مرسلون

محمد حسین قدیری نوکابادی

محمد حسین قدیری نوکابادی

چهارشنبه, 22 اسفند 1397 22:52

نظرسنجی گالوپ و شادی ایرانیان

266951_524_Copy محمد حسین قدیری نوکابادی

موسسه نظرسنجي آمريكايی گالوپ، (1) ايران را جزء كشورهای بسيار غمگين دنيا معرفی می‌كند؛ راستي ابزار سنجش و مؤلفه‌های شادی مورداستفاده آن‌ها اين شركت چه قدر ازنظر آماری و علمی قابل تسری به همه كشورها بافرهنگ و باورها و آيين مختلف است؟ مقايسه با كشورهای ديگر نياز به معیار سنجش، در نظر گرفتن مؤلفه‌های فرهنگ و باورها و روش علمی آماری (روايی و اعتبار، جامعه آماری، نمونه آماری و روش آماری) دارد؛ شما ديديد كه چندی قبل تلاش شد در كشور يك سرشماری شود؛ مدت‌ها تلويزيون و نهادهای مختلف تبليغ كرد؛ سايت‌هايی معرفی شد و مأموران با حضور در منازل تلاش كردند اين سرشماری را كامل كنند ولی هنوز اين اتفاق نيفتاده است؛ اين شركت چگونه نظرسنجی كرده است؟ از مردم در ايران؟ از ايرانی‌های مقيم خارج؟ از گزارش مسؤولین مختلف بهداشت يا با حضور در مراسم ملی شاد كشورها يا شمردن اين مراسم؟ بنابراين بايد روش آماری آن‌ها حتماً علمی باشد و از همه مهم‌ترين ابزار سنجش و مؤلفه‌های سنجش متناسب با تمدن، فرهنگ و باورهای ايرانی و شرقی باشد.
آمار ابزار جنگ نرم

از سويی ديگر با توجه به سابقه و خوی استعماری آمريكا ايجاب مي‌كنند كه تحليل‌گران و مردم به نتايج اين شركت بااحتیاط نگاه كنند چراکه آمار و نظرسنجی از ابزارهای بسيار قوی در جنگ نرم و تهاجم فرهنگ است؛ بله تا نهادينه شدن شادی و شادكامی و آرامش در جامعه راه نرفته زياد داريم و قطعاً تورم، تحريم، بيكاری و جنگ نقش مهمی در افسردگی و بی‌نشاطی دارد ولی معیار سنجش بايد بازبينی شود و دوم این‌که آيا اين پذیرفته‌شده است كه مثلاً اين شركت در سال 2013 ما را زمانی دومين كشور غمگين دنيا بعد از عراق می‌داند يعنی اوضاع ما از كشورهای جنگ‌زده و بحران‌زده افغانستان و سوريه و ... بدتر است؟!

بله شادی و رضايت از زندگي حق هر ايرانی است و لازم است به‌صورت فردی، خانوادگی و دولتی رضايت از زندگی و شادی و شادكامی را افزايش دهيم.


پی‌نوشت:
1) http://www.gallup.com

استفاده از مطالب این سایت در راستای ترویج دین مبین اسلام بلامانع می باشد.