امام حسین علیهاالسلام برای دشمن ویرانگر است؛ چون هم تواضع می‌آموزی، هم شوق وصل و هم جهاد؛ حالا دلیل سجده‌های طولانی رزمندگان را فهمیدم؛ عشق کربلا، نای بلند شدن را از سر می‌گیرد.

كان الصادق (علیه‌السلام) لا يسجد الا على تربة الحسين (علیه‌السلام) تذللا لله و إستكانة اليه (1): رسم حضرت امام صادق (علیه‌السلام) چنين بود كه: جز بر تربت حسين (علیه‌السلام) به خاك ديگرى سجده نمی‌کرد و اين كار را از سر خشوع و خضوع براى خدا می‌کرد.


پی‌نوشت:
1) وسائل الشيعه، ج 3، صفحه 608

 

امام حسین علیه‌السلام: مَالُكَ اِنْ لَمْ يَكُنْ لَكَ كُنْتَ لَهُ فَلَا تُبْقِ عَلَيْهِ فَإِنَّهُ لَا يُبْقِي عَلَيْكَ وَ كُلْهُ قَبْلَ اَنْ يَأْكُلَكَ (1): اگر مال و ثروتت در خدمت تو نباشد تو در خدمت او هستی، پس به آن اعتماد مکن زیرا برای تو باقی نمی‌ماند و از آن استفاده کن قبل از اينكه او تو را بخورد.


پی‌نوشت:
1) بحارالانوار، جلد 68، صفحه 357

 

چهارشنبه, 18 مهر 1397 17:59

خدمتگزاری

از شعیب بن عبدالرحمان خزاعی نقل‌شده است که: بر پشت امام حسین علیه‌السلام در روز عاشورا اثر (زخمی) یافت شد؛ پس از امام سجاد علیه‌السلام درباره آن سؤال کردند؛ حضرت فرمود: (این اثر) مربوط به انتقال بارها است که حضرت به منزل بی‌سرپرست‌ها و یتیمان و فقرا می‌برد. (1)


پی‌نوشت:
1) منتخب میزان الحکمه، صفحه 45، روایت 501

صفحه1 از2
استفاده از مطالب این سایت در راستای ترویج دین مبین اسلام بلامانع می باشد.