مرسلون

معصومه نجفی

معصومه نجفی

7f515535f1f9e97d90489c79c2e64d24_XL_Copy معصومه نجفی

اسلام با تعین حدود در ارتباط بین زن و مرد در محیط بیرون خانواده، تلاش نموده که هرچه بیشتر به رابطه زن و شوهر و حفظ محیط خانواده اصالت ببخشد. لذا مراقب زن و مرد در عدم اختلاط در بیرون تأثیر به سزایی در گرمای محیط خانواده خواهد داشت.

جمعه, 14 ارديبهشت 1397 07:25

انتظار فرج و جهاد

در فرهنگ شیعه از انتظار به‌عنوان جهاد و عبادت یادشده است؛ آن‌هم از برترین عبادت‌ها؛ چراکه این انتظار سازندگی بیشتری در انسان دارد و انسان را برای امری مهم آماده می‌سازد؛ علاوه بر آن به فرج بودن نفس انتظار فرج اشاره‌شده که وقتی انتظار فرج حقیقتاً واقع گشت یعنی گشایش و صلاح در امر انسان ایجادشده تا زمینه‌ساز ظهور گردد و این خود گشایشی است.

جمعه, 14 ارديبهشت 1397 07:11

انتظار فرج

انتظار فرج یعنی چشم‌به‌راه بودن و آماده شدن برای گشایش وسیع؛ که این حالت وقتی شدید شد، انسان را به تکاپو و تلاش می‌اندازد؛ تا در انسان، آمادگی را برای آنچه به انتظار می‌کشند، ایجاد کند؛ این انتظار یک مسئله روانی ناشی از فقر و سختی محرومان برای فرار از مشقت و امید به آینده بدون ظلم نیست؛ بلکه باور به گسترش جهانی ایمان و پیروزی حق علیه باطل توسط منجی الهی است که در همه ادیان به چشم می‌خورد.

جمعه, 14 ارديبهشت 1397 07:04

دو برداشت از مفهوم انتظار

براساس فهم‌های متفاوت از انتظار، دو نوع انتظار فرج را می‌توان برداشت نمود؛ یکی انتظار صحیح و سازنده که انسان را متعهد کرده و تحرک آور است و انسان را در جهت انجام وظایف دینی خود سوق می‌دهد و دیگری، انتظار غلط و ویرانگر است که با اشاعه فحشا و رواج ظلم و تباهی دست به انفجار جهان می‌دهد تا دررسیدن زمان ظهور سرعت بخشد.

پنج شنبه, 13 ارديبهشت 1397 09:47

امید جامعه‌ی منتظر شیعه

از آثار انتظار در دوران غیبت امیدواری مسلمانان به آینده‌ای روشن است. جامعه شیعه طبق باور خود به قیام منجی به انتظار نشسته و برای آینده و رسیدن به جهانی مطلوب با ظهور پیشوای زنده تلاش می‌کند و از ناامیدی در امان خواهد بود و این جامعه استواری و پویایی و شادابی خود را از این باور می‌گیرد.

دوشنبه, 10 ارديبهشت 1397 23:05

صلابت یاران امام عصر(عج)

همان‌طور که از روایات فهمیده می‌شود صاحب عصر وقتی ظهور کند همانند ائمه سابق بدون استفاده گسترده از معجزات و امدادت غیبی به‌تدریج و با تلاش بی‌وقفه که شامل جنگ، مصالحه و... بوده حکومت جهانی را پایه‌گذاری می‌کند؛ اما آن چیزی که موجب تفاوت ایشان با ائمه گذشته و موفقیت حتمی ایشان می‌شود، وجود یاران حقیقی و استواری است که پیامبران و ائمه (علیهم‌السلام) سابق فاقد آن بودند.

دوشنبه, 10 ارديبهشت 1397 22:57

نقش زنان در ظهور

همان‌طور که در برخی روایات اشاره‌شده زنان در ظهور و تشکیل عدل جهانی نقش به سزایی خواهند داشت و بخشی از آن 313 نفر یار امام را زنان تشکیل می‌دهند؛ برای فهم روشن نقش زنان در شکل‌گیری ظهور کافی است نگاهی به نقش آنان در شکل‌گیری انقلاب و حفظ آن در دوران دفاع مقدس نمود.

یکشنبه, 09 ارديبهشت 1397 18:21

عظمت دوران ظهور

گاهی برخی از خود می‌پرسند که چه نیازی به ظهور منجی است، مگر انسان‌های این جهان با تمام پیشرفت‌ها و آینده‌های درخشان وزندگی رضایت‌مندی که دارند دچار چه ظلمتی هستند که بخواهند منجی آنان را نجات دهد، علت این سؤال بی‌توجهی به کمال و پیشرفت حقیقی انسان و هدف از آفرینش اوست که این کمال فردی و اجتماعی انسان محقق نخواهد شد مگر با بندگی خداوند که جاری شدن این امر تنها توسط امام معصوم محقق خواهد شد.

 

چهارشنبه, 15 فروردين 1397 13:28

بهار، نشانه‌ای از خداوند

بهار نشانه‌ای از نشانه‌های پروردگار است که در جهت ارتقاء معرفت نقش به سزایی دارد؛ چراکه اگر دقت کرده باشید بهار نمونه‌ای احیای مردگان در روز قیامت است همان‌طور که خدا زمین و درختان را پس از مردن در بهار زنده می‌کند انسان نیز در قیامت بعد از مرگ زنده خواهد شد و تدبر در این زمینه، اعتقادات انسان را محکم‌تر خواهد نمود.

 

صفحه1 از5
استفاده از مطالب این سایت در راستای ترویج دین مبین اسلام بلامانع می باشد.