مرسلون

عبدالله ملکی سده

عبدالله ملکی سده

دوشنبه, 21 آبان 1397 08:52

دقت، در انتخاب همسر

5aa19e728bef1c77e6154986436b290c_XL_Copy عبدالله ملکی سده

در انتخاب همسر دقت لازم است؛ انتخاب‌هایی که عجولانه یا تحت تأثیر فشارهای اطرافیان و به‌دوراز اصول، صورت می‌گیرد، ضررهای غیرقابل جبرانی را به شخص وزندگی آینده‌اش وارد می‌کند.

امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام فرمودند: التَّدْبيرُ قَبلَ العَملِ يُؤْمِنُكَ مِن النَّدَمِ (1): انديشيدن پيش از كار، تو را از پشيمانى ايمن می‌دارد؛ لذا قبل از اقدام به ازدواج لازم است همه جوانب سنجیده شده و نهایتاً تصمیم گرفته شود تا از پشیمانی‌های بعدی جلوگیری به عمل آید؛ در مرحله بعدی اگر یک تصمیم اشتباهی گرفته شد و زندگی شکل گرفت، صحیح نیست در همان ابتدای کار ناامید شده و بگوییم چون اشتباه کرده‌ایم، باید تاوانش را بدهیم و همه را خراب کرده و از اول شروع کنیم؛ گاهی با یک تدبیر و حرکت به‌موقع و یا انجام دادن یک سری از دستورالعمل‌های مشاوره‌ای اوضاع مطلوب خواهد شد.

م. جلالی، خانم ۲۵ ساله است که به همسرش علاقه‌ای نداشته و سعی داشته این علاقه بعد از عقد به وجود بیاید؛ یک سال است نتوانسته به همسرش علاقه‌مند شود و هم اکنون ایشان در پی جدا شدن از همسرش است؛ قابل‌ذکر است همسرش عاشقانه او را دوست دارد.

در این قسمت باید ایشان همه تدبیر خود را درگرفتن تصمیم نهایی به کار ببرد و با کمک از مشاوران مجرب بتواند راه درست را برای ادامه انتخاب کند.

در پایان به چنین مواردی کلام امیرالمونین علی علیه‌السلام را ذکر کرده که می‌فرمایند: قِوامُ العَيشِ حُسنُ التَّقدِيرِ و مِلاكُهُ حُسنُ التَّدبيرِ (2): پايداری زندگی به برنامه‌ریزی درست و وسيله رسيدن به آن، مدیریت صحيح است.


پی‌نوشت:
1) عیون اخبار الرضا علیه‌السلام، شیخ صدوق، نشر صدوق، تهران 1372، جلد 2، صفحه 54
2) غررالحکم و درر الکلم، امیرالمؤمنین علیه‌السلام، گردآورنده: آمدی عبدالواحد بن محمد، دارالکتاب اسلامی، قم 1375، صفحه 349، حدیث 6807

پنج شنبه, 17 آبان 1397 10:44

انتخاب با تدبیر

49c566115423921361dc6e5cf2abd265_XL_Copy عبدالله ملکی سده 

در انتخاب همسر دقت لازم است؛ انتخاب‌هایی که عجولانه یا تحت تأثیر فشارهای اطرافیان و به‌دوراز اصول، صورت می‌گیرد، ضررهای غیرقابل جبرانی را به شخص وزندگی آینده‌اش وارد می‌کند.

امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام فرمودند: التَّدْبيرُ قَبلَ العَملِ يُؤْمِنُكَ مِن النَّدَمِ (1): انديشيدن پيش از كار، تو را از پشيمانى ايمن می‌دارد.

لذا قبل از اقدام به ازدواج لازم است همه جوانب سنجیده شده و نهایتاً تصمیم گرفته شود تا از پشیمانی‌های بعدی جلوگیری به عمل آید؛ در مرحله بعدی اگر یک تصمیم اشتباهی گرفته شد وزندگی شکل گرفت، صحیح نیست در همان ابتدای کار ناامید شده و بگوییم چون اشتباه کرده‌ایم، باید تاوانش را بدهیم و همه را خراب کرده و از اول شروع کنیم؛ گاهی با یک تدبیر و حرکت به‌موقع و یا انجام دادن یک سری از دستورالعمل‌های مشاوره‌ای اوضاع مطلوب خواهد شد.

در کلام دیگری حضرت امیر علیه‌السلام می‌فرمایند: قِوامُ العَيشِ حُسنُ التَّقدِيرِ و مِلاكُهُ حُسنُ التَّدبيرِ (2) پايداري زندگي به برنامه‌ریزی درست و وسيله رسيدن به آن، مدیریت صحیح است.


