مرسلون

سید مصطفی امیری ارجمند

سید مصطفی امیری ارجمند

یکشنبه, 23 دی 1397 21:18

سخن گفتن با لحن آرام

خیلی از اوقات اگه همسرتون، خسته هست یا عصبانی هست و با تندی و صدای بلند باهاتون حرف میزنه، کافیه شما در مقابلش آرام و با آرامش صحبت کنی.

لحن آرام و محبت آمیز شما، آتش روحی و روانی همسرتان را خاموش می‌کند.

 

خاطره

از کلاس برگشتم دیدم علی داره لباس #زینب رو عوض می‌کنه و رفتارش مثل همیشه نیست.فهمیدم که علی بخاطر اینکه زینب رو گذاشتم و رفتم مدرسه ناراحته. گفت: «دلت میاد زینبو تنها بذاری؟» گفتم: «توقع داری دست از زندگی بکشم و بچه رو حلوا حلوا کنم؟». تا دید به هم ریختم، با #لطافت خاصی گفت: «رسالت اصلی تو #تربیت زینبه، سعی کن ازش غافل نشی». آرامش و نرمی کلامش آرومم کرد.

جمعه, 21 دی 1397 23:30

خانواده محل آرامش

اوایل ازدواجمون بود و هنوز نمی‌توانستم خوب غذا درست کنم. یه روز تاس کباب بار گذاشتم و منتظر شدم یوسف از سرکار بیاید. همین‌که اومد رفتم سر قابلمه تا ناهار بیارم ولی دیدم همه ‌سیب‌زمینی‌ها له‌شده، خیلی ناراحت شدم. یه گوشه نشستم و زدم زیر گریه.

وقتی فهمید واسه چی گریه میکنم، خنده‌اش گرفت و خودش رفت غذا رو آورد سر سفره؛ اون روز این‌قدر از غذا تعریف کرد که اصلاً یادم رفت غذا خراب‌شده. (1)

رهبر انقلاب: خانواده در اسلام یعنی محل سکونت دو انسان، محل آرامش روانی دو انسان، محل انس دو انسان با یکدیگر، محل تکامل یک نفر به‌وسیله یک نفر دیگر، آنجایی که انسان در آن صفا می‌یابد، راحتی روانی می‌یابد، این محیط خانواده است. (2)


پی نوشت:

1) نیمه پنهان ماه، جلد 8، صفحه 27
2) مطلع عشق، صفحه 27

دوشنبه, 10 دی 1397 14:17

سخن خدا

1821081_Copy سید مصطفی امیری ارجمند

به یکی میگی فلان رفیق ازت یاد می‌کرد؛ فوری می‌پرسه چی گفته؟

جالبه که ماشاءالله، هزار ماشاءالله اصلاً نمی‌پرسیم خدا چی گفته؟! (1)


پی‌نوشت:

 1) الأنبياء، آیه 10؛ لَقَدْ أَنْزَلْنَا إِلَيْكُمْ كِتَابًا فِيهِ ذِكْرُكُمْ ۖ أَفَلَا تَعْقِلُونَ: به‌راستی ما کتابى به‌سوی شما فرو فرستاديم که در آن ارجمندترين معارف و پايدارترين احکام براى شما يادآورى شده است؛ آيا درنمی‌یابید؟

چهارشنبه, 23 خرداد 1397 12:23

رنگ خدا

لَن تَنَالُواْ الْبِرَّ حَتَّى تُنفِقُواْ مِمَّا تُحِبُّونَ وَمَا تُنفِقُواْ مِن شَیْءٍ فَإِنَّ اللّهَ بِهِ عَلِیمٌ (1): هرگز به نیکوکارى نخواهید رسید تا ازآنچه دوست دارید انفاق کنید و از هر چه انفاق کنید قطعاً خدا بدان داناست.

مصطفی به انفاق خیلی اهمیت می‌داد؛ 66 آیه از قرآن کریم را که در حوزه‌ی انفاق بود را جدا کرد تا هرروز آن را مطالعه کند؛ خودش از مغازه‌های دوستانش لباس می‌خرید و شبانه به در خانه‌ی مستمندان می‌برد؛ او اعتقاد داشت: ما باید ازآنچه که خداوند به ما روزی داده، انفاق کنیم و خلأهای جامعه را پرکنیم.


پی‌نوشت:
1) بقره، آیه 92
2) کتاب سیرت شهیدان، صفحه 150، زندگانی شهید مصطفی واعظی

سه شنبه, 11 ارديبهشت 1397 17:10

کارهای خلاقانه در ابراز محبت

شاید زندگی شما هم حالت عادی و روزمرگی پیداکرده و شورونشاطِ اول زندگی را ندارد؛ خب، دست‌به‌دست هم بدید با چند تا حرکت، برگردید به دوران خوش زندگی؛ مثلاً: برنامه یک شام در رستوران بریزید و بعد شام یک کادوی زیبا به همسر خود هدیه بدهید یا مثلاً باکارهای خلاقانه، همسر خود را سورپرایز کنید؛ خانم‌ها بیشتر می‌توانند خلاقیت به خرج دهند و کارهای رمانتیک انجام دهند.

 

سه شنبه, 11 ارديبهشت 1397 08:37

پیامبر اسلام (ص) و بهترین مردان

قال رسول‌الله: خَيرُ الرِّجالِ مِن اُمَّتىَ الَّذينَ لا يَتَطاوَلُونَ عَلى أَهليهِم و َيَحِنُّونَ عَلَيهِم و َلا يَظلِمُونَهُم (1): بهترين مردان امّت من كسانى هستند كه نسبت به خانواده خود خشن نباشند و اهانت نكنند و دلسوزشان باشند و به آنان ظلم نكنند... ازدواج ازجمله سنتی است که تأکید فراوانی بر آن شده است ازدواج آغاز مجاهدت‌های اخلاقی و رفتاری با خانواده می‌باشد؛ پیروزی در این جهاد نیاز به مطالعه در این زمینه دارد که کتاب *خانواده* از نگاه رهبر معظم انقلاب اسلامی می‌تواند راهنمای مفیدی در این زمینه باشد.


پی‌نوشت:
1) مکارم الاخلاق، صفحه 216

سه شنبه, 11 ارديبهشت 1397 08:19

قرآنی شویم مثل شهدا

و یوثرون علی انفسهم و لو کان بهم خصاصه

دیگران را به خود ترجیح می‌دهند، اگرچه خودشان نیازمند باشند از حرم امام رضا (علیه‌السلام) آمدیم بیرون؛ نیمه‌شب بود؛ زمستان؛ هوا عجیب سرد بود؛ پیرمرد می‌رفت سمت حرم.

-سلام حاجی! جوابمان را داد؛ از زور سرما خودش را مچاله کرده بود؛ آب توی چشم‌هایش جمع شده بود؛ مصطفی شال‌گردنش را باز کرد، انداخت دور گردن پیرمرد.

- حاج‌آقا التماس دعا.


پی‌نوشت:
1) يادگاران، جلد 22، كتاب شهيد مصطفی احمدی روشن، صفحه 11

 

استفاده از مطالب این سایت در راستای ترویج دین مبین اسلام بلامانع می باشد.