پی‌نوشت:
1) عیون اخبار الرضا علیه‌السلام، شیخ صدوق، نشر صدوق، تهران 1372، جلد 2، صفحه 54
2) غررالحکم و درر الکلم، امیرالمؤمنین علیه‌السلام، گردآورنده: آمدی عبدالواحد بن محمد، دارالکتاب اسلامی، قم 1375، صفحه 349، حدیث 6807

پنج شنبه, 10 آبان 1397 23:19

صادقانه‌های همسری

3edddbcebcebb8e886af44b12182893e_XL_Copy عبدالله ملکی سده 

چگونه اعتماد همسرم را جلب کنم؟

یکی از مهم‌ترین عوامل آرامش در خانواده، داشتن اعتماد به یکدیگر است؛ گاهی بر اثر تکرار اشتباهات گذشته این اعتماد کم‌رنگ شده یا به‌کلی از بین می‌رود؛ از دیگر عواملی که حسن ظن و اعتماد را در بین همسران حاکم می‌کند، راست‌گویی در همه زمینه‌ها است حتی درجایی که درصدی هم احتمال مخفی نگه‌داشتن قضیه‌ای هست، مطرح نکردن آن اشتباه محض است.

مؤید این مطلب کلام نورانی حضرت علی علیه‌السلام است که فرمودند: اكْتَسِبُ الصّادِقُ بِصِدْقِهِ ثَلاثا: حُسْنَ الثِّقَةِ بِهِ و َالْمَحَبَّةَ لَهُ و َالْمَهابَةَ عَنْهُ (1): راست‌گو با راست‌گویی خود، سه چيز را به دست می‌آورد: اعتماد، محبت و بزرگی.


پی‌نوشت:
1) تصنیف غررالحکم و درر الکلم، آمدی عبدالواحد بن محمد، مرکز نشر التابع لمکتب الاعلام الاسلامی، قم 1366، صفحه 219، حدیث 4358

جمعه, 25 اسفند 1396 09:14

دختران؛ دوستی و هدف

زندگی هر شخصی تابع اهدافی است که برای خود تعریف ‌می‌کند، به این معنی که هر چه هدف مشخص‌تر و مقدس‌تر باشد، آرامش و سعادت بیشتری نصیب انسان خواهد شد؛ یکی از مهم‌ترین پدیده‌هایی که لازم است هدف‌گذاری شود، روابطی است که در طول روز با افراد مختلف برقرار می‌کنیم، زمان زیادی را صرف یک رابطه کرده و گاهی ممکن است این زمان به سال‌ها رسیده و بعد با نیم نگاهی می‌بینیم هیچ نتیجه‌ی مثبتی برای ما نداشته است؛ وارد شدن در روابطی که ظاهری لذت بخش ولی در عین حال اغفال کننده و زیان آور هستند، ما را از درست زندگی کردن دور کرده و زمانی متوجه این موضوع خواهیم شد که بسیار دیر شده است.

امیرالمؤمنین علی (علیه‌السلام) می‌فرمایند: ...فَبَيْنَا هُوَ يَضْحَكُ إِلَى الدُّنْيَا وَ تَضْحَكُ إِلَيْهِ فِي ظِلِّ عَيْشٍ غَفُولٍ إِذْ وَطِئَ الدَّهْرُ بِهِ حَسَكَهُ...(1): در آن هنگام که در سایه عیش غفلت انگیز به دنیا می‌خندید و دنیا هم به او لبخند می‌زد، ناگهان زمانه خار خود را در او فرو می‌برد.

بهترین راه این است که ما از ایجاد و وارد شدن در یک رابطه از همان ابتدا هدف و نتیجه آن را در نظر گرفته و با در نظر گرفتن همه جوانب آن تصمیمی عاقلانه بگیریم. پسری که به بهانه‌های مختلف سعی بر برقرار کردن رابطه با دختری را دارد، این وظیفه دختر است که قبل از قبول کردنِ این رابطه، به آثار و پیامدهای آن بیندیشد تا از آسیب‌ها در امان بماند. وجود مقدس آقا امیرالمؤمنین علی (علیه‌السلام) دقت در تصمیم گیری‌ها را ضامن گرفتار نشدن ذکر کرده و فرموده‌اند: مَنْ راقَبَ الْعَواقِبَ سَلُمَ مِنَ النَّوائِب (2): آن كه در عاقبت كارها دقيق شود از گرفتاری‌ها مصون می‌ماند.


پی‌نوشت:
1) نهج‌البلاغه، علی بن ابیطالب (علیه‌السلام)، گردآورنده: شریف الرضی محمد بن حسین، نشر مشهور، قم 1379، صفحه 341، خطبه 221.
2) غررالحکم و درر الکلم، علی بن ابیطالب (علیه‌السلام)، گردآورنده: آمدی عبدالواحد بن محمد. نشر دارلکتاب الاسلامی، قم 1376، صفحه 484.

 

استفاده از مطالب این سایت در راستای ترویج دین مبین اسلام بلامانع می باشد.